Çocukları dilendirmek için Hatay’dan gelmişler

Bolu Olay Gazetesi olarak geçtiğimiz günlerde manşetten verdiğimiz, “Tam teşekküllü Suriyeli dilenci çetesi” haberimiz büyük yankı yarattı. Küçük yaştaki Suriyeli çocukların dilendirildiği bilgisini alan Bolu Valisi Aydın Baruş hemen olaya el koyarak, araştırma yapılmasını istedi. Talimat üzerine harekete geçen Bolu İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi’nin deneyimli ve başarılı ekipleri, küçük yaştaki çocuklarını dilendiren çete liderlerini ve çocukları hemen yakalayarak gözaltına aldı. Yapılan araştırmada Suriyeli uyruklu ailenin çocukları dilendirmek için Hatay ilinden Bolu’ya getirdikleri anlaşıldı. Ayrıca, aile hakkında Bolu Cumhuriyet Savcılığı tarafından da yasal işlem yapıldığı öğrenildi.

Çocukları dilendirmek için Hatay’dan gelmişler

ÖZEL HABER: KASIM ŞAHİN

Bolu Olay Gazetesi ve Bolu Gündem Gazetelerinin birleşmesi öncesi Bolu Olay Gazetesi olarak yaptığımız Suriyeli dilenci çocuklar ve aileleri hakkındaki haberimiz Bolu’da adete infial yarattı. Bir çok kesim çocuklarını dilendiren ailelere tepki gösterirken, bir çok okurumuz da haberimiz için teşekkür mailleri ve telefonları açtılar.

Konuyu tarafımızdan öğrenen Bolu Valisi Aydın Baruş, hemen olayı Emniyet birimlerine bildirerek konunun değerlendirilmesi konusunda talimat verdi. Talimat üzerine harekete geçen Çocuk Şubesinin deneyimli ve başarılı ekipleri kısa sürede dilenen çocukları ve kendilerini bu işe zorlayan aile mensuplarını yakalayarak gözaltına aldı.

KOVALAMACA YAŞANDI

Konu hakkında Bolu İl Emniyet Müdürlüğü şu açıklamayı yaptı; 25.09.2016 Günü İzzet Baysal Caddesi üzerinde Suriye Uyruklu yabancı çocukların dilendirildiği ihbarı alınması üzerine Müdürlüğümüz görevlilerince yapılan çalışmada saat: 15:20 sıralarında İzzet Baysal Caddesi Tabaklar Camii önünde üzerlerinde bulunan Yabancı Tanıtma ve Geçici Kimlik Koruma belgelerine göre Suriye uyruklu oldukları anlaşılan H.F. ve N.F isimli yaşı küçük kız çocuklarının vatandaşlardan dilenmek suretiyle para istediği görülmüş, çocukların yanıma gelen ve çocukları dilendirdiği anlaşılan Suriye uyruklu A.F. isimli şahıs görevlilerimizi fark etmesi üzerine yaşanan kovalamaca sonucu her 3 (üç) şahıs da yakalanarak refakate alınmıştır.

Görevlilerimizin yanma sonradan gelen A.F. isimli şahsın yaşı küçük çocukları Suriye uyruklu R.F ve M.F., ayrıca kardeşleri A.F., M.F., kardeşlerinin eşleri olduklarını beyan eden V.F., N.A. isimli şahıslar gerekli işlemler yapılmak üzere Müdürlüğümüz Polis Merkezi Amirliğine intikal ettirilmiştir.

A.F isimli şahıs hakkında Cumhuriyet Savcısının talimatları doğrultusunda TCK 229- Küçük yaşta çocuklara dilencilik yaptırmak” suçundan adli işlem yapılmıştır.

Konu ile ilgili yapılan incelemede; şahısların ikamet illerinin Hatay olduğu ve Hatay Göç İdaresi Müdürlüğünden izin belgesi almadan Bolu İline geldikleri tespit edilmiştir.

Yabancı uyruklu şahıslar hakkında yapılacak iş ve işlemler genelgeleri kapsamında ikamet İlini izinsiz terk eden ve dilencilik yapan / yaptıran şahısların Geri Gönderme Merkezlerine şevki yapılması gerektiğinden Göç İdaresi Müdürlüğü ile gerekli yazışmalar yapılmış, bahse konu 9 (dokuz) şahıs aile bütünlüğü de göz Önüne alınarak işlemleri tamamlanıncaya kadar İl Emniyet Müdürlüğümüz de misafir olarak muhafaza edilecektir.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2016, 18:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124