Deri sektörüne yönelik projenin açılış toplantısı yapıldı

Gerede Meslek Yüksekokulu’nun yürütücüsü olduğu “Deri, Tekstil, Ayakkabı ve Moda Tasarım Öğrencilerinin Üretim ve Tasarım Yeteneklerinin Geliştirilmesi” projesinin açılış toplantısı yapıldı.

Deri sektörüne yönelik projenin açılış toplantısı yapıldı

Haber: BMA

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın (MARKA) finanse ettiği ve Gerede Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) ortaklığında gerçekleştirilen proje, GTSO Konferans Salonunda düzenlenen toplantıda tanıtıldı. Toplantıya, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaman, Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, Gerede Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Bahattin Öztoprak, GTSO Başkanı Ersin Kaşka, Gerede Müftüsü Abdurrahman Şenoğlu, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan GTSO Başkanı Ersin Kaşka, deri sektörünün Gerede ve ülke ekonomisine sağladığı katkıları anlatarak, 900 yıldır dericiliğin yapıldığı ilçenin, Türkiye’nin büyükbaş hayvan derisinden ayakkabılık deri üretiminin yaklaşık yüzde 40’ını karşıladığını ve hayvan yetiştiricileri için atık bir ürün olması sebebiyle derinin dünyanın en eski geri dönüşüm işi olduğunu söyledi.

Gerede’nin deri sanayisinin bel kemiği ve Bolu ilinin lokomotif sektörlerinden biri olduğunu vurgulayan Kaşka, “Gerede Meslek Yüksekokulu ve Recep hocamızın önderliğinde paydaşı olduğumuz bu projede, özellikle yeni üretim teknikleri ve moda noktasında ciddi anlamda inovasyonlara ve Ar-Ge’lere ihtiyacımız var. Ülkemizde dericilik, bugün dünyayla entegre olabilen sektörlerden biri. Dolayısıyla bu sektöre daha çok yatırım yapmamız lazım. Buradaki bölümlerin popülerliğini arttırabilmemiz için Gerede Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’yla da birlikte daha popülist projelere imza atmamız gerekiyor ki buradaki bölümleri güçlendirebilelim ve öğrencileri de buraya çekebilelim” dedi.

Gerede Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Bahattin Öztoprak ise yaptığı konuşmada, kurulduğu günden bugüne Gerede Meslek Yüksekokulu’nun eğitimi, öğrenci sayıları ve akademik personeli hakkında bilgi verdi. Dr. Öğr. Üyesi Toprak konuşmasında ayrıca, projeyi hazırlayan Öğr. Gör. Recep Soluk, Dr. Öğr. Üyesi Nurettin Akçakale, Öğr. Gör. Ayhan Milli ve Öğr. Gör. Zeynep Tuğba Nursoy ile proje paydaşları GTSO, Orkim, Paysa ve Linter Tekstil’e teşekkür etti.

“PROJEYLE BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ ÖĞRENCİLERİMİZ, İKİNCİSİ SEKTÖRDEKİ İŞVERENLER”

Açılış konuşmalarının ardından Proje Yürütücüsü Öğretim Görevlisi Recep Soluk, “Deri, Tekstil, Ayakkabı ve Moda Tasarım Öğrencilerinin Üretim ve Tasarım Yeteneklerinin Geliştirilmesi” projesi hakkında bilgi verdi. “Dericiler Şehri Gerede” ifadesinden yola çıkarak bu projeyi hazırladığını kaydeden Soluk, “Ayakkabı en önemli giyim araçlarımızdan biri ve ayağa uygun olması gerekiyor. Bunun için ortopedik ya da butik ayakkabı dediğimiz ayakkabı modellerini nasıl geliştirebiliriz sorusundan yola çıkarak bu projeyi hazırladık. Projeyle birinci önceliğimiz öğrencilerimiz, ikincisi sektördeki işverenler, üçüncü önceliğimiz ise ayakkabı, deri, tekstil ve moda eğitimi almamış fakat bu projeden yararlanarak bu alanda tecrübesini artırmak ve çalışmak isteyenler ve sektördeki genç işsizlerdir. Yine markalaşmak önceliklerimiz arasında. Projeden beklentiler arasında, deri ve deri ürünleri üretiminde tecrübe kazanılması ve pratiğe dönüştürülmesi, sektördeki eksikliklerin belirlenmesi, mezunların ve iş hayatına yeni girenlerin eğitimi, sektördeki tecrübeli personel sayısında artış sağlanması, üniversite, yerel kurumlar, sektör temsilcileri arasındaki organizasyonun güçlenmesi, ilçenin ayakkabıcılık ve diğer deri ürünleri alanında kümelenmenin olduğu bir merkez haline gelmesi. Özel amaçlar: Okulun makine ve program gibi alt yapısının geliştirilmesi, okulumuzdan mezun olan öğrencilerimizin niteliklerinin geliştirilmesi ve çevrelerine katkı sağlamaları” diye konuştu.

“BAİBÜ, BOLU’YA HİZMET ETMEK İSTİYOR”

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaman, projenin tanıtılmasının ardından yaptığı konuşmada, projenin üniversite-sanayi iş birliği kapsamı ile bölgenin kalkınmasında önemli olduğunu vurgulayarak, “Üniversitenin topluma faydası ne? Buna güzel bir cevap bu tür projeler. O yüzden biz yönetim olarak bu tür projeleri önemsiyoruz ve büyük destek veriyoruz. Yine Gerede’deki bal ve bal kalitesi ile ilgili bir proje hazırlıyoruz. Yönetim olarak yaklaşımımız şu: BAİBÜ, Bolu’ya hizmet etmek istiyor. Bursa’da ayakkabıcılıkla ilgili bir kurs düzenlemek isteyen bir firma, Gerede MYO’nun takip etmesini, onaylamasını ve İşkur’a sertifika vermesini istiyor. Bununla ilgili bizimle bir sözleşme yapmak istiyor. Ama çoğu Geredeli ya da Bolulu Gerede MYO’da Ayakkabıcılık Bölümü olduğunu belki de bilmiyor. Dolayısıyla bu tip projeler üniversiteyle halkın, üniversiteyle sanayinin birleşmesi anlamında da ciddi ve güzel projeler. Buradaki sivil toplum örgütlerine ve halkımıza düşen de okuldaki öğrenci ihtiyacımızı sanayideki personel ihtiyacıyla özdeşleştirerek buna destek olmak. 900 yıllık dericilik üretimi çok kıymetli ve mutlaka değerlendirilmeli. Bu nedenle bu projeye emek veren hocalarımıza ve değerli paydaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu tip iş birliklerinin devamını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar ise açılış toplantısında yaptığı konuşmasında, “Bu toplantı beni gerçekten heyecanlandırdı. Bu projede öncelikle katkısı olan başta Ticaret ve Sanayi Odası başkanımız olmak üzere hocalarımıza şahsım ve ilçem adına teşekkür ediyorum. Tabii ki bu projenin BAİBÜ tarafından yani Rektörlük tarafından da desteklenmesinin ülkemiz açısından son derece anlamlı ve önemli olduğunu ifade etmek isterim. Dericilik, Gerede’de 900 yıllık geçmişi olan önemli sektörlerden biri. Bu proje, özellikle sektörün en önemli sorunlarının ön plana çıkarılması ve sadece dericilik değil üretime geçilerek neticede bundan ilçe esnafının ve halkın ekonomisinin katkı sağlaması açısından çok önemli. İlçenin lokomotifi konumundaki deri sanayine bu projenin katkı sağlamasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2018, 11:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner133

banner128

banner129

banner124