Çocuklar bizim geleceğimizdir…

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 96. Yıldönümü dolayısıyla hafta sonu Anıtpark’ta çelenk koyma töreni gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yıllara göre daha kalabalık bir grup tarafından gerçekleştirilen törende CHP Bolu İl Başkanı Kazım Karsu, tüm çocukların 23 Nisan Bayramını kutladı.

Çocuklar bizim geleceğimizdir…

HABER: FARUK ÇİDEM

Geçtiğimiz hafta sonu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Anıtpark’ta çelenk koyma töreni gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve ardından istiklal marşının okunmasıyla başlayan törende konuşma yapan CHP Bolu İl Başkanı Kazım Karsu şunları söyledi;  “23 Nisan millet ve bu vatan için önemli bir dönüm noktasıdır. 23 Nisan bu milletin gerçek sesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılış tarihi, vatanın işgalci devletlerin işgalci ordularıyla dolu olduğu ve Türk'ün bağımsızlık mücadelesi verdiği zamanlara denk gelmektedir.

Milli Mücadelede vatanın evlatları, aziz ecdadımız büyük bir bağımsızlık aşkı taşıyarak eşsiz bir zafer kazanmıştır ve bu şekilde diğer dünya devletlerine örnek olmuştur. İşte, böyle büyük bir zafer ulusumuzun ulu önderi Atatürk tarafından; milletimizin ve aziz vatanımızın geleceği olan çocuklara armağan edilmiştir.”

23 NİSAN ÇOK ANLAMLIDIR

Böyle büyük bir zafer, niçin çocuklara armağan edilmiştir?

Çünkü bu günün gençler yetişkinleri dünün çocuklarıydı. Yarının gençleri, yetişkinleri de bu günün çocuklarıdır.

Niçin? Çünkü her insan çocuk olarak dünyaya gelmiştir ve dünyayı o gözlerle tanımıştır. Bir zamanlar herkes çocuktu.

Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, yarınlarımızın güvencesi çocuklarımıza hediye ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, bu alanda, hem dünyada bir ilki oluşturmakta, hem de geleceğin cumhuriyet nesillerine, atamızın verdiği önemi ifade etmektedir.                                                   

Bugünde bizlere düşen görev; hem atamızın emanetlerinin sahibi olduğumuzu göstermek, hem de atamızın aziz hatırasını en yoğun ve güzel biçimde yad etmek olmalıdır.

23 Nisan gibi milli bayramlarımızın önemli bir anlamı daha vardır: Bu bayramlar, birlik ve beraberliğimizi pekiştirdiğimiz, millet olarak tasada ve kıvançta bir olduğumuz günlerdir. Bu günde bizlere bu cennet vatanı, canları ve kanlan pahasına emanet eden atalarımızın emanetlerini nasıl daha iyi koruyarak ve geliştirerek, yarınlara taşıyabileceğimizi konuşmalıyız, diye düşünüyorum.

Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önderimiz Atatürk'ü büyük kılan sadece bıraktığı eserler değildir. Aynı zamanda yıllar öncesinden bugünü okuyabilmesi ve bugünlerimize de ışık tutan adımları atarak, ülkemize çağdaş medeniyetin yolunu açması da Atatürk'ü büyük ve diğer liderlerden farklı kılan bir başka özelliğidir.

Bu nedenle Atatürk'ü ve bizlere emanet ettiği büyük eseri sonsuza kadar yaşatma hususundaki kararlılığımızı, nedenleriyle birlikte çocuklarımıza anlatmalıyız. Anlatmalıyız ki, gelecek kuşaklar uyanık, kararlı ve bilinçli olabilsinler. Tarihi mirasımızı koruma ve kollama konusundaki ödevlerini yerine getirebilsinler.

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2016, 18:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124