Dertleri 12 Eylül değil dini simgeler

Haber; Duygu Kaya   Geçtiğimiz hafta Memur-Sen’in yaptığı sivil itaatsizlik eylemlerine karşı bir yorum da Eğitim-Sen’den geldi. Eğitim-Sen kılık kıyafet serbestliği konusunda yapılan bu eylemlerin aslında özgürlükçü...

Dertleri 12 Eylül değil dini simgeler

Haber; Duygu Kaya

 

Geçtiğimiz hafta Memur-Sen’in yaptığı sivil itaatsizlik eylemlerine karşı bir yorum da Eğitim-Sen’den geldi. Eğitim-Sen kılık kıyafet serbestliği konusunda yapılan bu eylemlerin aslında özgürlükçü bir istem olmadığını, tamamen iktidar yanlılarının dini simgeleri istedikleri kurumlara sokmak istemesi adına yapılan eylemler olduğunu belirtti.

 

Eğitim-Sen Bolu şubesi yürütme kurulu adına bir basın açıklaması yapan şube başkanı Dursun Yenin,  Memur-Sen ’in yaptığı kılık kıyafet serbestliği eylemlerinin, 12Eylül’ün anti-demokratik kılık-kıyafet uygulamalarına karşı yapılmadığını, bu kisve altında eğitime dinsel simgeleri sokmaya çalıştıklarını belirtti. Yenin ‘’ Memur Sen(Eğitim Bir Sen) 18 Mart tarihinde kamu kurumlarına serbest kıyafet ile gideceğini açıklamış ve bu eylemini bu güne kadar devam ettirmektedir. Biz de bir eğitim sendikası olarak, anlamsız, antidemokratik kıyafet yönetmeliklerine, eğitimde tek tipleşmeye karşıyız. Bunu sadece bugün değil, kurulduğumuz günden beri dile getirmekteyiz. Ancak eğitimdeki tek sorunun bu olmadığının da çok iyi farkındayız. Bunun içindir ki Eğitim Bir Sen`in özgürlük adı altında ve mağduriyet söylemi ile yürüttüğü bu kampanyanın sorgulanması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü eğitimde onlarca ağır sorun varken, bu yönetmeliğin ön plana çıkarılmasını art niyetli bir girişim olarak görüyoruz. Eğitim alanında yaşanan sorunların, özellikle Eğitim Bir Sen`in yakın durduğu AKP döneminde ağırlaştığının da altını çizerek, bir sendikanın siyasal iktidardan güç almasını da sendikacılık adına doğru bulmuyoruz.’’ Şeklinde konuştu.

 

                     Eğitim Sistemi’ndeki Sorunlara Karşı Ne Yaptınız?

Sürekli değişen eğitim sisteminin aksaklıklarını dile getiren Dursun Yenin, devletin kimin neye nasıl inanacağına karışamayacağının altını çizerek ”Dinsel, mezhepsel ayrımların yapılmaması gerektiğini, iktidar ve yandaşlarının ne din ne de dinsizlik propagandası yapma hakkına sahip olmadıklarını, eğitimin tek dayanağının evrensel bilim ve insani değerler olduğunu, laik ve bilimsel eğitimin demokratik bir toplum için gerekli olduğunu söyledi. Yenin ‘’Eğitim Sen olarak, eğitimde dayatmalara, antidemokratik uygulamalara hayır, 12 Eylül`den kalma kıyafet yönetmeliklerine hayır diyoruz. İnsanların dini inançlarının suiistimal edilerek piyasacı, totaliter rejimin sacayağı edilmesine karşı çıkıyor; demokratik, özgürlükçü, çok sesli bir toplum için laik, bilimsel bir eğitim için mücadeleye devam ediyoruz. Diğer sendikaları da mücadele etmeye çağırıyoruz.’’ Şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER