CKD 3 Martı Tandoğan’da kutlayacak

CKD Bolu Şube başkanı Sündüs Çalıkoğlu 3 Mart Pazar günü saat 13.00’te, Ankara’nın Tandoğan Meydanında buluşarak 3 Mart Devrimi Yasalarının kabulünün 89. Yıldönümünü kutlayacaklarını...

CKD 3 Martı Tandoğan’da kutlayacak

CKD Bolu Şube başkanı Sündüs Çalıkoğlu 3 Mart Pazar günü saat 13.00’te, Ankara’nın Tandoğan Meydanında buluşarak 3 Mart Devrimi Yasalarının kabulünün 89. Yıldönümünü kutlayacaklarını söyledi. Çalıkoğlu; “Tüm vatandaşlarımızı Ankara’da el ele, omuz omuza olmaya bekliyoruz” diye konuştu.

Cumhuriyet Kadınları Derneği Bolu Şube başkanı Sündüs Çalıkoğlu 90 yıllık cumhuriyetin tüm kazanımlarının ışığında, farklılıklarını varsıllık olarak içselleştiren, acıyı ve sevinci yurttaşlık bilinciyle paylaşan, yaşamın her alanında yurttaşlık bilinciyle buluşmayı amaçlayan bireyler olduklarını söyledi. Çalıkoğlu;”3 Mart 1924’te kabul edilen ve cumhuriyet tarihine “3 Mart Devrim Yasaları” adıyla yazılan “Hilafetin Kaldırılması, Şer’iye ve Evkaf Vekâletinin Kaldırılması, Eğitim ve Öğretim Birliği Yasaları”yla halk egemenliğinin olmazsa olmazı olan laikliğin toplumsal temelleri atılmış; yurttaşlık bilincimizin kökleşmesi sağlanmıştır“ dedi.Uzun zamandır inanç ve köken farkımızı kullanarak siyaset yapanlar, 90 yıllık cumhuriyetle hesaplaşmaktadır.” Biçiminde konuşan Çalıkoğlu; “ Atatürk’e, laik cumhuriyeti kuranlara ve tüm aydınlanmacılara akıl, bilim ve ahlakdışı saldırılar yoğunlaşmaktadır. Bu kötü gidişin ilk kurbanları olan kadınlar ve çocuklar kullanılarak cumhuriyetin tüm değerleri birer birer silinmektedir. Eğitim ve gelir düzeyi düşürülen halkın yurttaşlık bilinci yok edilerek bireylere “kul” gömleği biçilmektedir. Ulusal bayramların yasaklanması; yargı bağımsızlığının yok edilmesi; üniversitenin susturulması; “4+4+4’lük ucube”yle eğitimin dinselleştirilmesi; kız çocuklarını toplumsal yaşamdan koparacak sinsi tasarılar yapılması; basın yayının etkisizleştirilmesi; gericiliğin aklanması; sanatın “muhafazakârlaştırılması”; yayılmacının buyruklarıyla ülkenin savaşa sürüklenmesi; bu gidişin karşısında duran aydınların zindanlara tıkılması sürerken biz seyirci kalamayız!” biçiminde konuştu.

Yurttaşlık bilincimizin çiğnenmesine asla izin vermeyiz!

Gericiliğin ilk hedefi çocuklar ve kadınlardır” diyen Çalıkoğlu;”Ancak kadın erkek hepimiz, cumhuriyet devrimleriyle elde ettiğimiz kazanımları korumakta; aklın, bilimin ve sanatın ışığında geliştirmekte kararlıyız! İnanç ve köken farkımızın sömürülmesine izin vermeden, tıpkı Kurtuluş Savaşında olduğu gibi yurttaşlık bilinciyle kenetleneceğiz! Artık, bu gidişe sessiz kalmamak ve karanlığa karşı tüm “Haklarımız İçin yurttaş buluşması” bir zorunluluk olmuştur! 3 Mart 2013 saat 13.00’te, Ankara’nın Tandoğan Meydanında buluşacağız! Ulusal onurumuz için “Üç Devrim Yasası”nın kabulünün 89. yıldönümünde Ankara’da el ele, omuz omuza olmaya bekliyoruz!” dedi.

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128