Dolmabahçe Görüşmeleri Kamuoyuna Açıklanmalı

Erdoğan ve Büyükanıt’ın Dolmabahçe görüşmelerinden sonra başlayan Ergenekon operasyonları ve bugün gelinen noktada Tanju Özcan’ın TBMM kürsüsünden dile getirdiği iddialar gündeme...

Dolmabahçe Görüşmeleri Kamuoyuna Açıklanmalı

Erdoğan ve Büyükanıt’ın Dolmabahçe görüşmelerinden sonra başlayan Ergenekon operasyonları ve bugün gelinen noktada Tanju Özcan’ın TBMM kürsüsünden dile getirdiği iddialar gündeme damgasını vurdu.

 

Haber; Duygu Kaya

 

Eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 2 yıl önce Dolmabahçe Sarayı’nda yaptıkları gizli görüşmeler kamuoyunda geniş yankı uyandırmıştı. Erdoğan ve Büyükanıt ısrarla görüşmelerin içeriğinden ve ne konuşulduğundan bahsetmeyerek, konuşulanlar bizimle mezara kadar gidecek dediler.  Bu konu üzerine hakkında dava açılan Büyükanıt ısrarla konuşulan konunun devlet işi olduğunu ve aynı görüşmeleri Bülent Ecevit ve Mesut Yılmaz’la da yaptığını söyledi. Bugün gelinen noktada Ergenekon davası kapsamında içeri alınan askerler bir hayli çoğalınca, hafızalara Yaşar Büyükanıt’ın 27 Nisan 2007’de verdiği e-muhtıra’a geldi. Bugün eski genelkurmay başkanları içerdeyken Büyükanıt’ın davada sadece tanık sıfatıyla olması kafaları karıştırdı. Geçtiğimiz hafta Bolu milletvekili Tanju Özcan Yaşar Büyükanıt’ın Dolmabahçe görüşmelerine atıfta bulunarak bir iddia ortaya attı. Bizde bu iddiaları Bolu Olay gazetesi olarak vatandaşlara sorduk.

 

 

“Bunun ispatını Tanju Özcan’ın yapması zordur”

 

Güner YavuzEmekli Memur

Gizli kapıların arkasında konuşulan bir şeyin ispatı zordur. O kapı arkasında Başbakan ve Büyükanıt vardı. Bunun ispatını Tanju Özcan’ın yapması zordur. Bu ülkede bu kadar sorun varken Büyükanıt’ın bunu söylemesinin tartışılması abestir. Barışa doğru giderken bir çaba yapılıyorken Büyükanıt mevzusu bir sorun değildir. Tabiî ki hukuk devleti istiyoruz. Barış kardeşlik istiyoruz. Bu ülke yıllarca demokrasi sorunu yaşadı. Demokrasi 10 yılda bir kesintiye uğradı. Hukukun üstünlüğüne inanmamız lazım. Bunlar gündeme getirilmeli ama varsayımlarla olmaz. Bir şeyi ispatlayamayacaksan ortaya atma. Bu tip şeylerden ziyade ülkemiz barış ve kardeşliği için bir şeyler yapılmalı. Halkın, köylünün sorunları var. Köylü bitti. Asıl bunlarla uğraşılmalıdır. Hukuk herkes içindir. Bireysel değildir. Türkiye’nin demokratik bir ülke olması için elimizden geleni yapmalıyız. Fısıltı gazetelerinin dedikodularıyla Türkiye bir yere varamaz bu bir kısır döngüdür.

 

“Büyükanıt dışarıdaysa, diğerleri niye içerde?”

 

Erhan Köse Emekli Öğretmen

İddianın gerçek olup olmadığını kimse bilemez. Öyle bir kanıt yok elimizde. Yaşar Büyükanıt’tan önce ve sonra gelenlere baktığımızda Yaşar Büyükanıt dışarıdaysa, diğerleri niye içerde diye düşünmemiz gerekir. İfade vermeye bile gitmedi. Burada şüpheli bir durum var. Yaşar Büyükanıt’tan sonra gelen genelkurmay başkanı içerde. Baktığınız zaman askeriyede emir-komuta zinciri vardır. O zaman eğer bir darbe düşüncesi olmuşsa da beraber yapmışlardır.  Eğer Büyükanıt iddiaların yanlış olduğunu göstermek istiyorsa özellikle Dolmabahçe’de ne konuşuldu söylemeli. Eğer bu iddiaları çürütmek istiyorsa kamuoyunu aydınlatmalıdır.

 

“Elinde silah olmayan gazeteciler mi darbe yapacak”

 

Ahmet ÖzkanEmekli Öğretmen

Tanju Özcan’ın iddialarından önce bilmemiz gereken bir şey var. Büyükanıt’a zırhlı araç hediye dildi. Dolmabahçe’de gizli görüşmeler yapıldı. Mezara kadar gidecek dendi. Bir şeyler var aralarında ama ispatlamak mümkün değil. Biz olaya sadece Ergenekon açısından da bakıyoruz. Demokratikleşme açısından bakıyoruz. Derin devlet devam ediyor. Bundan en çok halk zarar görüyor. Neden Büyükanıt derseniz. Belki Büyükanıt’la işbirliği daha kolaydır. Darbe iddiaları da en çok Büyükanıt döneminde yaşandı. En alttaki subaylar içeri atılıyordu. En tepedekiler niye dışarıda. Türkiye’de bir sürü darbe girişimi oldu. AKP’nin amacı darbecilerin üstüne gitmek değil. 12 Eylül’ün mimarlarının en kanlı darbecilerinin sütüne gidilmiyor. Latin Amerika’da darbeciler içeri atılıyor. Bizde atılmıyor. Kenan Evren,12 Eylül döneminde Demokratların ve devrimcilerin üstüne giderken dincilerle işbirliği yaptı.  Darbeciler mutlaka yargılanmalıdır. AKP işi sulandırdı. Elinde silah olmayan gazeteciler mi darbe yapacak. Tepedekilerin kararı olmadan aşağıdakiler bir şey yapamaz. Belge çıkaramayınca iddialar doğru da olsa bir sonuç çıkmaz. AKP kendi sivil demokrasisini kurmak istiyor. Bütün muhalif güçlere saldırıyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2016, 15:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER