Çıracı’dan, Konkordato açıklaması

Konkordato kavramı ekonomideki dalgalanmalarla birlikte son dönemde sıkça duyulan kavramlar arasında yer almaya başladı. Hem işverenler hem de çalışanlar tarafından ne anlama geldiği merak konusu oldu.

Çıracı’dan, Konkordato açıklaması

Haber:Erdal Tanrıverdi


KONKORDATO NEDİR?

Haber ekibimiz konkordato konusunu Çıracı Hukuk Bürosu Kurucusu Fikret Çıracı’ya sordu. Çıracı konkordato ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı.Avukat Çıracı konkordatoile hem borçlunun hem alacaklının korunduğunu kaydederek, “Daha anlaşılır bir şekilde ifade etmek gerekirse; mahkeme borçluya‘borçlarını ödemek istediğini biliyorum bunları bu şekilde bir vadeye koyuyorsun bunu da kabul ediyorum.’ Alacaklıya da ‘evet alacağın olduğunu biliyorum ama borçlu bu şekilde vadelendirecek sen bunu kabul ediyor musun?’ diye sorar. Aslında alacaklı ile borçlunun arasını bulup borçlunun işine devam etmesini sağlamak, borçlarından kurtulmasını sağlamak ve bunları vadeye yaymak olarak düşünülebilir. Borçluyu koruyan bir yöntem olarak gözüküyor olabilir ama burada korunan sadece borçlu değil burada korunan alacaklı da. Borçlu da korunuyor, borçlunun ekonomik hayattaki yeri de korunuyor, onun çalışmasına devam etmesi de korunuyor, bir istihdam da korunuyor, çalışan işçilerin işlerine devam etmesi de korunuyor. Aslında konkordato dediğimiz yöntem hem alacaklıyı hem borçluyu hem çalışan kişileri hem de ekonomiyi korumayı amaçlayan bir yöntem olarak söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.

KİMLER BAŞVURABİLİR?

Konkordatoya borçluların yanısıra alacaklıların da başvurabildiğini anlatan Avukat Çıracı, "Başvuru yapmak için de şirket merkezinin bulunduğu yerde Ticaret mahkemelerine bir konkordato başvurusu yapılması gerekiyor. Konkordato başvurusuna belli evraklar eklenmesi gerekiyor. Bu evraklardan önce bir başvuru dilekçesi bunun ekinde de bir konkordato ön projesi olmak zorunda. Konkordato ön projesi dediğimizde aslında borçluların bütün borçlarını yazıp, bu borçları ben şu vadede, şu şekilde, şu kadar zamanda ödeyebilirim şeklinde bir proje yazıyor. Bu proje 1-2 sayfalık bir proje değil. Ayrıntılı, bilançoların bulunduğu, bütün mal varlıklarının yazıldığı, duran varlıklar, aktiflerin ve pasiflerin yazıldığı bir tablo" dedi

GEÇİCİ MÜHLET SÜRESİ

Çıracı sözlerini şöyle sürdürdü; "vadem bu şekilde. Ben bu alacaklıya borcumu bu şekilde ödeyeceğim ve ben bütün borçlarımdan şu kadar sürede kurtulmayı planlıyorum bilgilerinin detayı bulunan dilekçe mahkemeye sunulunca mahkeme getirilen bu ön projeyi değerlendiriyor . Şirkete 3 aylık geçici bir mühlet süresi veriyor. Üç aylık geçici mühlet süresinde de bütün mal varlıklarını korumayı amaçlıyor. Borçlunun mal varlıkları korunuyor, gelen icra takipleri duruyor, icra takipleri devam etmiyor ve bu şekilde bir tedbir kararı veriyor. Borçlu mühlet verilmiş dönemde bir rahatlamaya gidiyor. Alacaklıların da alacağına kavuşması garanti altında alınmış oluyor” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124