Diyabet Okulu açıldı

İzzet Baysal Devlet Hastanesi Köroğlu Ünitesi’nde diyabet (şeker) hastalığından korunmaya ve hastalıkla mücadeleye yönelik Diyabet Okulu açıldı. Okulda verilecek eğitimlerle hastalığa karşı bilinçlendirilecek vatandaşlara eğitimlerin ardından katılım sertifikası verilecek.

Diyabet Okulu açıldı

HABER: FARUK ÇİDEM

Bolu İli Kamu Hastaneleri Birliği çatısı altındaki sağlık kuruluşlarından İzzet Baysal Devlet Hastanesi Köroğlu Ünitesi’nde Diyabet Okulu açıldı.

4 Nisan Pazartesi günü start verilen ilk grup eğitimlerine 15 kişi katıldı. 3 seans halinde gerçekleştirilecek eğitimler 11 ve 18 Nisan’da devam edecek. Periyodik aralıklarla eğitimler gerçekleştirilmesi planlanan Diyabet Okulu’nda eğitim alanlara katılım sertifikası da verilecek.

Dahiliye Uzmanı Dr. Banu Başer, Farmakolog Dr. Nuran Parlak, Diyetisyen Hülya Erem, Fizyoterapist Ömer Burak Zor ve Diyabet Hemşiresi Arzu Özen tarafından diyabetli hastalar ve hasta yakınlarına verilmeye başlanan eğitimlerde, diyabet hastalarının günlük hayatta karşılaştıkları sorunların çözümünde yardımcı olmak ve hastalıkları ile birlikte daha kolay yaşamalarını sağlamak hedefleniyor.

“Diploma verilecek”

İzzet Baysal Devlet Hastanesi Başhekimi ve İç Hastalıkları Uz. Dr. Muhammed Emin Demirkol, Diyabet Okulu'ndaki eğitimler hakkında yaptığı bilgilendirmede, şöyle konuştu: “Diyabet okulu programı dahilinde; hastalarımıza diyabet ile ilgili genel bilgiler, diyabet oluşumunun mekanizması, tıbbi beslenme ve tedavisi, kan şekeri düzenleyici ilaçlar, diyabetin kişiye verebileceği zararlar, diyabette fiziksel aktivite ve egzersiz, diyabetle yaşam, diyabette insülin tedavisi konularında bilgiler alanında uzman sağlık görevlilerimizce verilmektedir. Programın tamamlanmasının ardından eğitime katılan hastalarımıza diyabet okulu diploması verilecektir.”

Diyabet Okulu’na nasıl müracaat edilir?”

Demirkol, açıklamalarının devamında, “Diyabet hastalığı çok zor ve dikkat edilmez ise kötü sonuçlara sebep olan bir hastalıktır. Tüm dünyada bu konuda önemli çalışmalar yapıldığı gibi bizde Bolu’da Devlet Hastanesi olarak üzerimize düşen görevi bu kursu açarak yaptık” dedi.

Demirkol, “Diyabet Okulu’na nasıl müracaat edilir?” sorusuna da yanıt vererek, “Hastanemizde Diyabet Okulu’na katılmak isteyen hasta ve hasta yakınları mesai saatleri içinde telefonla arayarak ya da şahsen diyabet polikliniğimize başvurarak, Diyabet Eğitim Hemşiresi Arzu Özen’e eğitim talebinde bulunabilirler” ifadeleriyle, diyabetli hastalara ve hasta yakınlarına eğitimlere katılım çağrısında bulundu.

Diyabet hakkındaki yanlış bilgilerin önüne geçmeyi, hastalarımızın doğru bilgiye sahip olmalarını hedefliyoruz”

Başhekim Demirkol, ayrıca, yaklaşık 2 saat süren ilk grup eğitimlerinin ilk seansına katıldı. Diyabet hastaları ve hasta yakınları ile bir araya gelen Demirkol, diyabet hastalığına ilişkin bilgiler vererek, şunları söyledi:

“Türkiye'de şu anda bilinen diyabetli hasta sayısı nüfusun yüzde 7'si oranında. Yüzde 6 oranında da gizli diyabet hastamız var. Bu oranlar, Türkiye'de 6 milyon diyabet hastası, 4-5 milyon da gizli diyabet hastası olduğunu bizlere göstermektedir. Dünyada ise, 415 milyon diyabet hastası bulunuyor ve dünyada bu hastalıkla müacadele için 600 milyar dolar harcanmakta.

Fast food ürünlerinin tüketimi ve düzensiz beslenme son yıllarda diyabet hastalığını arttırmaktadır. Bunda stres ve sağlıksız beslenmede aktif rol oynamaktadır.

İnsanlarımızı bilinçlendirmeyi hedeflemekteyiz. Burada öğrendiklerimizi çevremize doğru bir şekilde aktarabilir ve diğer vatandaşlarımızı da bu okula yönlendirebilirsek, hem toplumdaki yanlış bilgilerin önüne geçmiş oluruz, hem de hedefimize doğru bilgiler bilen çok sayıda insanla ulaşmış oluruz. Mutfak kültürünün bir hayli zengin olduğu, ikramın kültürümüzde geniş yer tuttuğu, yemek yemediğinizde ev sahibinin alındığı bir toplumda yemek konusunda kısıtlanmış bir hastalıkla karşı karşıya kalmak oldukça zor. Hastalarımızın daha uzun yıllar sağlıklı bir şekilde yaşamalarını ümid ediyoruz. Eğitimlerimizin hayırlı ve uğurlu olmasını diliyor, diyabet hastalarımıza da Allah'tan acil şifalar diliyorum.”

Demirkol, açıklamalarının sonunda, Diyabet Okulu'nda ilk grup eğitimlerinin 18 Nisan'da sona ereceğini ve katılımcılara Bolu İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Metin Tahaoğlu tarafından sertifika verileceğini bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2016, 18:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128