Dimicioğlu mücadelesinin Karşılığını aldı ##hb_manset.gif

Bolu mimarlar odası başkanlığına son günlerin en çok konuşulan isimlerinden biri olan Semih Dimicioğlu seçildi. Sert tartışmaların yaşandığı kongreden galip ayrılmasını bilen Dimicioğlu “Her zaman Bolu adına doğrunun...

Dimicioğlu mücadelesinin Karşılığını aldı ##hb_manset.gif

Bolu mimarlar odası başkanlığına son günlerin en çok konuşulan isimlerinden biri olan Semih Dimicioğlu seçildi. Sert tartışmaların yaşandığı kongreden galip ayrılmasını bilen Dimicioğlu “Her zaman Bolu adına doğrunun yanında yanlışın karşısında olmaya devam edeceğiz. Bizim kişilere değil yapılanlara karşı itirazımız var” şeklinde konuştu.

 

Bolu mimarlar odasının günlerdir büyük bir merakla beklenen seçimlerinin galibi Semih Dimicioğlu oldu. Köroğlu Otel’de yapılan kongrenin divan başkanlığını Nadir Garipoğlu yaptı. Toplantıda bir konuşma yapan Dimicioğlu; “  Tarihi binalarımızın yıkılmak istendiği, sit alanlarımızın 3. Dereceye düşürülerek arkeolojik alanlarımızın yapılaşmaya açıldığı ve çevre illere göre kat kat ağır bir otopark yönetmeliğinin dayatılmak istendiği oldukça yoğun bir dönemde Bolu’ya karşı yapılacak her türlü yanlışa dur diyecek güçteyiz ilkesiyle göreve geldik. Yerin altı veya yerin üstü birçok konuda fikrimizi korkmadan söyledik. Birçok yanlışa gönlümüzün, dilimizin, elimizin, yettiği kadar dur dedik. Bu görevde ya da başka bir konumda, her zaman Bolu adına doğrunun yanında yanlışın karşısında olmaya devam edeceğiz. Bolunun tarihi değerlerine hepsine, ister Osmanlı ister pagan olsun önem veriyoruz. Bu değerleri ortaya çıkarmak, dünyaya tanıtmak sürdürülebilir turizm ilkesiyle Bolu ekonomisine kazandırmak ana hedeflerimizdendir. Tüm meslektaşlarımızın eşit şartlarda mesleğini yapabilmesine önem veriyoruz. Amacımız tartışma veya kavga ortamı yaratmak değildir. Üzerimize çevrilmiş tehditlerin baskıların ve gücün farkındayız. Bu baskı ve engellemelerin sonucu içinde bulunduğumuz ortamın ne kadar zor ve sıkıntılı olduğunu da biliyoruz. Kimsenin ekmeğiyle geleceğiyle oynama niyetimiz yok. Kimseyi makamından indirme gibi siyasi bir ikbal peşinde de değiliz. Bizim kişilere değil yapılanlara karşı itirazımız var. Ancak Biz mimarlar olarak yaşadığımız çevreye, bu toprakların kültürüne ve en önemlisi geleceğimize yani çocuklarımıza karşı mesleki sorumluluklarımız vardır. Mimarlar odası sadece meslektaşlarının çalışma şartlarını düzenleyen ve sadece onların kazancı için çalışan kurum değildir. Geleceğe karşı sorumlu halka karşı sorumlu sivil toplum örgütüdür. Sizler kendinizi temsil edecek en doğru kişileri kimsenin etkisinde kalmadan seçebilecek iradeye sahipsiniz. Mimarlar Odası Bolu halkına hizmet için vardır ve Bolu halkının hizmetindedir.”dedi.

 

Kongrede sert tartışmalar yaşandı

Daha sonra toplantıda konuşan mimar Uğur Tunçok, Dimicioğlu yönetiminin çeşitli yanlışlar yaptığını söyleyerek;” Eski yönetimin bazı uygulamaları Bolu’daki mimarları töhmet altında bırakmıştır. Bolu belediye başkanı Alaaddin Yılmaz’ın “Bolu halkı afyon yutmuş gibi” şeklinde bir demeci olmuştu. Buna Sayın Dimicioğlu’nun cevap vermesi gerektiğini ifade ettim. Kendisi de bana ‘Bu benim fıtratıma uymaz’ şeklinde cevap verdi. Biz Semih beyin cemaati miyiz? Şeklinde konuştu. Oturumu yöneten Garipoğlu “Böyle genel kurul olmaz, iş mahalle kavgasına dönüyor, konuşmanızı lütfen tamamlayın! demesi üzerine konuşan Tunçok “Dimicioğlu yönetiminin söylemleri doğru, bilgileri ise yanlıştır. Ben aday değil tarafım “şeklinde konuştu. Daha sonra kürsüye gelen Semih Dimicioğlu Kızılay hamamı ile ilgili olarak başkan Yılmaz’ı suçlayıcı ifadelerde bulunmadığını söyleyerek; “Bütün dünyayı ilgilendiren Claudiupolis projesinin yok edilmesine karşı çıktık. Bolu’nun geleceği adına önemli gördüğümüz tüm noktalarda tavrımızı belli ettik” şeklinde konuştu. Daha sonra mikrofona gelen mimar Feridun Yılmaz ise “Ben ya rant’ı ya da meslek onurunu tercih edecektim. İkinciyi tercih ettiğim için Dimicioğlu’nun ekibinde yer aldım” biçiminde konuştu. Son olarak kürsüye gelen başkan adayı Cengiz Ulus ise “Yaşanan süreçle birlikte aday olmak zorunda kaldım. Yönetim kuruluna seçilirsem önceki dönemde yapılan işlere yeni halkalar ekleyeceğim” şeklinde konuştu. Daha sonra yapılan seçimde 60 üye oy kullandı. Çarşaf liste esasına göre yapılan seçimde Semih Dimicioğlu ve ekibi yeniden göreve seçildi.

Yapılan Seçimde Semih Dimicioğlu34,Feridun Yılmaz 30,Ayten Kansız 34,Cihan Tutal 33,Cem Gül 36 oy aldı.Yedek liste ise şu şekilde açıklandı; “Cengiz Ulus 29,Uğur İlhan 28,Sibel Taşçı 22,Ertuğrul Aydemir 25 ve Tuba Eygün Nayır 22 oy aldı.

 

 

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128