Demokrasinin önüne set çekmek istiyorlar

Haber; Duygu Kaya   KESK Şubeler Platformu temsilcisi Serdar Koçyiğit Liman- İş ve Genel- İş Sendikalarını hedef alan şafak operasyonlarının, sendikal hayatı baskı altına almak için yapıldığını, bu tür itibarsızlaştırma...

Demokrasinin önüne set çekmek istiyorlar

Haber; Duygu Kaya

 

KESK Şubeler Platformu temsilcisi Serdar Koçyiğit Liman- İş ve Genel- İş Sendikalarını hedef alan şafak operasyonlarının, sendikal hayatı baskı altına almak için yapıldığını, bu tür itibarsızlaştırma girişimlerinin amacına asla ulaşamayacağını söyledi.

 

KESK Şubeler Platformu adına bir basın açıklaması yapan Serdar Koçyiğit Genel-İş ve Liman-İş’i hedefleyenleri kınadıklarını belirtti. Koçyiğit iktidara geldikleri günden bugüne emekçilere işsizlik, yoksulluk ve güvencesizlikten başka bir şey sunmayanların sömürü ve adaletsizlik üzerine kurulu düzenlerine karşı sesini yükselten herkesi hedef almaya devam ettiklerini söyledi. Serdar Koçyiğit, tüm çalışanların sendikal haklarının geriye gittiğine, çalışma hayatının tahrip edildiğine, düşünce ve ifade gibi hak ve özgürlüklerin engellendiğine dikkat çekti. Koçyiğit ‘’ Emeğe karşı saldırıların doludizgin gittiği bu süreçte hak ve özgürlükleri için mücadele eden herkesi “potansiyel terör suçlusu” olarak gören- gösterenler emek düşmanı yüzlerini her fırsatta sergilemeye devam ediyor, Türkiye eşitlik, demokrasi ve özgürlük isteyenler için adeta açık hava hapishanesine dönüştürülüyor. Son olarak bugün şafak vakti gerçekleştirilen, DİSK’e bağlı Genel-İş ve Türk-İş’e bağlı Liman-İş sendikalarını hedef alan operasyonlar, emekçilerin örgütlü gücü sendikalara yönelik tahammülsüzlüğün vardığı boyutları göstermesi açısından çarpıcıdır’’ Şeklinde konuştu.

 

Sendikalar İtibarsızlaştırılıyor

Düşman toprağını işgal eder gibi yüzlerce polisle beraber sendikalara baskınlar yapıldığını söyleyen Koçyiğit, “emek ve demokrasi güçlerine gözdağı vermeye çalışıyorlar” dedi.  Serdar Koçyiğit, Genel İş ve Liman İş’i hedef alan baskınların KESK’i itibarsızlaştırmaya çalıştıklarını, mahkemeye sunulan delillerin ‘’sendikaya girerken görüldü’’ gibi pervasızca şeyler olduğunu dile getirdi. Koçyiğit  “Adalet Bakanlığı ve AKP Genel Merkezine yönelik saldırıya karışanları arama” bahanesiyle iki işçi sendikasının bütün kapılarının kırılması ‘ileri demokrasi’ nutukları atanların hukuktan, adaletten nasibini almamış faşizan sistemlere öykünmeye devam ettiğini göstermektedir. Diğer taraftan arandığı söylenen kişilerin bu sendikaların üyesi ya da yöneticisi olmadıkları halde, büyük gürültüler eşliğinde yapılan bu operasyonların, tıpkı öncekiler gibi, emek örgütlerini, sendikaları toplumun gözünde itibarsızlaştırma girişimi olduğu tartışma götürmez bir gerçektir. Bu tür baskınları, operasyonları uzun süredir yaşayan, sendikal faaliyetleri ‘suç’ gibi gösterilerek toplam 123 yönetici ve üyesi tutuklu olan bir konfederasyon olarak, Genel İş ve Liman İş’i hedef alan bu operasyonları kınıyoruz. Türkiye’de emek ve demokrasi mücadelesi yürütenleri hukuk dışı yöntemleri kalkan edinerek, şafak operasyonlarıyla, yalan ve iftira kampanyalarıyla sindirebileceklerini sananlar büyük bir yanılgı içersindedir.’’ Diye konuştu.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner124