Coşkuyla kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de büyük bir coşkuyla kutlandı. Atatürk Anıtı'na çelenk sunulması ile başlayan kutlamalar, Solmaz-Ahmet Baysal Öğretmenevinde düzenlenen salon programı ile devam etti.

Coşkuyla kutlandı
HABERİN GALERİSİ
Coşkuyla kutlandı

Coşkuyla kutlandı

HABER: Esra ÖZTÜRK

Solmaz-Ahmet Baysal Öğretmenevi'nde düzenlenen salon programına Bolu Valisi Aydın Baruş, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Vali Yardımcısı Ayhan Kartlı,   Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan törende açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, tüm öğretmenlerin Öğretmenler Gününü kutladı.

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise “Öğretmenlik çok önemli bir meslek. Öğretmenliğe ilk başladığımız zaman ile bu zamanki şartlarda büyük farklar var. Şu anda eğitimde gelinen noktayı görünce gurur duyuyoruz. Herkesten şikâyet edebiliriz, siyasetçiden, doktordan vb. ama öğretmenlerimizden edemeyiz. Tüm öğretmenlerimizin önünüzde saygı ile eğiliyorum. Öğretmenler gününüz kutlu olsun"  dedi.

EĞİTİM BİR ÜLKENİN BUGÜNÜNÜ VE GELECEĞİNİ ŞEKİLLENDİREN, EN ÖNEMLİ UNSURDUR

Konuşmasının başında Adana, Şırnak ve Suriye’deki terör saldırılarında hayatını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet, büyük Türk Milletine ise başsağlığı dileyerek başlayan Bolu Valisi Aydın Baruş, salonda yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi:  “Öğretmenlerimizin ve tüm eğitim camiasının Öğretmenler Günü’nü kutluyorum. Eğitim bir ülkenin bugününü ve geleceğini şekillendiren en önemli unsurdur. Çünkü eğitimin konusu insandır. İlim ve irfan sahibi insan kaynağına sahip olmayan milletler, medeniyet yarışında geri kalmaya ve başka milletlerin vesayeti altında yaşamaya mahkûmdur. Büyük önder Atatürk’ün dediği gibi: Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esaret ve sefalete terk eder. Yine Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi: Ülkemizi gerçek hedefe, gerçek mutluluğa kavuşturmak için iki orduya ihtiyaç vardır: Biri vatanımızı kurtaran asker ordusu, diğeri ulusumuzun geleceğini yoğuran irfan ordusudur. İrfan sahibi olmak, gerçeğin bilgisine sahip olmak, öğrendiğini hayatında uygulamaktır. İrfan, Merhum Cemil Meriç’in ifadesiyle; ‘Kemale açılan kapı, amelle taçlanan ilim’dir.

ECDADIMIZIN BİZLERE EMANET ETTİĞİ BU RUHU YAŞATMADA EN ÖNEMLİ ROL EĞİTİMCİLERİMİZE, ÖĞRETMENLERİMİZE DÜŞMEKTEDİR

Öğretmen arkadaşlarım, eğitimde esas amaç; fikri hür, vicdanı hür, karakteri güçlü, düşüncenin bütün kutuplarına yelken açmaktan korkmayan, özgüven sahibi nesiller yetiştirmek olmalıdır. Aklı ve vicdanı esir alınmış, özgürce düşünme kabiliyetini  kaybetmiş, sorgulamayan, zihnine ve kalbine kilit vurulmuş kişiliklerin insanlığa, ülkesine ve milletine nasıl zarar verdiğine hep birlikte şahit oluyoruz. 30 yılı aşkın süredir ülkemizi bölmek, insanlarımız arasına nefret tohumları ekmek isteyen PKK bölücü terör örgütünün vahşi ve kalleşçe saldırılarında binlerce güvenlik görevlimizi ve vatandaşımızı şehit verdik. Yüce dinimiz İslam’ın adını kendine maske edinerek insanlığa nefret kusan DEAŞ terör örgütünün acımasız saldırılarında yüzlerce vatandaşımız yaşamını yitirdi. 15 Temmuz’da insanımızın dini duygularını suiistimal ederek, beyinlerini ve kalplerini mühürlediği militanları vasıtasıyla, kendi çıkarları ve işbirliği yaptığı yabancı güçlerin menfaatleri için ülkemizi kan gölü haline getirmeyi, milletimizi bölmeyi düşünecek kadar gözü dönmüş FETÖ terör örgütünün darbe kalkışmasıyla yüz yüze geldik. Milletimizin atalarından miras aldığı, cesaret, feraset ve fedakarlık ruhuyla darbe teşebbüsünü atlattık, yıllardır mücadele ettiğimiz bölücü teröre karşı dimdik duruyoruz. Ecdadımızın bizlere emanet ettiği bu ruhu yaşatmada en önemli rol eğitimcilerimize, öğretmenlerimize düşmektedir. Bunu da sahip olduğumuz medeniyet hazinesinin değerini, bu mirası devam ettirmenin önemini yeni nesillerimize kavratmakla başarabiliriz. Bu milletin, 2000 yılı aşan tarihi boyunca, insanlığa eşsiz değerler sunmuş bir medeniyetin devamı olduğunu, aklıyla ve kalbiyle ülkesine ve onun insanına hizmet etmenin ne büyük bir şeref olduğunu, özgür ve bağımsız bir ülkede yaşama onurunun ne anlama geldiğini onlara çok iyi anlatmalıyız.

