Çocuklarımıza sahip çıkalım

Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici, Bolu Olay Gazetesinde çıkan, çocuk istismarlarıyla ilgili haberlerle ilgili açıklama da bulundu. Gezici; “Maalesef çocuğa karşı artan suçluluk artık toplumsal travma yaratan boyutlara ulaşmış durumda” dedi.

Çocuklarımıza sahip çıkalım

Özel Haber: Kasım ŞAHİN

Son yıllarda Bolu’da küçük çocuğa yönelik cinsel istismar olaylarının artması üzerine Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici, toplumu aydınlatma ve sorgulama amacıyla gazetemize açıklamada bulundu. Gezici, açıklamasında şu görüşlere yer verdi; “Olay Gündem Gazetesinde çıkan bir haberle Mudurnu ilçemizde bir çocuğumuzundaha  babası tarafından istismar edildiğini,  bir ensest vakasını daha kaygıyla öğrenmiş bulunuyoruz.  Bizler bir çocuğumuzun daha hayatı kararmasın,  bir çocuk   koca bir hayattır  her çocuk için seferber olmamız gerekir derken maalesef çocuğa karşı artan suçluluk artık toplumsal travma yaratan boyutlara ulaşmış durumda” dedi.

ÇOCUK İFADESİNDEN VAZ GEÇİRTTİRİLİYOR

Çocuğa karşı işlenen suçlarda yaşanan devasa artışın sebepleri haberin  içinde oldukça net bir şekilde yer alıyor. Üzülerek belirtmek isteriz ki olay hepimizin bildiği ve gidişatına şaşırmadığımız bir şekilde ilerliyor.İstismara  maruz kalan çocuğumuzun travmasını fark eden ve rehber öğretmenden yardım isteyen  duyarlı bir öğretmen,  tehditleri, baskıyı  başına her türlü belanın geleceğini bilmesine rağmen vicdanını ve yasal olarak yurttaş sorumluluğunu yerine getiren  bir rehber öğretmen ve bizlerden yardım isteyen (Haberde,aile büyüklerininde  bilgisi olduğu  var) travmatik,çaresiz çocuk.Sonuç : çocuk ifadesinden vazgeçirtiliyor,  ben böyle bir olay yaşamadım diyor, rehber öğretmenin görev yeri değiştiriliyor.Artık  bilen susuyor yasalara göre suç işliyor, yetkililer susuyor suç işliyor  toplum susuyor, sustukça çürüyor.

ÇOCUKLARIMIZA VE GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKMAYA DAVET EDİYORUZ

Eğitim Sen olarak geçtiğimiz eğitim -öğretim yılında bir yıl boyunca yürüttüğümüz kampanyalardan birtanesi de  ‘’ÇOCUĞUN ÇIKARAMADIĞI SES OLMAK ZORUNDASIN ‘’idi.  Çocuğa karşı işlenen suçlarda başta eğitim emekçileri olmak  üzere tüm toplumu bir göreve çağırmıştık. Ancak bizler istismarın sadece sonuçlarıyla mücadele etmek değil asıl nedenleri üzerinde durmamız ve bunu meşru gösteren , bu suçu üreten karanlıkla mücadele etmemiz gerektiğini belirtmiştik.

Cinsiyetçi  müfredatın değiştirilerek, toplumsal cinsiyet eşitliğini gerçekleştireceğimiz bir müfredat, mevcut yasaların çocuk yararına etkinleştirilerek uygulanması, adli süreçlerin doğru düzgün işletilmesi ve çocuğun travma sonrası etkin bir koruma ve psikolojik destek alması gibi bütünlüklü bir mücadeleye ihtiyaç duyduğumuzu belirttik.Ancak  haberde  bu olayın seyrinin nasıl ilerlediğini görüyor ve kamuoyu adına yetkilere soruyoruz:

Yardım istemesinden itibaren  çocuğa yönelik koruma tedbiri uygulandı mı? psikolojik destek sağlandı ğı? Çocuk ifadesini nasıl ve neden değiştirdi?,Bilimsel araştırmalar ve yaşanan vakalar bize çocuğun ilk ifadesinin yalan ya da yanlış olma ihtimalinin olmadığını söylüyor. Yasalar çocuğun bayanın esas olduğunu belirtiyor. Olayı ortaya çıkartan Rehber Öğretmenin görev yeri değişikliğinin nedeni nedir?Yasal olarak bildirme yükümlülüğünü yerine getirmiş ve mesleğinin  ve insan olmanın gereğini yapmış olan rehber öğretmenin görev yeri niçin değiştirilmiştir.Haberde yer alan Rehber öğretmenin daha önce de istismar vakalarını ortay çıkardığı ve tehdit edildiği doğru mudur? Yetkililer öğretmene destek vermiş midir?  Milli Eğitim Müdürlüğümüz bu olayların gerçekleştiği ilçemizde istismara yönelik bir çalışma gerçekleştirmiş midir? Eğitim Sen olarak bizler bu olayın takipçisi olduğumuzu, çocuğa yönelik işlenen istismar ve diğer suçlar konusunda mücadelemizi ve taleplerimizi kararlılıkla sürdüreceğimizi her türlü tehdit ve baskıya boyun eğmeyeceğimizi belirtirken, tüm kamuoyunu  4 Ekim de görülecek davaya,  çocuklarımıza ve geleceğimize sahip çıkmaya çağırıyoruz. 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2018, 08:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER