banner120

Doktorlarımızın Suyu Mu Çıktı?

Erol Yıldız'ın kaleminden

Doktorlarımızın Suyu Mu Çıktı?
Atatürk, söylediği her sözünü söylerken, ileriyi görerek sarf etmiştir. Bir çok alanda söylediği sözünü  asla unutmuyoruz. Sözleri içerisinde en hoşuma gideni ise, “Beni Türk hekimlerine emanet ediniz” sözü olmuştur. Burada demek istediği, Türk hekiminin dünya literatürlerindeki kalitesinden söz etmektedir. Kaldı ki, yaşamının 1938’de noktalanmasının ardından daha fazla gelişen teknoloji ile Türk hekiminin yeri de o denli artmıştır. Günümüzde ise şahsi çıkarlar yüzünden ve yanlış politikaların getirisinden hekimlerimizin değeri ortadadır.

Çocuklarımızın okuyarak meslek sahibi olabilmeleri için her yıl onca paraları harcarız. Dişimizden tırnağımızdan arttırdıklarımızla, onları Anadolu’nun değişik illerindeki Üniversitelerde okutmak için akla karayı seçeriz. Biz yemeyiz onlara yediririz. Biz giymeyiz onlara giydiririz. Birileri gibi paşa babalarının gönderdiği dolarların keyfini çatamadan, bankalardan alınan borçlarla cambazlık yaparak okutmaya, adam etmeye çaba harcarız.

İçinizde yakından bilenler umarım vardır. Yurt dışında okuyan öğrenciler için yök tarafından belirlenen denklik mevcuttur. Kısacası Yurt içindeki Yök’ün belirlediği derslerin aynısını öğrencinin yurt dışında da almış olması gerektirir. Bir Tıp öğrencisinde farklı bir eksiklik ne derece olur bunu bilemem ama, bu konu içinde sanırım öyle uzak bir ihtimalin olmadığı görüşündeyim. Yine de yurt dışında okutulan bir öğrencinin neden oralara gönderildiği sosyal bir eksikliğin gereği olarak karşımıza çıkmaktadır. Başta harç ve ekonomik sorunlar. Ondan da ötede sınavlardaki çözülemeyen kargaşa ve gaflar. Bu şartlarda üniversiteyi kazanamayanlar ailelerince borca girerek dışarıda okutmanın sıkıntılarını yaşıyorlar. Bu sözüm zenginler kulübünün dışında kalanlar için söylenmiştir.

Doktorlukta denkli sınavı Yök’ün belirlediği Nisan ve Eylül aylarında senede iki kere yapılıyor diye bilmekteyim. Peki o zamana kadar ne oluyor? Sınav olana kadar hiçbir işte çalışamıyor. Yani onca masraftan borçtan sonra ailesine kavuşan çocuklar doktor oluyor da, işte çalışması yasak. Yakalanırlarsa be olur bilemem. Ailesinden aldığı para ile yetinmek zorunda. Peki gelin birlikte bu ülkenin farklı bir sistemine gidelim. Bu sistem içinde özellikle özel hastanelerin içinde iş verilen çok sayıda Suriyeli, Afganistanlı, Iraklı doktor var. Onlar aç kalmasın diye ses çıkarılmazken, bizim çocuklarımız sokakta işsizliğe bir kişi daha ekliyor. Daha ne demeli bilmem. 

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2015, 09:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
ali bulut
ali bulut - 7 yıl Önce

üniversite hastanesine gidinde doktorları bir görün hiç bir şeyden anlamıyorlar hocalar çay kahve içiyor çömezler hasta bakmaya çalışıyor ama hiç bilgileri yok ne sorarsanız ben bilmiyorum diyor denetleyen bakan sorumlu yok.

ali bulut
ali bulut - 7 yıl Önce

üniversite hastanesine gidinde doktorları bir görün hiç bir şeyden anlamıyorlar hocalar çay kahve içiyor çömezler hasta bakmaya çalışıyor ama hiç bilgileri yok ne sorarsanız ben bilmiyorum diyor denetleyen bakan sorumlu yok.

hekim dostu
hekim dostu - 7 yıl Önce

birde olaya iyi tarafından baksak hekimleri yermesek o cömez dediğimiz hekimler cok zor sınavları geçerek hastanelerde hasta bakıyor destek olsak ne olur sanki ondan sonrada bizim haksız tenkitlerimizden bezip insan muamelesi gördükleri yurtdışlarına yerleşiyorlar yazık degilmi bir hekim kac yılda yetişiyor

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124