Deprem nerede UMKE orada

Bolu Sağlık İl Müdürü Dursun Koç, Van'da meydana gelen deprem sonrası afet bölgesine gönderdikleri ekiplerin var güçleriyle çalıştığını söyledi. Geçtiğimiz Pazar günü...

Deprem nerede UMKE orada

Bolu Sağlık İl Müdürü Dursun Koç, Van'da meydana gelen deprem sonrası afet bölgesine gönderdikleri ekiplerin var güçleriyle çalıştığını söyledi.

Geçtiğimiz Pazar günü meydana gelen 7.2'lik depremin ardından Bolu Sağlık İl Müdürlüğü harekete geçti. Bolu'da görev yapan çok sayıda sağlık personeli, UMKE ekibi ve sağlık araçları Van'a gitti. Deprem bölgesine giden ekip hakkında bilgiler veren Sağlık Müdürü Dursun Koç, "Sağlık personelimiz deprem günü, gece saat 02:00'da Van'a ulaştı. UMKE ekibi de saat 23:00 sıralarında Van'daydı. Buradan ambulans ve donanımla gittiler. Hekim grubu da yanlarında hazır bulundu. Acil uzmanları, dâhiliye ve pratisyen hekimler, bakanlık tarafından Ankara Esenboğa Havaalanı'ndan uçakla Van'a gittiler. Şuan da UMKE ekibi ve ambulanslar orada çalışmaya devam diyor. Uzman grup hala orada" dedi.

Bu ekiplerin tamamı gönüllü kişiler

Enkazdan çıkarılan yaralılara müdahalede bulunun doktorların bazılarının Bolu'ya dönüş yaptığını söyleyen Dursun Koç, "Bolu'dan giden doktorlarımız hastanelerde acile gelen, enkazdan çıkarılan yaralılara müdahale etmişler. İlk günlerde çok yoğun talepler olmuş. Ciddi yaralanmaları başka illere göndermişler. Aktif bir çalışma dönemi geçirdiler. Dün gece yarısı Kayseri'ye oradan da Bolu'ya dönüş yaptılar" diye konuştu. Hala Van'da çalışmalarını sürdüren UMKE ekibinin deprem günü sergilediği örnek davranış sonrası duygulu anlar yaşadıklarını söyleyen İl Sağlık Müdürü Dursun Koç, "UMKE ekibimiz bu boyuttaki ilk büyük felakete gitti. Tabiî ki Pakistan, Afganistan, Sudan, Somali'den sonra Simav'daki depreme de gitmişlerdi. 50 kişilik grubun 30 kişisi her zaman hazır. Hatta 10 kişi sertifikalı olarak çalışıyor. Her felakete gidebilecek bir ekibimiz var. Bu ekiplerin tamamı gönüllü kişiler. Bunlar hep sağlık personeli. İlk yardım ve acil eğitimleri verdiğimiz donanımlı ve yetişmiş kişiler. 1999 depreminden sonra kuruldu bu ekip. Van'daki depremi duyduklarında hemen hazırlanmışlar. Daha sonra bizi aradılar ve 'biz hazırız' dediler. Her şeyi kendi aralarında organize edip bizden ‘çıkın’ komutu beklediler. Kendilerine yürekten teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştu.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128