Dikkat çeken Cuma hutbesi “Gençlerimiz, geleceğimizdir”

Boğaziçi Üniversitesi’nde Rektörlüğe Melih Bulu’nun atanmasına karşı gerçekleşen eylemlerin yankısı devam ederken Diyanet İşleri Başkanlığı 81 ile dikkat çeken bir Cuma Hutbesi gönderdi. Hutbede gençliğin önemine vurgu yapıldı.

Dikkat çeken Cuma hutbesi “Gençlerimiz, geleceğimizdir”

Haber: Aysun Beykoz

Boğaziçi Üniversitesi’nde Rektör Melih Bulu’ya karşı yapılan eylemlerin yankısı hem ulusal hem uluslar arası kamuoyunda devam ederken Diyanet İşleri Başkanlığı dikkat çeken bir Cuma hutbesi verdi. Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 81 ile gönderilen hutbede gençliğin önemine vurgu yapıldı.

“Gençlerimiz: En büyük imkân ve zenginliğimiz” başlığıyla yayınlanan hutbede şu ifadelere yer verildi: “Gençlik, insan ömrünün baharıdır. Hayallerin ve fikirlerin yeşerip geliştiği, güç ve heyecanın zirvede olduğu dönemdir. Gençlik iyi değerlendirildiğinde kişiye dünya ve ahret saadetini kazandıracak, aksi halde ise pişmanlıkla anılan yıllara dönüşecektir. Nitekim Peygamberimiz (s.a.s) ‘İhtiyarlık gelmeden önce gençliğin kıymetini bilin!’ uyarısında bulunur. Sevgili Peygamberimizin müjdesine göre, Allah’a kulluk bilinciyle yetişen genç, dehşetli kıyamet gününde arşın gölgesi altında korunacaktır.

Sevgili Genç Kardeşim! Sen, şimdi hayatının en kıymetli anındasın. Aziz milletimizin ve insanlığın umudusun. Zira sen, Hz. İbrahim’in tevhid mücadelesini, Hz. İsmail’in teslimiyetini, Hz. Yusuf’un onurunu, Ashâb-ı Kehf’in samimiyetini ve Hz. Muhammed Mustafa’nın (s.a.s) hak davasını kuşandığı çağdasın. Hz. Asiye’nin imanını, Hz. Meryem’in ahlâkını, Hz. Hatice’nin cesaretini, Hz. Âişe’nin ilim aşkını gönlüne nakşedecek yaştasın.

Genç Kardeşim! Sen, bu topraklarda imanından aldığın güç ve vatanına olan sevdan ile yürüdüğünde, Malazgirt’te Anadolu’nun kapılarını İslam’a açtın. İstanbul’u fethedip Resûl-i Ekrem’in muştusuna nail oldun. Çanakkale’yi geçilmez kılıp İstiklal mücadelesinde yedi düvele karşı koydun. 15 Temmuz’da devletimizin bekası ve milletimizin selameti için canından cananından geçtin ama vatanını hainlere teslim etmedin.

Gençlerimiz, geleceğimizdir, umudumuzdur. Bizi güçlü kılan en büyük imkân ve zenginliğimizdir. Her bir gencimiz bizim için ayrı bir değerdir; ilgiyi, iyiliği, desteği ve sevgiyi hak etmektedir. Onların insanlığa faydalı, millî ve manevî değerlerine bağlı, bilinçli ve ideal sahibi fertler olarak yetişmeleri için hep birlikte gayret gösterelim. Hutbemi imanları ve erdemli duruşlarıyla Kur’an-ı Kerim’de örnek gösterilen Ashâb-ı Kehf hakkındaki şu ayet-i kerimeyle bitiriyorum: Şüphesiz onlar, Rablerine inanmış birkaç genç yiğitti. Biz de onların hidayetlerini artırmıştık!”

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2021, 14:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner124