banner120

Cumhuriyet Bolu’da da coşkuyla kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 89’uncu Yılı Coşku ile Kutlandı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 89’uncu yılı Hükümet Meydanı’nda yapılan programla büyük bir coşku içinde kutlandı. Törene Vali...

Cumhuriyet Bolu’da da coşkuyla kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 89’uncu Yılı Coşku ile Kutlandı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 89’uncu yılı Hükümet Meydanı’nda yapılan programla büyük bir coşku içinde kutlandı. Törene Vali İbrahim Özçimen, Garnizon Komutan Vekili Topçu Kurmay Albay Yaşar Öztürk, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bolu Protokolü, öğretmen, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Hükümet Meydanı’nda yapılan tören, Vali İbrahim Özçimen, Garnizon Komutan Vekili Topçu Kurmay Albay Yaşar Öztürk ve Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz tarafından törene katılanların ve vatandaşların bayramını kutlaması ile başladı.Daha sonra Zübeyde Hanım Kız Teknik ve Meslek Lisesi, Mimar İzzet Baysal Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ve Gazipaşa Ortaokulu öğrencileri tarafından protokole saygı buketi verilmesinin ardından Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı okundu.Vali İbrahim Özçimen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın anlam ve önemini belirten konuşmasında, “Türk Milletinin tarihteki en parlak başarılarından biri olan Cumhuriyetimizin 89.  yılını birlikte kutlamanın mutluluk, coşku ve heyecanı içindeyiz. Bu büyük günde Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, O’nun kahraman silah arkadaşlarını, kanlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi milletçe sonsuz minnet ve şükranla anıyoruz. Her köşesi işgal edilmiş vatanımızda tam bağımsız, çağdaş ve uygar bir devlet kurmak hiç de kolay olmamıştır. Ulusal Kurtuluş Savaşı; Her türlü yoksulluk ve imkânsızlık içerisinde başarılmış örnek bir mücadeledir. Dünyadaki pek çok ulusun özlemini duyduğu, fakat hala elde edemediği insan hak ve hürriyetlerine dayanan rejimlerin en faziletlisi olan Cumhuriyetin ilanıyla, ülkemiz dünya ulusları arasındaki onurlu yerini almıştır. Cumhuriyeti ayakta tutan yegâne kuvvet; milletin kendisidir. Türk milleti, Cumhuriyeti benimsemiş ve bütün değerlerine sımsıkı sarılmıştır” ifadelerine yer verdi.

 “Cumhuriyetimize yakışır başarılar göstermeliyiz”

 Konuşmasında Bolu Halkına da seslenen Vali Özçimen, “29 Ekim 1923, Türk tarihi içinde en önemli dönüm noktalarından birini teşkil etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti, vakarlı, ciddi, güçlü bir devlet olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve inkılâpları ışığında Türk milletinin hizmetinde olmaya devam etmektedir. Atatürk ve arkadaşlarının bizlere emanet ettiği cennet vatanımızın kıymetini ve cumhuriyet idaresinin değerini iyi bilmek ve ona en iyi şekilde layık olmak zorundayız. İlimiz, ülkemizin stratejik olarak geçiş noktasında ve güzel bir coğrafyada yer almaktadır. Cumhuriyetimizin kuruluşunda, üzerine düşen görevi eksiksiz olarak yerine getirmiştir. Bugün, Bolu halkı eğitimde, kültürde, tarımda,  ulaşım, alt yapı ve her alanda Cumhuriyetimize yakışır başarılar ve çalışmalar göstermektedir.” dedi. Vali Özçimen “Cumhuriyetimizin kuruluşunda, Mustafa Kemal Atatürk’ün hedef olarak gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmak için çalışmak, ama çok çalışmak zorundayız. Bilimde, teknikte, sanayileşmede, ekonominin her alanında alın teri dökmek, başarılı olmak ve üretmek mecburiyetindeyiz. Kamu görevlileri olarak; Görevinizi yerine getirirken hukukun üstünlüğü ve tarafsızlık ilkelerinden asla ayrılmamalısınız.” Şeklinde konuştu.

 “O günleri iyi bilmeliyiz”

 Konuşmasında öğrenci ve gençlere de seslenen Vali Özçimen, “Cumhuriyetimizin kuruluşunu iyi bilmek, o kuruluştaki gerçeği anlamak ve anladığınız şeyi hayata katmakla, Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını daha anlamlı hale getireceğinizden hiç kuşkum yoktur. Mustafa Kemal Atatürk; “Ey Türk gençliği, birinci vazifen Türk istiklâlini, Türk cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir” sözüyle Cumhuriyeti sizlere emanet etmiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün emanetine sahip çıkınız. Bunun için de, yakın tarihimizi çok iyi öğrenip dersler çıkarınız” dedi. Vali Özçimen konuşmasını şu şekilde sonlandırdı; “Aziz Şehitlerimiz; Sizler, egemenlik ve bağımsızlığımızın sembolü bayrağımıza renk oldunuz. Sizlerin feragat ve fedakârlıklarını büyük bir gururla daima yüreğimizde taşıyacağız. Bu duygu ve Düşünceler içerisinde; Cumhuriyetimizin 89. yılına ulaşmanın gururunu ve onurunu yaşarken Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşlarını minnetle, şükranla anıyoruz. Cumhuriyetimize ve temel niteliklerine bağlılığımızı ilan ediyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyet bayramınızı bir kez daha kutluyor, hepinize saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum”

 Günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu

Vali İbrahim Özçimen’in konuşmasının ardından Zübeyde Hanım Kız Teknik ve Meslek Lisesi Öğrencisi Elif Gökmen Gazipaşa Ortaokulu öğrencisi Melike Dekmirci tarafından günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu.Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi Halk Oyunları Ekibi tarafından halkoyunları gösterisinin sunulmasının ardından Belediye Bandosu eşliğinde tören geçişi yapıldı.Tören geçişine Bayraklar ve flamaların öncülüğünde İzci grupları, Okullar, Tören kıtası, Muharip Gaziler, kurum, kuruluş, meslek odaları ve dernekler katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124