ÇIKIN KARŞIMA, MEYDAN OKUYORUM !!!

Onur Ustaoğlu'nun kaleminden konuşan yazı...

ÇIKIN KARŞIMA, MEYDAN OKUYORUM !!!


Yazıyı Meryem Coşkunca’nın sesinden dinlemek için videoyu çalıştırın...Dünyada ve Türkiye’de yapılan insanların algısını ve anlık düşüncelerini ölçen sosyal deneyler vardır. Mesela yolda giderken bir kadın bayılırsa etrafındaki insanlar ona yardım etmek için ne yapar? Aynı yerde aynı şekilde bir erkek bayılırsa aynı şekilde yardım ederler mi? Yere içi para dolu bir cüzdan koyarsınız ve insanların onu alınca ne yaptıklarını izlersiniz. Kimileri cüzdanı çekinerek alır etrafa bakar ve sahibini arar, kimileri de ani bir hareketle cebine atar.

Gerçi son zamanlarda bu cüzdan deneyi ülkemizde yapılsa eminim son döviz ve altın yükselişlerinden sonra herkes yerdeki cüzdanı alır cebine atar. Neyse konumuz ekonomi değil, bende ekonomi yazarı değilim. Her zaman için insanı insana anlatmayı tercih ederim. Bunları sadece sosyal deneylere örnek olsun diye anlatmak istedim

Neden derseniz hafta sonu sosyal deney gibi olaylar yaşadım. İzin verirseniz onları anlatmak istiyorum. Hafta sonu Abant’ta gittik. Ancak normalde kullandığım akülü aracı yanımıza almadık. Manuel tekerlekli santralliye ile gittik. Tabi manuel sandalyede birinin arkadan itmesi gerekiyor. Otomobilden indim tekerlekli sandalyeye oturdum. Gözümde de güneş gözlükleri var. Annem sandalyeyi arkadan iterek beni gezdirmeye başladı.

Tabi benim algılarım sonuna kadar açık, bir yandan doğaya bakıyorum. Bir yandan insanları izliyorum. Karşımdan iki tane adam konuşarak bana yaklaştı. Tam yanımdan geçerken kısık bir sesle “ Allah şifa versin “ dedi ve hızla yanımdan uzaklaştı. Bende yanımda ailem olduğu için hiç sesimi çıkarmadım sadece gülümsedim.

Sonra eve geldik bu seferde internette dolaşırken meşhur bir karikatüre denk geldim. Eminim bu karikatürü birçoğunuz bilirsiniz. Karikatürde adam tekerlekli sandalyedeki bir kıza soruyor. Sana ne desem sakat mı, Özürlü mü, engelli mi? diye kız da ağlayarak, Ayşe İyiydi diyor. Bu karikatürün altındaki yorumlara bir göz attım. Herkes ağlayan surat ile yorum yapmış.

“Ee ne var bunda demeyin bir düşünün!” acaba bana Abant’ta o şekilde yaklaşan adam.  Benim yaptıklarımı bilseydi. Bana yaklaşıp o lafı söyler miydi? O karikatürün altına niye ağlayan surat ile yorum yapılıyor ve niye bir tek bana bu yapılanlar tuhaf geliyor? Farkındasınız değil mi? aslında bu anlattıklarım hayatın içinden alınmış küçük küçük sosyal deneyler ve bu deneyler Engellenen bir insana hala acıyarak bakıp ona insan demediğimizin bir göstergesi…

“Arkadaşım sen benim yanımdan geçerken öyle diyorsun ama ben hasta falan değilim en az senin kadar sağlıklıyım doktora gitsek her şeyim senden sağlam çıkar bir tek sen yürüyorsun ben yürüyemiyorum. Bunun için bana niye acıyarak  “Allah şifa versin” diyorsun. Sen git bir ayna bul o acıyan bakışlarınla aynadakine bak... Hatta iddia ediyorum meydan okuyorum. Böyle düşünenleri yürümek dışında her platformda yenerim isterseniz çıkın karşıma…”

Gelelim şu ağlayan suratla yorum yapanlara ve engellenen kişilere özel insan diyenlere. Kulağa ne kadar güzel geliyor dimi? “Özel İnsan” iyide bizim süper güçlerimiz mi var? Mesela ben gözlerimden Süpermen gibi ışın mı saçıyorum? Ya da üflediğim de yer yerinden mi oynuyor fırtına mı çıkıyor? Şimdiye kadar bunları yapan bir engellenen görmedim peki ben niye özelim? Niye herkes karikatürde ile beni görünce Ağlayan üzgün bir surat bırakıyor.

Niye biri çıkıp da Sana ne desem sorusuna, bana İNSAN de bu ülkede insanca yaşamamı sağla demiyor? Engelliymiş, Özel insanmış, yahu bırakın bunları önce Engellediğiniz insanlara İnsan deyin onların önünden engelleri kaldırın. Evet, sinirliyim çünkü bu tür davranışlardan artık çok sıkıldım. Eğer bunca yaptığım, başardığım işten sonra bana bile böyle bakılıyor ve deniliyorsa. Oturup her kesin bu konuyu düşünmesi lazım. Artık bu bakış açısı değişmeli bu ülkede insana insan denmeli ve insanlar ayrıştırılmamalı.

Bu arada gelecek hafta kurban bayramı ben şimdiden kurban bayramınızı kutluyor. kazasız belasız bir bayram diliyorum. Bayramdan sonra görüşmek dileğiyle….

Yazan: Onur Ustaoğlu – Seslendiren: Meryem Coşkunca – Bolu Olay Gündem Gazetesi…

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2018, 14:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128