DİMİCİOĞLU’ndan “ Restorasyon” talebi

Sebilci Bolu Kültür Derneği Başkanı Mimar Semih Dimicioğlu, son günlere damgasını vuran ve Süreyya Otel’in yan kısmında bulunan eski binalar için tavsiyede bulunarak; “İzzet Baysal Caddesi’nde Yıldırım Bayezıd Camisinin güneyindeki Bolu’nun 19 yy tarihi dükkan mimari özelliklerini bugüne taşıyan, dört depremden hasar almadan günümüze gelebilen arasta yapıları, bugün depremde yıkılabilir riskli bina olarak tespit ettirilerek kentsel dönüşüm kanunu adı altında yıkılmak istenmektedir.Yapı doğusundaki Süreyya Oteli ile aynı özellikleri taşıdığı halde kurul tarafından bugüne kadar tescil edilmemiş ve üstüne yıkım kararı vermiştir.Mal sahiplerinin yapının tescillenmesi ve restorasyonu konusundaki taleplerini de somut bir gerekçe göstermeden “2863 sayılı yasa kapsamında tescil edilmesine gerek olmadığına” diyerek red etmiştir” dedi.

DİMİCİOĞLU’ndan “ Restorasyon” talebi
YAPILAR 1800 LÜ YILLARIN SONUNDA YAPILMIŞ  ve BOLU ARASTASININ BİR PARÇASIDIR.

Dimicioğlu, konu hakkında şu açıklamada bulundu; Bolu’nun en eski fotoğraflarına baktığımızda; bu dükkanların Yıldırım Bayezıd Camisi etrafında oluşmuş tarihi Bolu arastasının bir parçası olduğu görülmektedir. Arastanın ortasından Ankara İstanbul  bağlantısını sağlayan Posta Caddesi (bugünkü İzzet Baysal Caddesi geçmektedir.Posta Caddesi Süreyya Oteli’ne kadar  olan yapılar 3 katlı konaklama işlevi olan yığma kagir  hanlardan oluşmaktaydı. Bugün bu yapıların tamamı yıkılarak yerlerine 5-6 katlı yapılar yapılmış sadece rekonstrüksyonu yapılan tescilli Süreyya Oteli kalmıştır. Süreyya Oteli’nden sonra  batıya doğru ise bugün yıkılmak istenen arasta  yapılarıyla devam etmektedir.
Arastanın Yukarı çarşı kısmındaki bölgesinde,  orjinalleri yıkılarak betonarme olarak yeniden yapılan dükkanların arasına sıkışmış birkaç tane orjinaline uygun dükkan kalmıştır.Aşağı çarşı denilen, Posta Caddesininin kuzey kısımda ise 1970 li yıllarda yol genişletme çalışmaları sonucunda 11 arasta adası yaklaşık 110 adet orijinal arasta binası yıkılmıştır.Bugün yıkılmak istenilen dükkanlar, tescili gözden kaçtığı halde günümüze kadar gelebilen son arasta dükkanlarıdır.

YAPILAR YAPILDIĞI DÖNEMİN 19. YY BOLU ARASTASI MİMARİ ÖZELLİKLERİNE SAHİPTİR    VE BU ÖZELLİKLERİ  GÜNÜMÜZE TAŞIMAKTADIR

Yapılar geleneksel  Osmanlı arasta mimarisinin teknik özelliklerini taşıyan klasik blok  tuğla (harman tuğlası) ile 35-50 cm kalınlığıda “U” biçiminde yapılmış taşıyıcı yığma duvarlara oturan, ara döşemesi ahşap kagir iki katlı tarihi dükkan yapılarıdır. Yapı Bolu arastasının mimari  özelliklerini taşıyan  beş sıra kirpi saçaklı, kübik mimari yapıda, kireç harçlı tuğlanın üzeri  özgün malzeme ile  sıvalıdır. Yapının pencereleri  Bolu arastasının genel biçimi olan basık kemerli  ve sövelidir.Dükkan camekanları dövme demir kafesli ve kemerlidir. Yapılar çevresindeki yapıldığı 19.yüzyıl arasta yapılarıyla aynı mimari karakteristik özellikleri sahiptir ve bu özellikleri günümüze taşımaktadırlar.

YAPILAR BOLUNUN TARİHİ İKİ BÖLGESİNİ BİRBİRİNE BAĞLAYAN KAPI KONUMUNDADIR. ÇEVRESİNDEKİ YAPILARLA BİRLİKTE  DEĞERLENDİRİLEREK  RESTORASYONU YAPILMALIDIR.

Bugün bu yapıların kuzeyinde Yıldırım Bayezıd Cami, Yukarı Taşhan ve Aşağı Taşhan’ı içinde barındıran Arasta Bölgesi bulunmaktadır.
 
Yapıların güneyinde  ise, Yıldırım Bayezıd Külliyesi’ne ait Orta Hamam, Şemsi Ahmet Paşa Külliyesi’ne ait İmaret Cami  ve Sultan Hamamı , Saraçhane Camii, Süreyya Oteli, bulunan Tarih Halkası’ olarak adlandırdığımız bölge bulunmaktadır. Süreyya Oteli’nin doğusu ve bugün yıkılmak istenilen Arasta dükkanlarının  batısı çok katlı yapılardan oluşmuş, bu yapılar bir duvar gibi iki bölgeyi bölmektedir. Süreyya Oteli ve Posta Caddesi Dükkanları iki tarihi bölgeyi birbirine bağlayan bir kapı konumdadır. Bu dükkanları yıkıp buraya yeni yapı yapmak  iki bölgeyi birbirinden tamamen koparacaktır. Bu dükkanlar ve Süreyya oteli iki tarihi bölgeyi birbirine bağlamaktadır, çevresindeki yapılarla birlikte  değerlendirilerek  restorasyonu yapılmalıdır. HABER MERKEZİ


Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2016, 18:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
YÜKSEL GÜLTEKİN
YÜKSEL GÜLTEKİN - 5 yıl Önce

bolu tarihi yazılırken,bu güzel insan yerini mutlaka alacaktır.merak ettiğim o mimarlar odası başkanı iken onun yanında yer alan güruh şimdi nerde,içlerinden bir tane bile bir adam çıkmazmı ya

SIRADAKİ HABER

banner124