DİLAY GÜL’ÜN ANNESİ TÜLAY ÇİFTÇİ; KIZIMA “YANIMA GEL” DEDİM…

Geçtiğimiz yıl Bolu’nun Gerede ilçesinde öldürülen üniversite öğrencisi Dilay Gül’ün davası bugün başladı. Bolu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya sanık Uğur Aydemir katılmadı. Yoğun katılımın olduğu dava 14 Temmuz 2016 tarihine ertelendi.

DİLAY GÜL’ÜN ANNESİ TÜLAY ÇİFTÇİ; KIZIMA “YANIMA GEL” DEDİM…

HABER: FARUK ÇİDEM

Bolu’nun Gerede ilçesinde sınıf arkadaşı Uğur Aydemir tarafından bıçakla öldürülen Dilay Gül davası uzun bir aradan sonra başladı. Sanık Uğur Aydemir’in katılmadığı davaya Bolu’dan ve şehir dışından yoğun bir katılım gerçekleşti. CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, CHP Bolu İl Başkanı Kazım Karsu, Kadın Cinayetlerinin Durduracağız Platformu üyeleri ve Dilay Gül’ün sınıf arkadaşları katıldı.

DERSLERİN GÜNDÜZ OLMASINI İSTEMİŞ…

Duruşmada hazır bulunan Dilay Gül’ün annesi Tülay Çiftçi şunları söyledi; “Kızımla sürekli telefonda görüşüyorduk ve birisinin kendisini taciz ettiğini söylüyordu. Korktuğunu söylediği için ben de ona “kızım bırak okulu yanıma gel” dedim ama o okumak istediğini söyledi. Ben de kıyamadığım için ısrar etmedim. Ama her konuşmamızda üniversite yolunda ışıkların olmadığını ve gece derslerine giderken korktuğunu belirtiyordu. Okul idaresine gece geç saatte olan dersin gündüze alınması için başvuruda bulunmuşlar. Dersin hocası ile de konuyu görüşmüşler, hoca ve diğer arkadaşları kabul etmiş ama bir tek kızımı öldüren şahıs bunu kabul etmemiş. Dersin yine gece işlenmesini istediğini söylemiş.”

RAPORUN ARKASINA SIĞINMASIN

 Kızının öldürülmesinin planlı bir şekilde yapıldığına inandığını söyleyen anne Tülay Çiftçi; “bu şahıs özellikle dersin gece işlenmesini istediği için bu cinayeti planlı olarak gerçekleştirdiğine inanıyorum. Ayrıca akıl sağlığının da bozuk olduğuna inanmıyorum. Ceza almaktan kurtulmak için akıl sağlığının yerinde olmadığına dair almaya çalıştığı raporun arkasına sığınmaya çalışıyor. Ben kızımın katilinin cezalandırılmasını istiyorum” dedi.

Duruşmanın ardından Bolu Adliyesi’nin karşısında bir araya gelen Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri, Avukatlar, Milletvekilleri ve Dilay Gül’ün arkadaşları yaşanan bu cinayeti protesto ederek basın açıklamaları gerçekleştirdiler.

 KADIN CİNAYETLERİNİ DURDURACAĞIZ PLATFORMU ADINA AVUKAT RUKİYE LEYLA SÜREN; “DİLAY GÜL’ÜN ölümü adım adım gelen bir ölüm. Özgecan Aslan’ın ölümünden sonra, bu bir milat olacak ve gereken önlemleri alacağız denilen sistemde Türkiye’nin her yerindeki kadınların yaşama, eğitim alma ve gerekirse gece 3’te de sokağa çıkma haklarının maalesef toplum olarak yetkililer olarak yeterince düşünmediğimiz için Dilay Gül’ün ölümü adım adım gelen bir ölümdür. Arkadaşımız bir orman yolunda değil üniversitenin 50 metre önünde öldürüldü. Dilay Gül’ün öldürüldüğü yerde aslında bir kapı var ama yeterli ödenek olmadığı ve o kapı açık tutulmadığı için öldürüldü Dilay. Dilay Gül’ün öldürülmesinin ardından diğer kadın öğrencilerimizin eğitim hakkı engellenmiştir. Aileler kız çocuklarını okuldan almışlar ve evlerine geri götürmüşlerdi.”

