Daha çok emzirme daha çok süt demektir

Bolu İl Sağlık Müdürü Doktor Mahmut Arık 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan Emzirme Haftası'yla ilgili açıklama yaptı. Arık açıklamasında emzirmenin önemine vurgu yaptı. Anne sütünün çok...

Daha çok emzirme daha çok süt demektir

Bolu İl Sağlık Müdürü Doktor Mahmut Arık 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan Emzirme Haftası'yla ilgili açıklama yaptı. Arık açıklamasında emzirmenin önemine vurgu yaptı. Anne sütünün çok önemli olduğunu vurgulayan Mahmut Arık, "Emzirmeye, doğumdan sonra ilk yarım saat içinde başlanmalı" dedi.

 

Bolu İl Sağlık Müdürü Doktor Mahmut Arık Emzirme Haftası'yla ilgili bir açıklama yaptı

Anne sütünün bir Bebek için çok faydalı olduğunu belirten Arık, "Anne sütü bir Bebek için en doğal, en taze ve en ekonomik besindir. Emzirmeye doğumdan sonra ilk yarım saat içinde başlanmalı, ilk 6 ay sadece anne sütü verilmeli, 6'ncı ay da ek besinlere geçip en az 2 yaşına kadar emzirmeye devam edilmelidir" şeklinde konuştu. Anne sütünün ve emzirmenin öneminin yadsınamayacak bir gerçek olduğuna dikkat çeken Dr. Mahmut Arık, "Yeni doğan bebekler her ağladığında emzirilmelidir. Sık aralıklarla emzirerek bebeğin sütü mümkün olduğunca çok almasına çalışılmalıdır. Bebek ne kadar sık ve çok emzirilirse annede süt yapımı da o kadar çok ve hızlı olur. Yani daha çok emzirme, daha çok süt demektir" diye konuştu. Anne sütü değerinde başka bir besinin olmadığını belirten İl Sağlık Müdürü Dr. Mahmut Arık açıklamalarını şu şekilde tamamladı; "Emzirmenin ve anne sütünün beslenme dışında bir de psikolojik faydaları var. Emzirme anne ile Bebek arasında yakın, sevgi dolu bir ilişki kurulmasını kolaylaştırır. Bu da anneyi duygusal olarak tatmin eder. Fark ettiyseniz eğer bebekler doğumdan hemen sonra annenin yanında kalırlarsa ve emzirilirse daha az ağlarlar ve daha çabuk gelişebilirler."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128