Danışman Başkan Olursa!

Erhan Beykoz'un kaleminden...

 Danışman Başkan Olursa!

Malum, önümüzdeki ay Hastaneler Birliği Başkanı atanacak. Ya mevcut Başkan Murat Özmen veya başka bir isim olma ihtimali yüksek.

İsimler kimler olur, kimler istiyor, kimlerin gönlü burada bilinmez. Bilinen bir tek gerçek var ki, halen yönetici konumunda olan Abdullah Danışman’ın başkanlığı çok istediği!

Tabi ki böylesi yetkileri sınırsız, 2 yıllık yönetici! geçmişiyle gücü elinde tutmayı çok isteyen Abdullah Danışman bu koltuğa talip.

Sağlık bakanı tarafından atanacak olan başkanlıkta, Murat Özmen atanmayacaksa, atanacak en yakın isim Sayın Danışman olmalıydı! 2 yıllık tecrübenin yanı sıra, icraatlarıyla bu koltuğu hak edip etmediğini, vatandaş gözüyle irdelemek istedim.

Sayın Danışman, Bolu’da ilk olarak Kadın Doğum Hastanesi Başhekimliğine getirildi. Burada kaldığı süreç içinde, var olan uyuşmazlıklar, huzursuzluklar ve dedikodular artarak devam etti. Bütün bunlara kulak tıkarken, hastane içinde bölmelere ek kapı ile pencerelerde devrim niteliğinde pimapen değişikliği gerçekleştirdi. Yani içerde huzur yerine pimapeni tercih etti.

Hükümetin hastaneleri birleştirme kararıyla başhekimlikten düştü ve özel hastanede göreve başladı. Çok kısa süre burada görev yaparken, özel sektör Sayın Danışman’ı çözmüş olacak ki, görevden ayrılması istendi. Arkasından il dışında bir başka özel hastaneye giderek kısa süre sonra Bolu’ya döndü ve diğer bir özel hastanede başlayıp, kısa süreli çalıştı.

Özel sektörde hastanelerin bazılarının kapatma noktasına geldiği, diğerlerinde istediği ortamı bulamadığı kesinleşince, devlete dönme kararı aldı.

Atamanın Bolu’ya yapılması söz konusu olamazdı. Önce başka bir ilimize atandı. Hemen arkasından hastaneler Birliği kurulma projesi hayata geçti. Burada görev alabilmesi için güçlü bir siyasi desteğe ihtiyacı vardı! Her zamanki gibi hiç ummadığı bir anda, zamanın en güçlü isimlerinden birinden istediği desteğe kavuştu.

Desteğe rağmen, aynı siyasiler arasında Danışman hakkında fikir ayrılıkları olduysa da, Bolu’dan sorumlu güçlü vekil birlik kadrosuna Sayın Danışman’ı dahil etti. Başkanı da sağlık bakanı atayıp sistemin işlemesi adına düğmeye bastılar.

Danışman, başkandan sonra 2.adam olmuş, Bolu’yu yakından tanıma avantajını kullanarak istediğini yapmaya başladı. (İnşaat işlerini, sistemdeki değişimleri, yoğun bakım değişikliklerini yazmayacağım)Yine zamanın ortakları cemaatle sıkı fıkı olan hükümette, cemaatin bazı özlü sözlerini makam odasının arkasına yazarak herkese mavi boncuk dağıtıyordu. Öyle ki, uzman kadrosuna yetilerine bakmadan bazı cemaat önde gelenlerinin eşlerini, isimlerini atamakta çekince göstermiyordu.

Cemaat-hükümet ters düşünce, Sayın Danışman öncelikle masasının arkasındaki yazıyı kaldırdı. Sırasıyla daha evvel önünde diz çöktüğü cemaat insanlarını görevden uzaklaştırmaya başladı.

Çalıştığı hiçbir yerde önem vermediği huzur ve sevgi bağlarını burada da tesis etmeyi düşünmedi, buna adım bile atmadı. Hastanede huzurluklar, haksızlıklar, yandaşları koruma ve hemşericilik inanılmaz ivme yakaladı.

Derken, hastanelerin birleşmesi gündeme geldi, oldubittiyle birleşme sağlandı. Başkan Özmen, en tepede, siyaseten arkasında kimsenin olmadığı, yalnız başına elini vicdanına koyarak bir şeyler yapmaya çalışıyor. Oysa ikinci adam siyasi olarak öylesine güçlendi ki, bıçağının her tarafı kesmeye başladı.

Devlet hastanelerinin yanı sıra tamamı akademik kariyere sahip, yardımcı doçent, doçent, profesör gibi insanların amiri oldu. Kendini bulunmaz Hint Kumaşı sanıp, doçentlerin bitmiş sistemin yeniden yapılaşması adına getirdiği önerilerde Sayın Danışman’ın akademisyenleri aşağılaması manidardır.

Özüne bakacak olursak, şimdilik çok işe karışmayan tepe yönetim atamayı beklemektedir. Yeni atamanın Kasım ayında yapılacak olması, yeniden atama şansı bekleyen Sayın Danışman için en önemli güç kaynağı olacaktır.

Olmayan huzur, olmayan güven, olmayan sevgi ortamı, olmayan birlik beraberlik ve en önemlisi olmayan saygı çerçevesi atanacak kişilerle ya kurulacak, yada daha büyük kaos ortamları yaşanması sağlanacak.

Birlik başkanlığı ataması çok önemlidir. Bana kalırsa, Sayın Ahmet Baysal’ın da içinde uhde olan ismin atanmasıdır! Aksi halde hastaneleri çok zor günlerin beklediği ortadadır. Umudum o ki, eğitimde yaşanan skandalların sağlıkta yaşanmamasıdır.   

                                        

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2014, 11:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Gözlemci
Gözlemci - 6 yıl Önce

ankarada alamadığım hizmeti bolu devlet hastanesinden almış biri olarak idarecileri tebrik etmek isterim. hemsirelerin nöbet konusu yapılan hizmete gölge düşürmez. hemşerimizi boş işler ve ithamlarla meşgul etmeyin.adam çalışıyor.allah kendisinden razı olsun.

izleyici
izleyici - 6 yıl Önce

ağzına yüreğine sağlık sayın beykoz side olmasanız bizim sesimiz olacak kimse yok 120 küsür hemşire nöbet tumuyor.bir okadarda süper nöbeti diye her hastaneye nöbetçi bırakıyorlar. kalanların canı çıksın.siyasilerden de bir ses çıkmıyor bana dokunmayan yılan bin yaşasın.ama bu hastane bizim allah kimseyi düşürmesin.

SIRADAKİ HABER

banner128