BOLU BAROSU BAŞKANI FERİT ATALAY; “Türkiye’de kadını ikinci sınıf vatandaş olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Bunun önlemenin yolu eğitimden ve sosyal politikalardan geçiyor. Anayasanın 2. Maddesi devlete birçok yükümlülük yüklemiş sosyal devlet olmanın gereği olarak. Bunlardan bir tanesi de öldürülen Dilay Gül’ün eğitim hakkının yerine getirilmesidir. Devlet eğitim hakkının layıkıyla yerine getirilmemesinden de sorumludur. Gerede gibi bir ilçemizde barınma ve güvenlik sorununu çözmeden bir annenin çocuğunu iş, aş endişesiyle gönderdiği bir yerde gerekli önlemleri almayan devlet, üniversite, idare, toplum hepimiz bundan sorumluyuz. Bu sorumluların mutlaka cezalandırılması gerekmektedir. Cinayeti işleyen kişi üniversite sınavına girmiş, gerekli puanı almış ve eğitimini sürdüren bir kişidir. Şimdi akıl hastalığı gibi bir kisvesinin arkasına gömülerek bu suçtan kurtulmanın yollarını denemektedir. Biz bu davada gerekli hukuki yardımı yapmak için elimizden geleni yapacağız.”

KADIN CİNAYETLERİNİ DURDURACAĞIZ PLATFORMU BOLU TEMSİLCİSİ SEDA BAYRAKTAR; 

Bolu'nun Gerede ilçesinde öldürülen 21 yaşındaki üniversite öğrencisi Dilay Gülün ilk duruşmasında adalet için, katiline indirim uygulanmasın diye buradayız. Dilay yurduna gitmek isterken reddettiği erkek tarafından öldürüldü. Dilayın kaldığı yurt yolunda ışıklandırma yoktu, güvenlik kamerası yoktu. Işıksız yurt yolunda öldürülen Dilay’ın çığlıklarını kimse duymadı. Dilay’ın ailesiyle, Dilay’ın sıra arkadaşlarıyla buradayız ve katiline indirim uygulatmayacağız.

Kadın düşmanları susacak, kadınlar yaşayacak Kadın düşmanları her ağzını açtığında, kadınlar öldürülüyor, tacize, tecavüze uğruyor. Cinsel saldırıya uğrayan arkadaşımız için “gece üçte sokakta ne işi vardı” diyen hükümet Ensar Vakfında tecavüzcüleri koruyor. Kadınların hiçbir sorununa dair ağzını açmayan, aksine kadın düşmanlığında bir numaralı sırayı kapmaya çalışan Aile Bakanı Sema Ramazanoğlu Ensar rezaletini “bir kereden bir şey olmaz” diyerek aklamaya çalışıyor. Liselerde, vakıflarda, yurtlarda, üniversitelerde taciz, istismar skandalları bitmiyor. Tüm bunlarla birlikte laikliği kaldıracağız diyerek, kadınlara ve çocuklara istedikleri her şeyi yapmak peşindeler. Kadın katillerini kadın düşmanı açıklamalarla kollayan, indirimler veren hükümet, tecavüze bir kereden bir şey olmaz diyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, liselerde tacize, istismara seyirci kalan ve önlem almayan Milli Eğitim Bakanı, üniversitelerde tacizci ÖGB’leri, akademisyenleri koruyan rektörler, yurtlarda tacizin önünü açan, önlem almayan yurt yönetimleri tacizlerin, tecavüzlerin, kadın cinayetlerinin ortağıdır, sorumlusudur.

YAŞAM HAKKIMIZ VE ÖZGÜRLÜĞÜMÜZ İÇİN DİRENECEĞİZ

Aynı yaşları, aynı sıraları paylaştığımız arkadaşlarımız liselerde, üniversitelerde, yurtlarda, okul yollarında tacize, tecavüze uğruyor, öldürülüyor. Kadınlar boşanmak istediği için, kendi hayatlarına dair karar vermek istediği için öldürülüyor. Bu kadın düşmanı politikalara karşı gece üçte sokakta olacağız, kahkaha atacağız, çalışacağız, üniversitelerde, işyerlerinde olacağız, istersek boşanacağız, kendi hayatlarımıza kararları yalnızca kendimiz alacağız; yaşam hakkımız ve özgürlüğümüz için direneceğiz.  Buradan hakimlere, savcılara sesleniyoruz: Dilay’ların yaşaması için Dilay Gülün katiline indirim uygulamayın. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak Dilay’ın katiline indirim uygulanmaması için davanın sonuna kadar takipçisi olacağız. Dilay’ları yaşatacağız, sıra arkadaşlarımızın aramızdan alınmasına izin vermeyeceğiz, kadın cinayetlerini durduracağız.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2016, 18:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128