Cumhuriyet Kadınları görev başında

Hükümetin yeni bir anayasa yapmak için muhalefet partileri ile görüşmeye başlaması içi yaptığı çalışmalar öncesi Cumhuriyet Kadınları adına Bolu Şube Başkanı Sündüs Çalıkoğlu uyarılarda bulundu. Yazılı olarak basın açıklaması yapan Çalıkoğlu; “Cumhuriyet Kadınları olarak bu görüşmeler öncesi, Hükümeti uyarma gereği duyuyoruz” dedi.

Cumhuriyet Kadınları görev başında

Haber: Semih BAYKAL

Cumhuriyet Kadınları Bolu Şube Başkanı Sündüs Çalıkoğlu, yaptığı yazılı basın açıklamasında şunları ifade etti; “ İktidar bugün sözde bir  "Sivil" Anayasa dayatmaktadır. Başbakan ve muhalefet partileri ile görüşmelere başlamak için kolları sıvadı. Cumhuriyet Kadınları olarak bu görüşmeler öncesi, uyarma gereği duyuyoruz. Anayasamızın ilk 4 maddesi bizim olmazsa olmazımızdır. ‘Türklük’ kavramının, ‘Türk Milleti Egemenliğinin’ Anayasa'dan çıkarılmasını, içinin boşaltılmasını asla kabul etmeyeceğiz. ‘Sivil toplum’ ‘çok renklilik’, ‘çok seslilik’ aldatmacası ile Tekke ve Zaviyelerin açılmasını sağlayarak Laik Devletin sonunu getirmeyi planladığınız Anayasanızı asla kabul etmeyeceğiz” diye ifade etti.

“BAŞKANLIK SİSTEMİNE GEÇİLMESİNİ DE ASLA KABUL ETMEYECEĞİZ”

Çalıkoğlu ayrıca Başkanlık sistemini de asla kabul etmeyecekleri de belirterek; “ Türkiye'yi önce federatif yapıya, sonra da süratle bölünmeye götürecek olan, Avrupa özerklik şartındaki çekincelerin kaldırılmasını ve Başkanlık Sistemine geçilmesini de asla kabul etmeyeceğiz.  Cumhurbaşkanı, Başkanlık Sisteminin milletin acil ve şiddetli isteği olduğunu beyan etmektedir. Parlamenter Demokrasi yerine ne olduğu belli olmayan bir “Başkanlık Sistemi” dayatılmaktadır.  Halkımızın böyle bir derdi böyle bir isteği yoktur. Bu konuda yapılan kamuoyu araştırmalarının da gösterdiği gibi halkın çoğunluğu başkanlık sistemini istememektedir. Cumhurbaşkanının bilgisine sunarız ki, halkın derdi, isteği, terör belasından kurtulmak, evlat acısı yaşamamak aş ve iş bulmaktır. Yani koyun can derdinde kasap et derdinde. Halkından bu kadar kopuk bir Cumhurbaşkanının varlığı içimizi acıtıyor. Başkanlık sistemini kabul etmiyoruz. Millet can güvenliği, asayiş, iş, aş derdindeyken iktidar partisinin girişimlerini de, şiddetle kınıyoruz” diye belirtti.

“EMPERYALİST BİR OPERASYONDUR”

Sivil Anayasanın emperyalist bir operasyon olduğunu da açıklayan Çalıkoğlu; “Kısacası ‘sivil anayasa’ dayatması, toplumumuzun etnisite ve inanç temelinde yeniden düzenlenmesini hedefleyen, Cumhuriyetin temel kuruluş ilkelerini ortadan kaldırmaya yönelik

emperyalist bir operasyondur.  Atatürk’ ü silmeye yönelik bir anayasadır. Asla kabul etmiyoruz. Anayasa değişikliği gerektirmeyen 1-2 saatlik bir meclis çalışmasıyla değiştirilebilecek darbe yasalarını ağzınıza almıyorsunuz da neden yeni anayasayı dayatıyorsunuz. Eğer samimiyiz diyorsanız illa değiştireceğiz diyorsanız, siz önce Siyasi Partiler Yasasını değiştirin, Seçim Kanununu demokratikleştirin, ülke barajını düşürün hatta kaldırın. Cinsiyet kotasını yasalaştırın. Görüşmeler öncesinde biz Cumhuriyet Kadınları olarak, halkın görüş ve taleplerini iletiyoruz. Ve bir kez daha diyoruz ki, Cumhuriyet Kadınları, Atatürk’ ün kurduğu Cumhuriyeti zarar görmemiş olarak gelecek nesillere iletme kararlılığındadır. Cumhuriyet Kadınları görev başındadır” diye açıkladı. 

                              

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2016, 19:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa
mustafa - 5 yıl Önce

bunlar kim ki tanıyan var mı arkadaşlar halkın görüşleri falan demiş.bunlar hangi halk acaba

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124