GELECEĞİN NESİLLERİ SİZİN ELLERİNİZDE BÜYÜYEN FİDANLARDIR

Öğretmen sadece bilgi veren değildir. Öğretmen aynı zamanda hayatı ve anlamını öğreten kişidir. Öğretmen, öğrencilerini geleceğe hazırlayan, onların kişiliklerini ellerinde şekillendiren kişidir. Öğretmen bu anlamda bir sanatkardır, yarının temelini o attığı gibi, öğrencilerin kişilik hamuruna da biçim verir. Unutmayınız! Geleceğin nesilleri sizin ellerinizde büyüyen fidanlardır. Sınıflarınız bu fidanların yetiştiği bahçelerdir. Çocuklarımıza verilecek her bilgi damlası sağlıklı büyümelerine yardım edecektir. Fidanlara ihtimam göstermek, onları tehdit ve zararlı etkilerden korumak öğretmenler olarak vazifemizdir. Öğretmenlik emek, sabır ve fedakarlık ister. Öğretmenler, insanlığa, ülkesine ve milletine ölümsüz eserler kazandıran mimarlardır. Onların çalışmaları ve harcadıkları mesai bugünü, yarını ve geleceği inşa etmek içindir. Yetiştirdiği öğrencilerin hayattaki başarısı bir öğretmen için gurur duyulacak bir eserdir. Bugünün başarılı devlet adamları, bilimde ve fikir hayatında dünyaya yön veren kişileri dünün başarılı eğitimcilerinin eseridir. Türkiye’nin bugünlere ulaşarak, dünyanın ve bölgesinin önemli güçlerinden biri haline gelmesinde çok önemli bir paya sahip olan öğretmenlerimize minnet ve şükranlarımı ifade ediyorum. Ülkemizin çocuklarına sevgiyi, kardeşliği, barışı ve dostluğu öğretirken hain terör saldırılarında Hakkın rahmetine kavuşan öğretmenlerimizi saygıyla anıyorum. Bugün burada emekli olmaları nedeniyle kendilerine belge takdim edeceğimiz öğretmenlerimize, Bolu’ya ve ülkemize vermiş oldukları emek ve hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü tebrik ediyor, aileleri ve çocuklarıyla birlikte ömür boyu sağlık ve mutluluklar diliyorum.”

36 EĞİTİMCİ HİZMET ŞEREF BELGELERİNİ ALDI

Daha sonra stajyerlik dönemleri biterek mesleğe yeni başlayan öğretmenlerin yemin etmelerinin ardından, mesleğe yeni başlayan öğretmenler adına Doğancı Ayşe-Yılmaz Becikoğlu Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Sevda Kazan bir konuşma yaptı.

Programın devamında Bolu’da emekliye ayrılan 36 eğitimciye Hizmet Şeref Belgeleri ve plaketlerinin verildi.  Emekli öğretmenler adına Mehmet Akif Ersoy İlkokulu Sınıf Öğretmeni Mehmet Arslan bir konuşma yaptı.

Öğretmenler Günü münasebeti ile düzenlenen programda daha sonra ise resim, şiir, kompozisyon ve anı yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri verilirken öğretmenler arasında anı yarışmasında birinci olan 50. Yıl İzzet Baysal Ortaokulu Öğretmeni Eda Çilingir, birinci olan anısını okudu.

Programın sonunda ise Bolu Sosyal Bilimler Lisesi Müzik Öğretmeni Yılmaz Demirpek yönetiminde öğrencilerin hazırlamış olduğu koro ile seslendirilen birbirinden güzel şarkılar katılımcılardan tam not aldı.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2016, 15:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128