CUMHURİYET TARİHİNİN YATIRIM REKORU

  Prof.Dr.Yaşar Akbıyık  AİBÜ Eski Rektörü  12-12-2012 saat 12’de 112 tesisin açılışını yapan  Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın iktidarı döneminde yapılan barajlar ulusal...

CUMHURİYET TARİHİNİN YATIRIM REKORU

 

Prof.Dr.Yaşar Akbıyık 

AİBÜ Eski Rektörü 

12-12-2012 saat 12’de 112 tesisin açılışını yapan  Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın iktidarı döneminde yapılan barajlar ulusal basında  “Erdoğan Demirel’i Katladı” başlığı ile yer buldu (Star Gazetesi 13.12-2012). Bizim neslin yıllarına damgasını vuran Süleyman Demirel’in zihnimde kalan sözlerinden biri “yirmi yılda İtalya’nın düzeyine ulaşacağız” vaadi, diğeri de başörtülü kızlarımızı Arabistan’a göndermeye kalkışmasıdır. Biri beni ümitlendirmiş diğeri çok üzmüştü. 12 yıl başbakanlık yedi yıl cumhurbaşkanlığı yapmasına rağmen, bırakın İtalya’yı yakalamayı ülkemiz daha da gerilemiştir. İkincisine gelince kamuoyunda tam bir hayal kırıklığı yaratmıştır.

  Bunlar Demirel’in “barajlar kralı” unvanını silip süpürmüştür. Onun başaramadığı  “yirmi yılda İtalya’nın düzeyini yakalama”  vaadi on yılda gerçekleştirilmiş, İtalya iflasa giderken, Türkiye son beş yılda Avrupa’da en yüksek kalkınma hızını sağlayan ülke olmuştur.  

Orman ve Su İşleri Bakanlığının geçen yıl düzenlediği 11.11.2011 saat 11’de 111 tesisin açılış törenine katılmıştım.  Bu yıl da 12.12.2012 saat 12’de 112 tesisin açılış töreninde bulundum. Salondaki coşku muhteşemdi. Son bir yılda 112 tesisin açılışı yapıldı.  Bu hepimizi heyecanlandıran muazzam bir gelişmedir. Baraj yapımı hususunda Sayın Başbakan’ın yaptığı açıklamanın can alıcı noktası,  inşaat yapım süresinin ve yapım maliyetinin on kat düşürülmüş olmasıdır. Yani günümüzde yapılan on barajın parasıyla geçmişte sadece bir barajın yapılabilmiş olmasıdır. Bu bilgi verilirken salondan yükselen bir vatandaşın: “Yediler, yediler” sözü her şeyi açıklıyordu.  “Barajlar kralı” olarak bilinen Süleyman Demirel döneminde yapılan baraj sayısı 40 olurken, 12.12.2012’de açılışı yapılan 47 barajla birlikte Başbakan Recep Tayyip Erdoğan iktidarı dönemindeki yapılan baraj sayısı 232’ye ulaşmıştır. Bunlardan biri de 436 Milyon TL Yatırım Bedeline Sahip, yıllık faydası 62 Milyon TL olan,  Bolu Mengen’de açılan Köprübaşı barajıdır.  Böylece Erdoğan, Demirel dönemini baraj sayısı bakımından 6’ya katlamıştır. Bunda Orman ve Su İşleri bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun emeği büyüktür.

 Değerli okuyucular, günümüzde gerçekleştirilen yatırımlar Cumhuriyet tarihinin rekorudur. Cumhuriyet döneminde, 1931-1938 yılları  arasında açılan tesis sayısının toplamı 111’dir (kaynak Erdinç Tokgöz, Türkiye’nin İktisadi Gelişme Tarihi 1914-1919).  Oysa şimdi bu sayı bir yılda gerçekleştiriliyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün hedeflediği “Muasır medeniyet seviyesine ulaşmak” bu olsa gerektir. Bu ülkenin gelişmesinde emeği olan herkesi kutluyor sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum.  

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner124