Çin Büyükelçisi Yu Hongyang’dan Başkan Yılmaz’a ziyaret

Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi Yu Hongyang, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ı ziyaret etti. Beraberinde Çin’in dünya devi şirketlerinin yetkilileri ile birlikte Başkan Yılmaz’ı ziyaret eden büyükelçi Hongyang, Bolu ile ticari ve ekonomik anlamda bir işbirliğine her zaman hazır olduklarını belirtti.

Çin Büyükelçisi Yu Hongyang’dan Başkan Yılmaz’a ziyaret

HABER: Aysun BEYKOZ

Ticari ve ekonomik anlamda girişimlerde bulunmak üzere Bolu’ya gelen Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi Yu Hongyang ve beraberindeki Çin’in dünya devi şirketlerinde görev yapan yöneticiler, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ı ziyaret etti. Başkanlık makamında gerçekleştirilen ziyarette ayrıca Bolu Belediye Başkan Yardımcıları Emine Davarcıoğlu ve Ekrem Çetinkaya, Bolu Belediye Meclis üyeleri, AK Parti İl Başkanı Nurettin Doğanay’da yer aldı.

Ziyarette, Çin heyetine Bolu ile ilgili kısa bir bilgi veren Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz; “Bolu dünyada dört mevsimin doyasıya yaşandığı doğa harikası bir yerdir. Konum itibariyle iki önemli kent olan Ankara ve İstanbul’un tam ortasında yer almaktadır. Yüzölçümünün %65’i ormanlarla kaplı olan ve 200’e yakın göl ve göleti bulunan ve bizim ‘Tabiatın Kalbi Bolu’ dediğimiz bir yerdir. Biz Bolu’nun hiçbir zaman sanayi kenti olmasını istemiyor aksine şunu söylüyoruz: Bolu gelecekte turizm, üniversite ve spor kenti olacak. Tüm çalışmalarımızı buna yönelik gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

Başkan Yılmaz dünya devi enerji şirketlerini görüşmeye davet etti

Başkan Yılmaz konuşmasının devamında, Bolu Belediyesi’nin tavuk atıklarından enerji üretme ve katı atıkları yakarak enerjiye dönüştürme projeleri ile ilgili birçoğu enerji alanında faaliyet gösteren dünya devi şirketlerin yetkililerine bilgiler verdi. Bolu için son derece önem arz eden bu iki proje için şirketlerin ilerleyen günlerde Bolu Belediyesi ile temasa geçebileceklerini belirten Yılmaz, “Bu iki proje konusunda bizimle bir an önce temasa geçebilirsiniz. Biz bu projeleri Bolu’da hayata geçireceğiz ve bu konuda ne gerekirse yapmaya hazırız” dedi.

“Çin ve Türk halkı 2000 yıldan beri ilişkilerini sürdürmektedir”

Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi Yu Hongyang ise; “Çin ve Türkiye’nin ilişkisi çok eski tarihlere dayanmaktadır. 2000 yıl önce İpek Yolu zaten birbirimizi bağlamıştı ve o günden bu güne kadar gerek diplomatik gerek ekonomik gerekse kültürel anlamda bu bağı koparmadan ilişkilerimizi sürdürdük. Yakın bir dönemde devlet başkanlarımız tarafından da ‘Bir Kuşak Bir Yol’ adı altında bir proje ortaya koydu ve bu proje de bizlere ilişkilerimizi güçlendirme anlamında fırsatlar getirdi. Bence işbirliklerimizi daha da güçlendirmek için bu fırsatı değerlendirmeliyiz. Bu çerçevede çok önemli bir unsur da Türkiye ve Çin arasındaki ulaştırma bağlantısıdır. Bu ulaştırma bağlantısının en önemli unsuru da demiryollarıdır. Demiryolları ile Çin’den Orta Asya’ya, Orta Asya’dan ise Türkiye ve Avrupa’ya bağlanan bir hat kuracağız. ‘Bir Kuşak Bir Yol’ projesi çerçevesinde sadece ulaştırma anlamında bir işbirliği değil bunun yanında iki ülke arasındaki ekonomik, ticari, kültürel ve turizm alanında da çok güçlü bir ilişki kuracağız. Zaten iki ülke başkanının karşılıklı girişimleri ile Çin ve Türk ilişkisi çok güçlü ve sağlıklı bir şekilde güçlenmektedir ve güçlenmeye de devam edecektir” dedi.

Konuşmaların ardından Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi Yu Hongyang’a Köroğlu Heykeli ve içerisinde Bolu Belediyesi Kültür Yayınlarının yer aldığı bir kitap seti hediye etti. Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi Yu Hongyang ise Başkan Yılmaz el yapımı bir Çin Vazosu hediye etti.

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2016, 14:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128