Doç. Dr. Kaya; “Bolu, Doğa’nın Başkenti”

Ak Parti Bolu Milletvekili aday adayı Ferudun Kaya, her geçen gün Bolu halkından yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Kaya, “Günümüz dünyasında markalaşma, sadece stratejik bir yatırım değil aynı zamanda bir kişilik ve bir değer ifade eder. İlimiz, marka potansiyeli taşıyan birçok değer barındırmaktadır. Bolu Doğa’nın Başkentidir” diye konuştu.

 Doç. Dr. Kaya; “Bolu, Doğa’nın Başkenti”

Kaya, açıklamasını şöyle sürdürdü; Türkiye’nin neresine giderseniz gidin; Aşçılık deyince akla ilk önce Mengen gelir, Mengen deyince de Aşçılık…  Bu mesleği sürekli yapan halkıyla, belki de dünya üzerindeki tek yerleşim yeridir. Bolu-Mengenli olmak aşçılık mesleği ile eş anlamlı olarak kullanılmaktadır. Mengen’i, Türkiye’ye ve dünyaya tanıtan meslek dalı yakın tarih boyunca Aşçılık olmuştur. 

İpekyolu üzerindeki ticaret, zanaat, Ahilik merkezleri olan, Göynük ve Mudurnu İlçelerimiz; zengin ahşap konut mimarisi ile beraber son otuz yılda tavukçulukla özdeşleşmişlerdir. Başka bir il yoktur ki; ilçeleri de en az İli kadar tanınmış olsun. Aslında hepsi bir bütünün parçaları durumundadırlar.

 Bir kentin marka olabilmesi için, yararlanabileceği temel unsurların başında; kültürel miras, doğal çevre, kendine özgü ürünler ve yerleşik halkın becerileri gelir. Bolu için, marka değerlerin bir kısmının özel konseptler altında birleştirilmesi gerekmektedir. Bolu’da “İzzet Baysal” ismi başlı başına bir değerdir. Üniversitesi, okulları ve sağlık tesisleri ile markalaşmaya katkısı büyüktür.  Bahsettiğim konsept içinde bu değerin sinerjisinden mutlaka daha fazla istifade edilmelidir. Köroğlu, tüm dünyanın tanıdığı kahramanımızdır. Üzerine filmler, festivaller, çalıştaylar gerçekleştirilebilecek önemde ve büyüklükte bir marka değeridir. Mudurnu adı, tarihsel olarak iğne üretimi ve iğne oyacılığı ile başlayan süreçte günümüzde tavukçuluğu, doğası ve organik ürünleri ile yine tek başına tanınan bir markadır.

Bolu, kendine has tarihi dokusu olan Göynük ve Mudurnu konakları, Mengenli aşçıları, Kıbrıscık Pirinci, Seben Elması, Kaplıcaları, Kartalkaya ve Arkut Kayak Merkezleri, Esentepe’si, Abant’ı, Yedigöller’i; Gölcük’ü ile tam da marka olma potansiyeli olan bir kenttir. Hem ulusal hem de uluslararası alanda bir an önce markalaşma çalışmalarını hızlandırmamız gerekiyor. Bolu olarak markalaşırsak; Bolumuzda herkes kazanacak, iş imkânları artacak,  göçe engel olacağız. Daha fazla turist daha fazla gelir elde edeceğiz. Kongre, konferans, fuar ve spor merkezi haline geleceğiz. Daha fazla doğrudan yerli ve yabancı sermaye gelecek. Bolu’nun gelir ve yaşam kalitesini arttıracak olan sanatçılar, yazarlar, tasarımcılar, müzisyenler, girişimciler ve entelektüel kesim, Bolu’da yaşamaya ve çalışmaya başlayacak. Hemşehrilerimizin özgüveni artacak ve “Bolu’yla gurur duyuyorum!  . Tarihsel, kültürel zenginlikler ve altyapı yatırımları ancak marka kent olduğumuzda hayat bulacak,  gelire dönüşecek ve geleceğe güvenle bakabileceğiz. HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2015, 19:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
misafir
misafir - 6 yıl Önce

hocam da anlamış kazın geldiği yerden tavuğun esirgenmeyeceğini satılacak en güzel yerler burada hocam orman bakanı veysel eroğluna ilete bilirsiniz akp hükümetini yöneten nasıl olsa sizleri komutlan yönetiyor ne farkedecek millet sizleri seçmiş yada seçmemiş milleti galeye bile almayan bir hükümet bana kalırsa

SIRADAKİ HABER

banner124