Doğanın talanına karşı direnen Artvin halkının yanındayız

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Bolu Şube Başkanı Özkan Üstün, Artvin Cerrattepe’ de yapılmak isten madencilik faaliyetine karşı ayaklanan Artvin Halkıyla ilgili yazılı basın açıklaması yaptı. Üstün, ayaklanan halkın yanlarında olduklarını söyleyerek; “Artvin’in üstü altın’dan değerlidir” dedi.

Doğanın talanına karşı direnen Artvin halkının yanındayız
Haber: Aysun BEYKOZ

Üstün, yaptığı yazılı basın açıklamasında şunları ifade etti; “ Dünyanın 100 doğal ormanından birinin bulunduğu Artvin Cerattepe’de yapılmak istenen madencilik faaliyetine karşı direnen halka yönelik saldırı, sokağa çıkma yasaklarından sonra bir kez daha perçinlenen hukuksuzluğun, dehşet verici bir boyuta ulaştığını göstermektedir. Ülkemizde başta sağlık ve eğitim olmak üzere kamu hizmetlerini piyasalaştıran, vatandaşına karşı sorumluluk hissetmeyen, vergiler ve zamlarla cebimizdeki paraya göz diken, kadın, eğitim, sağlık ve sosyal güvenlik başta olmak üzere toplumsal politikaların hepsinde çuvallayan ve iktidarını dini istismar ederek, yoksulları kendine bağımlı kılarak ayakta tutabilen AKP Hükümeti’nin alanı giderek daralmakta ve yönetmek her geçen gün daha da zorlaşmaktadır. Bu nedenle AKP Hükümeti içerde ve uluslararası alandaki politik başarısızlığını saldırgan bir tutumla örtbas etmeye çalışmakta ve emekçilerin, kadınların ve halkların haklı taleplerini şiddet ile bastırmaya çalışmaktadır. Bu şiddet ve hukuksuzluk sarmalının, bugün artık tüm hak mücadelelerine yöneldiğini belirtmeliyiz. Doğasına sahip çıkanlara  Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Gümüşhane ve Erzurum’dan gelen çevik kuvvet ve jandarma birlikleri ile yoğun bir biçimde saldırılmıştır. Bu saldırılar bugün de şiddetli biçimde devam etmektedir. İktidarın yandaşı bir şirketin çıkarları uğruna devlet, usulsüz bir biçimde “vurun geçin” talimatıyla halkı karşısına almaktan çekinmemiş, aslolanın halkın geleceği ve sağlığı değil yandaşların ve şirketlerin karı olduğunu bir kez daha ilan etmiştir” diye ifade etti.

“CENGİZ HOLDİNG MADENCİLİK FAALİYETİNE GİRİŞMEK İSTEYEN İLK ŞİRKET DEĞİLDİR”

Üstün,  Artvin’i çevreleyen tepe ve dağlarda madencilik faaliyetine girişmek isteyen ilk şirket olmadığını belirterek; “ 2014 yılı Kasım ayında Rize İdare Mahkemesi tarafından Cengiz Holding’e ait maden işletmesi için yürütmeyi durdurma kararı verilmişti. Bu kararın çıkmasını sağlayan bilirkişi raporunda Artvin’de madencilik faaliyetinin ancak Artvin şehri bütünüyle gözden çıkartılmak suretiyle gerçekleşebileceği belirtilmişti. Yine 2014 Eylül ayı içinde ise Artvin’in Murgul ilçesi, Artvin’den çıkarılacak altın cevherinin kendi beldelerinde işletileceğini öğrenince Cengiz Holding’e karşı ayaklanmış ve Holding’i geri adım atmaya mecbur bırakmışlardı. Günlerce iş bırakan, kepenk kapatıp, okul boykotu yapan Murgulluların sayesinde siyanürden kurtulan Eti Bakır işçisi de fabrika içinde de kısa sürede büyük haklar (çalışma saatleri, hafta sonu tatilleri, taşerondan kadroya geçiş gibi) kazanmıştı.  Cengiz Holding, Artvin’i çevreleyen tepe ve dağlarda madencilik faaliyetine girişmek isteyen ilk şirket değildir. Artvin’liler 1990’lar boyunca Cominco Madencilik, 2000’li yılların ilk yarısında da Kanada’lı IMNET Mining’e karşı benzer bir mücadele yürütüp ve her ikisinde de başarılı olmuşlardı. Bu mücadelelerle gelişen maden karşıtı hareket, Artvin’de yerellikle başlayan ve giderek genişleyen bir mücadeledir. Bu mücadelenin karar alma ve uygulama mekanizmalarındaki yoğun kadın emeği oldukça dikkat çekiciliğinin yanı sıra bu mücadele, yandaş bir şirketin yenilebilirliğini göstermesi bakımından da oldukça önemlidir” diye belirtti.

“AKP HÜKÜMETİ BU OLAYDA DA YİNE HALK DÜŞMANLIĞINI GÖSTERMİŞTİR”

Son olarak Ak Parti hükümetini eleştiren Üstün; “ Hükümet Artvin halkının isteklerine cevap vermek yerine Artvin’e giriş çıkışları yasaklamakta ve halkın üzerine polis ve jandarmayla vicdansızca saldırmaktadır. Yıllarca tercihini halktan değil sermayeden yana kullanan AKP hükümeti bu olayda da yine halk düşmanlığını göstermiştir.AKP hükümeti zamanında hızla büyüyen Cengiz Holdingin daha fazla kar elde edebilmesi adına Artvin’in doğasını ve halkın yaşam hakkını gözden çıkarmıştır. Sağlık ve sosyal hizmet emekçileri olarak direnen Artvin halkının yanında olduğumuzu belirtiyor ve insanca yaşam mücadelelerini sonuna kadar sahipleniyoruz” dedi.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2016, 18:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128