banner120

DİSK Emekli Sen'den Bakanlığa Dilekçe

DİSK Emekli Sen PTT Bolu Merkez Şubesi önünde, çalışanların maaş ödemelerini almak için kıyasıya bir yarış içinde olan bankaların, 11 milyon emekliye promosyon vermeme konusunda zimmi bir anlaşma içinde olduğunu söyleyerek sorunlarını dile getiren dilekçelerini Çalışma ve Sosyal Bakanlığına bağlı Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığına gönderdiler.

 DİSK Emekli Sen'den Bakanlığa Dilekçe

 Haber: Semih BAYKAL

PTT Bolu Merkez şubesi önünde basın mensuplarına açıklama yapan Disk Emekli Sen Bolu Şube Başkanı Lütfiye Özkan; " Türkiye'de uygulanmakta olan serbest piyasa gereği her banka, çalışanların maaş ödemelerini almak için, çalışanlara promosyon vermektedir. Çalışanların maaş ödemelerini almak için kıyasıya bir yarış içinde olan bankalar, 11 milyon emeklinin promosyon vermeme konusunda zimmi bir anlaşma içindedirler. Bu zimmi anlaşmayla bankalar hem anayasanın 10. maddesindeki eşitlik ilkesini, hem de kendilerinin kutsadıkları serbest piyasa kurallarını çiğnemektedirler. Zira çalışanlar bugün sarf ettikleri emeklerinin karşılığı olan maaşlarını bankalar aracılığıyla, emekliler ise geçmiş emeklerinin ve ödedikleri primlerin karşılığında hak ettikleri aylıklarını bankalar aracılığıyla alan kişilerdirler. Bu ortak özelliklerinden dolayı kamu yönetiminin iş ve işlemlerde eşit uygulama yapmasını gerektirir.Nitekim promosyon ödenmesi hususunda bankalar arasında süren rekabet kamu kurumlan arasında farklı uygulamalar ortaya çıkmasına yol açtığından, bu farklılıkları ortadan kaldırmak ve tüm kamu çalışanlarının eşit düzeyde promosyon almalarını sağlamak üzere, başbakanlık tarafından 2007 yılında, 2007/21 sayılı genelge çıkarılmıştı. Bu genelge gereği kamu çalışanlarına promosyon ödenmesi uygulaması halen devam etmektedir.

Sizinde yakından takip ettiğiniz ve bildiğiniz gibi, banka promosyonlarının emeklilere verilmesi hususu uzun zamandır Türkiye'de tartışılmaktadır. Bu tartışmalar zaman zaman kamuoyuna yansımakta ve emekli aylıklarını ödeyen, Sosyal Güvenlik Kurumundan sorumlu olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, emeklilere promosyon verilmesi için bankalarla görüşmeler yapıyoruz şeklinde açıklamalar yapmaktadır. Bakanın bu açıklamaları ise bazı basın organlarında, emekliye müjde, emekliye 13. maaş şeklinde yer almaktadır. Gerek bakanın açıklamaları, gerekse bu açıklamaları sanki her şey olmuş bitmiş gibi yansıtan basın haberleri 11 milyon emekliyi beklentiye sokmuş olsa da maalesef bu güne kadar hiçbir ilerleme kaydedilmedi ve emeklilere promosyon verilmesi sağlanamadı" dedi.

 

BU HUKUKSUZLUĞU SEYRETMEKTEDİRLER

 

Bankaların elde ettikleri bu muazzam karın sadece cüzi bir miktarını promosyon olarak emeklilere vermelerinin sağlanmasını isteyen Özkan; " Bizim isteğimiz bankaların elde ettikleri bu muazzam karın sadece cüzi bir miktarını promosyon olarak emeklilere vermelerinin sağlanmasını. Bu ise bankalarla protokol yapan Sosyal Güvenlik Kurumunun protokollere madde koyması ile mümkündür. Dolayısıyla SGK 2007/21 sayılı başbakanlık genelgesini dikkate almalı ve her ay, 11 milyon emeklinin aylığına karşılık, 12 milyar lira para aktardığı bankalarla yaptığı ödeme protokollerine promosyon maddesi koymalıdır. Ekonomide serbest piyasa var ve rekabet kuralları geçerlidir diyen bankalar sıra emeklilere gelince birbirleriyle rekabet etmemekte birleşmişlerdir. Emeklilerin işvereni pozisyonunda olan Sosyal Güvenlik Kurumu ile onun bağlı olduğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile hükümet ise bu hukuksuzluğu seyretmektedirler" diye söyledi.

 

"  DİLEKÇELER DİKKATE ALINMAZSA DAVALAR AÇILACAKTIR"

 

Dilekçeler dikkatte alınmadığı zaman her yola başvuracaklarını ifade eden Özkan; " Buradan sizin aracılığınızla, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanına bir kez daha sesleniyoruz, bu dilekçeleri dikkate almadığınız ve emeklilere promosyon verilmesini sağlamadığınız taktirde, anayasanın eşitlik ilkesini ihlal etmekten hakkınızda hukuk yollarına başvurmanın yanı sıra, ve başta sendikamız üyeleri olmak üzere, tüm emekliler geçmiş alacaklarını da talep eden davalar açacaklardır" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2014, 10:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124