Doluluk oranı yüzde 75 düzeyine çıktı

Tahaoğlu, “2015 yılı Eylül ayı ile Aralık ayı kıyaslamasında, poliklinik hizmetlerinde 36 bin hastadan 58 bin hastaya ulaşılmıştır. 2015 yılı Eylül ve Aralık aylarındaki ameliyat oranlarında ise toplamda % 30, 2015 yılı Eylül ve 2016 yılı Ocak ayı yatak doluluk oranları kıyaslamasında ise önceki % 38-46 düzeyi % 75 düzeyine çıkmıştır” dedi.

Doluluk oranı yüzde 75 düzeyine çıktı

Bolu Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Metin Tahaoğlu yaptığı açıklamada, Bolu İli Kamu Hastaneleri Birliği bünyesindeki 3. Basamak İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin 9 Kasım 2015 tarihinde 2. ve 3. Basamak olarak iki ayrı hastane şeklinde ayrıldığını ve bu ayrılmaya bağlı oluşan 2. Basamak İzzet Baysal Devlet Hastanesi’nde yürütülen sağlık hizmetlerindeki verimliliğin belirgin düzeyde arttığını ifade etti.

Tahaoğlu bu kapsamda yaptığı açıklamasında, “Sağlık hizmetlerinde önemli kriterlerden biri olan yatak doluluk oranlarına bakıldığında, 2015 yılı Eylül ayında, İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bağlı olarak hizmet vermekte olan Kadın Doğum Ünitesi’nde yatak doluluk oranının yüzde 38, Köroğlu Ünitesi’nde yüzde 46 ve Fakülte Ünitesi’nde ise yüzde 56 düzeyinde olduğu görüldü. Bu verilerin ait olduğu dönemde Bolu’da sadece 3. Basamak sağlık hizmeti veriliyordu. 9 Kasım 2015 tarihinden itibaren 2. Basamak sağlık kuruluşlarına dönüşen Köroğlu Ünitesi ile Kadın Doğum ve Çocuk Ünitesi’nde adeta hizmet verimliliği tavan yaptı” dedi.

 

YATAK DOLULUK ORANLARI YÜZDE 75’E DEK TIRMANDI

Tahaoğlu, İzzet Baysal Devlet Hastanesi Köroğlu Ünitesi ile Kadın Doğum ve Çocuk Ünitesi’nin 2. Basamak sağlık hizmetine dönüştürülerek Bolu’ya kazandırılmasıyla yatak doluluk oranlarında artış yaşandığına dikkat çekti. Tahaoğlu, şu bilgileri verdi: “Kadın Doğum ve Çocuk Ünitesi’nde Eylül ayında yatak doluluk oranı yüzde 38 iken, bu oran 2016 yılı Ocak ayında yüzde 52’ye tırmandı. Köroğlu Ünitesi’nin Eylül ayı verilerinde yatak doluluk oranı yüzde 46 iken, Ocak ayında yatak doluluk oranımız yüzde 75’e ulaştı.”

 

POLİKLİNİK HİZMETLERİ 22 BİN KİŞİ ARTARAK, 58 BİNE ULAŞTI

Tahaoğlu, açıklamalarının devamında, sağlık hizmetlerinde bir diğer önemli kriterlerden olan hasta muayene sayıları hakkında rakamlar verdi. Köroğlu Ünitesi ile Kadın Doğum ve Çocuk Ünitesi’nde Eylül ayında toplam 36 bin hastanın tedavi gördüğünü belirten Tahaoğlu, 2. Basamak uygulamasının Bolu’ya kazandırılmasıyla tedavi gören hasta sayısının, 2015 yılı Eylül ayından 2016 yılı Ocak ayına 22 bin kişi artışla, 58 bine ulaştığını söyledi.

 

ACİL MÜDAHALE SAYISI 32 BİN

Tahaoğlu, kamuoyuyla paylaştığı bir başka bilgide ise, Acil Servis müdahale rakamlarını açıkladı.  Köroğlu Ünitesi ile Kadın Doğum ve Çocuk Ünitesi’nde geçtiğimiz Eylül ayında toplam 25 bin hastaya müdahalede bulunulduğunu ifade eden Tahaoğlu, bu rakamın 2. Basamak uygulamasıyla birlikte geçtiğimiz Aralık ayında artarak, 32 bine ulaştığını bildirdi.

 

AMELİYAT ORANLARI YÜZDE 30 ARTTI

Tahaoğlu, bir başka önemli hizmet verimlilik artışının ise, ameliyat rakamlarında yaşandığına dikkat çekti. 2015 yılı Eylül ve Aralık ayları arasında ameliyat oranlarında yüzde 30’luk artış yaşandığını belirten Tahaoğlu, şunları söyledi: “Geçtiğimiz Eylül ayı ile Aralık ayını kıyasladığımızda ameliyat rakamlarımızda sürekli bir artış söz konusu. A Grubu ameliyatları sayısı 27 iken, 44’e yükseldi. B Grubu ameliyatları sayısı 151’den 235’e yükseldi. C Grubu ameliyatları sayısı 217 iken 386’ya yükseldi” dedi.

 

HASTANE YÖNETİMİNE VE ÇALIŞANLARA TEŞEKKÜR

Tahaoğlu, ortaya koyduğu bu hizmet verimliliği rakamlarından da anlaşılacağı üzere, Kamu Hastaneleri Birliği çatısı altındaki sağlık kuruluşlarında hasta memnuniyet düzeyinin her geçen gün arttığına dikkat çekti. Tahaoğlu, fedakârca çalışmalara imza atarak başarıda büyük katkıları bulunan Hastane Yönetimine ve tüm sağlık çalışanlarına teşekkür etti.  HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2016, 16:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
AYKIRI
AYKIRI - 5 yıl Önce

kiş ayinda yapilan i̇stati̇sti̇k sonuçlarinin yüksek olmasi çok normal ayrica bu yüksek sonuçlar koruyucu önleyi̇ci̇ sağlik hi̇zmetleri̇ni̇n nekadar yetersi̇z olduğunu gösteri̇r ortada bi̇r başari yok

SIRADAKİ HABER

banner128