Cumhurbaşkanını kendisine kalkan yaptı

13.04.2015 tarihinde gazetemizde “Bu Yapı Nasıl Bir Yapı” başlıklı haberimize dair Prof. Dr. Mehmnet Yazıcı’dan bir açıklama geldi. Yazıcı, kendisinin Fethullah Gülen’i ziyaret etmesini Cumhurbaşkanı’nın da o dönemde Fethullah Gülen’i arayarak geçmiş olsun dediğini belirterek savundu.

 Cumhurbaşkanını kendisine kalkan yaptı

Mehmet Yazıcı’nın haberimizle ilgili açıklamasını şu şekilde;

Amerika’ya gitme sebebim haberde belirtildiği üzere hastalık tedavisi gerçekleştirmek için değil University of Rochester Medical Center (New York Eyaleti-ABD) olup Elektrofizyoloji ve Aritmi (kalp ritim-ileti bozuklukları) konusunda ülke genelinde oldukça saygın bir merkezde araştırma yapmaktır.

Dolayısı ile belgeler ile de sabit olduğu gibi 10.08.2013-10.11.2013 tarihleri arasında yurtdışında üç ay görevlendirilmem, Tip Fakültesi Yönetim Kurulunun uygun görmesi, Üniversite Yönetim Kurulunun onayı ve son olarak Yüksek Öğretim Kurumunun tensibi ile Yurtdışına Gönderilecek Öğretim Üyelerine İlişkin Usul ve Esaslar kapsamında ve 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunun 39. Maddesi uyarınca yapılmıştır.

Amerika'da bulunduğum esnada Türkiye'den bir meslektaşımın ricası ile uzmanlık alanıma girdiği için araştırma süreci dışında ve araştırmacıların kişisel zaman dilimi içerisinde olan 20.10.2013 tarihinde hastayı 4 saat uzaklıkta olan bulunduğu yerde ziyarete ait masraflarımı kendim karşılayarak ziyaret ettim.

Ardından University of Rochester Medical Center'da yanında çalıştığım Aritmi uzmanın önerdiği yakın mesafedeki bir Amerikalı elektrofizyolog-kardiyolog arkadaşına hastanın kontrol amacıyla götürülmesi için refakat ettim. Kaldı ki Amerika'da çalışma izniniz olmadığında hastayı dışarıda izinsiz muayeneniz dahi suçtur. Benim yurtdışında kardiyolog olarak hastane dışında yapabileceğim tek şey hastayı tanı ve tedavi amacıyla yönlendirme ve hastaneye kadar hastaya refakat etmeden ibarettir.

Ben haberde iddia edildiği üzere Fethullah Gülen'in özel doktoru değilim. Haberler hazırlanırken araştırma yapılsa idi yıllık izinlerimin neredeyse hiç kullanılmadığı da görülecekti. Dolayısı ile yılın neredeyse tamamında ülkemde ve çalıştığım üniversitede görevimin başında iken Amerika'da ikamet eden birisinin doktoru olamam bilinebilirdi.

Ziyaretim her hekimin yapacağı gibi Hipokrat yeminin gereği hastanın din, dil, mezhep, ırk ve siyasi görüşüne bakmaksızın, tamamen mesleki ve insani saiklerle bir meslektaşımın yardım ricasına olumlu cevap verilmesinden ibarettir. Kaldı ki Sayın Cumhurbaşkanımızın da o dönemde Başbakan olarak ziyaret etmiş olduğum hastayı bizzat arayarak geçmiş olsun dileklerini bizzat iletmiş oldukları hususu kısa bir araştırma ile tespit edilebilecektir.

Haberde iddia edildiği üzere herhangi bir kanun dişi bir oluşuma bağlı herhangi bir verin, bölgenin de imamı değilim. Aksine çalıştığım tüm kurumlarda sürekli resmi-gayri resmi takdir görmüş bir bilim adamı, hekim ve akademisyen olarak tarafımın; hiçbir somut veri bulunmaksızın zan altında bırakılmam, devlet kaynaklarını kendi amaçlarım için kullandığım şeklinde ve her ne isimle olursa olsun yasa dışı olduğu ima edilen örgütlerle irtibatlandırılmak sureti ile itham edilmem hukuka ve ahlaka açıkça aykırıdır.

Haberde tarafımın, AİBÜ Rektör'üne hitaben "Bizim adamlar yerinde kalacak, yoksa oy alamazsın " şeklinde ifadem olduğu ithamı yer almaktadır. Bu şekilde ifadede bulunmam mümkün olmadığı gibi, idari amirim sıfatını taşıyan bir kişiye bilim adamı adabına yakışmayacak böyle bir üslupla hitap etmem de mümkün değildir. Beni tanıyanlar ve mesai arkadaşlarım bu hususa vakıftırlar. Ayrıca bu iddialar ilgili resmi makamlar tarafından da dolaylı olarak yalanlanmıştır. Ayrıca haberde iddia edildiği üzere Rektörün sözümden çıkmaması, dekanları tehdit ettiğim ithamları tamamen asılsız-mesnetsiz ve iddiaya muhatap tarafları da tezyif edici bir iftiradır. İthama konu olan taraflar ile ilgili olarak bugüne kadar ne bir inceleme ne de bir soruşturma açılmamış olması da bu ithamların gerçek dışı olduğunu ispat etmektedir. HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2015, 18:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mahmut ALNIAK
Mahmut ALNIAK - 5 yıl Önce

doğru hocam biz sizi tanıyoruz paralelin tam ortasında olduğunuzu emrinizden çıkmayan akademisyenleri rektöre baskı yaparak atattığınız baş hekim. ken. güm.bir kurum çalışanları olarak çok iyi biliyoruz.

SIRADAKİ HABER

banner128