Cumhuriyet'i Anlamak

Erol Yıldız'ın Kaleminden

Cumhuriyet'i Anlamak
Bu gün kalkıp bir anket yapsanız ve millete sorsanız. Deseniz ki; "Cumhuriyet nedir? Neden bu kadar önemseniyor? Bu rejimin size faydası nasıdır? Bu rejimi terkederseniz size ne gibi şartlar yansır? Doğru cevap vereceklerin sayısı % 40'ı geçmeyecektir. Bunun ne olduğunu biliyor musunuz? Tek kelime var doğrulayan. Okuma sevmeyen bir toplumuz. İnsanların büyük bir bölümü bugün için yaşıyor. Yarını düşünmeden yaşıyor.

Önemli bir konuyu anlatmakta yarar var. Cumhuriyet denildiğinde, halkın iradesinin ön planda olduğunu, vurgulamak gerekir. Cumhuriyet rejimi kurulmadam önce neler yaşanmıştır? Bunları bilmek gerekir. Rejimin bizlere yansıması öncesinde, ulusumuzun tüm çevresinin  yabancı güçler tarafından işgali, ülke içinin ise, bunlara destek veren, bağımsızlığımızı istemeyen, vatan hainlerinin desteklediği güçlerin ülkeden kovularak verilen mücadelenin güzelliğidir. Adeta parçalanarak, başkalarının güdümüne giren bir yapının esiri edinilmek istenen halkımız, Yüce Atatürk ve silah arkadaşlarının verdiği savaş ile, kazanılan gerçek halk zaferidir. Emperyalizmin, Feodalizmin ve Faşizmin insanlara olan baskılarının kırıldığı, gerçek yaşam tarzının çağdaşlaşmış halidir.

Cumhuriyet rejimi ile başta kadınlarımız ve bu ülkenin tüm halkı neler kazanmıştır? Bu çok önemli. Kendi seçeceği temsilcileri başa getirerek, ülke yönetiminin tam bağımsız hale gelmesini sağlamakta yet yetkili olduğu halkın iradesidir. Kadınların ve erkeklerin seçme ve seçilmede eşit değeri, kanunlar önünde, anayasada, sosyal yaşamda ve her alanda eşitliğin ortaya konduğu gerçek değerdir. Giyiminden, kültürüne, sosyal yaşantısından, resmi her işleme çağdaşlığı katan en yüce yaşam biçimidir. Bunların tamamını halkına bu rejim vermiştir. Cumhuriyetin asıl koruyucusu, bizleriz. Bizler ulus devlet zihniyetinin yegane sorumlusuyuz. Ulus devletçilik, Cumhuriyet rejiminin tek varisidir. Ulus devlet anlayışında, tek bayrak, tek toprak, tek hakimiyet, tam bağımsızlık, marşımız, bayrağımız, sınırlarımızın bütünlüğü gelir. 

Bu gün 29 Ekim'leri yaşamamış olsaydık, birilerinin emrinde, istediğimizi yapamayan, ibadetimizi yapamayan, istediğimiz gibi yaşantımızı devam ettiremeyen, başka bir devletin verdiği fikirleri, kanunları uygulayan, kafamız estiğinde Diyarbakır'a gidip orada iş yeri açma, gereüinde oradaki bir kişinin İstanbul'a gelerek iş sahibi olması imkansız olacaktı. Sizler öpün ve başınıza koyun ki, Atatürk gibi dünya devletlerinin örnek aldığı bir lider çıkarak sizi bu sıkıntılardan kurtararak, vatanı emanet etmiştir. Ne ümmetçiliğin kucağında, ne ağaların yaşamında kendinizi kıskaca aldırmayın. Bunun için seveceğiniz tek rejim, bu gün coşkuyla kutladığımız Cumhuriyet Bayramıdır. Hepinize kutlu olsun. 

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2014, 11:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128