Dershaneler kapatılacak, Öğretmenler kaçıyor

Uzun süredir tartışmaları süren ve dershanelerin kapatılmasını öngören ve hükme bağlanan Dershane Yasa Tasarısı’na göre 1 Eylül 2015 tarihinde dershanelerin tamamen kapatılacak olması dershane öğretmenlerini düşündürüyor. İddialara göre Bolu’da pek çok öğretmen dershanelerdeki görevlerinden ayrılarak KPSS’ye hazırlanıyor.

Dershaneler kapatılacak, Öğretmenler kaçıyor
ÖZEL HABER: FARUK ÇİDEM

Dershanelerin 1 Eylül 2015 tarihinde tamamen kapatılacak olması tüm ülkedeki dershanelerde etkisini gösterirken Bolu’da ki dershane öğretmenlerini de harekete geçirdi. Bolu’da faaliyet gösteren pek çok dershane öğretmenlerinin gidişini engelleyemezken, öğretmenler ise bir an önce KPSS sınavında başarılı olup Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen kadrosuna geçebilmenin derdinde. Görüşlerini aldığımız dershane öğretmenleri verilen sürenin azaldığını belirterek; “hükümet dershanelerin kapatılmasını gündeme getirdiğinde pek çoğumuzda zaten bir tedirginlik başlamıştı. Genelde dershanede öğretmenlik yapanlar KPSS sınavında başarılı olamayan yada kendi branşında yeteri kadar atama yapılmadığından dershaneleri tercih ediyor. Şimdi bir de geçimlerini sağladıkları dershane öğretmenliğinden de uzaklaşmak zorunda kalmaları onları KPSS’ye mecbur bıraktı.

Dershanelerde yaklaşık 50 bin öğretmenin çalıştığı tahmin ediliyor. Tasarıda bu öğretmenlerin dershanelerin kapatılmasıyla ortaya çıkacak durumuna da açıklık getiriliyor. Buna göre 1/7/2015 tarihinde en az 6 yıl çalışmış olanlar, kamuda öğretmen olma şartlarını taşıyorlarsa KPSS’ye girmeden bakanlık tarafından sözlü sınava alınacaklar. Sözlü sınavı geçenler de öğretmen olarak atanabilecekler. Bu 6 yıllık bir dershane öğretmeni için fırsat olarak görülebilir. Ama dershanecilik sektörü içinde binlerce sigortasız yada eksik sigortalı ve kısa süreli çalışan öğretmenler var” şeklinde konuştular.

DERSHANE SAHİPLERİNE SON TARİH HAZİRAN 2018

5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Yasası’nda yapılacak değişiklikle dershaneler tamamen kapanacak. Ancak özel okula dönüşmek için başvuranlara gerekli bütün şartları yerine getirmeleri halinde teşvik verilecek. Dershane sahipleri ise uygulamanın ilk kez olmasından kaynaklı ne yapacaklarını ve neye karar vereceklerini bilemez durumdalar. Dershane sahipleri, çalışanlarına göre zaman olarak daha avantajlı durumdalar çünkü Özel okula dönüşmek isteyen dershanelere tüm şartları yerine getirmek için Haziran 2018’e kadar süre tanındı.

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2015, 10:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
gddg
gddg - 5 yıl Önce

haberde verilen tarih yanlış. 01.01.2014 itibariyla 6 yil calismis olmak.

gddg
gddg - 5 yıl Önce

haberde verilen tarih yanlış. 01.01.2014 itibariyla 6 yil calismis olmak.

ayse arslan.
ayse arslan. - 5 yıl Önce

cocuklarımı dershaneye ister gönderirim.ister göndermem. devlet karısamaz.o zaman özel hastaneleride kapatsın.

SIRADAKİ HABER