Döner sermaye kıyağı

Bolu Milli Eğitim Müdürlüğü 2016-2017 Taşımalı Sistem Yemek İhalesine ısrarla çıkmayıp, yemek işini iki okulun döner sermayesi üzerinden halletmeye çalışıyor. İki okulun döner sermayesine 2 milyon lira para aktarılıyor.

Döner sermaye kıyağı

Haber; Erdal TANRIVERDİ

Devletin öğrencilere yemek yapımı için gönderdiği 2 milyon lira öğretmenler ve yöneticiler tarafından belli paylar dahilinde paylaşılıyor. Devletin ekipmanı, devletin aracı, devletin elektriği, suyu, mekanı kullanılarak kazanılan paralar döner sermaye paylaşımı adı altında hiç ediliyor. Önceki gün 25 öğrencinin zehirlendiği Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesinin yemek yapılan iki okuldan biri olması da ayrı bir muamma olarak karşımıza çıkıyor. Okulun kanalizasyonlarının yüksek miktarda imalata uygun olmayan alt yapısı sebebiyle tıkandığı ve açmak için kullanılan maddenin zehirlemeye neden olduğu belirtiliyor.

KANUNSUZLUKTA ISRARLILAR

Milli Eğitim Müdürlüğü 2016­2017 eğitim öğretim sezonu için taşımalı yemek ihalesini yasal mevzuat gereği 31 Ağustos tarihine kadar yapması gerekirken, ihaleye halen çıkılmaması ile ilgili olarak daha önce kafalarda oluşan soru işaretleri içeren bir haber yayınlamıştık. Geçtiğimiz yıl taşımalı sistemde öğrenim gören öğrencilerin yemek ihtiyacını kendi bünyesinde bulunan okullardan karşılayan İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Sayıştay denetçilerinin olumsuz raporuna rağmen, bu yılda ihaleye çıkmayarak usulsüz işlemde ısrar etti. Bu yıl taşımalı sistemde eğitim veren okulların yemek ihtiyacı geçtiğimiz yıl olduğu gibi Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi ve Bolu İzzet Baysal Uygulama Oteli mutfaklarından karşılanmaya başlandı.

BAKANLIK EMRİNE KARŞI

Her iki kurumun yüksek miktarda yemek üretimine uygun olmayan alt yapısı ve sektörel yeterliliği bulunmayan yerler olması, sıkıntının ana nedenini oluşturdu. Geçtiğimiz yıl yemek ihtiyacını kendi bünyesinden karşılayan milli eğitim müdürlüklerine birer yazı gönderen bakanlık Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü, ihalelerin zamanında yapılması gerektiğine dikkat çekti. Müdürlüğün, “zorunlu haller dışında taşıma ve yemek ihalelerinin kanunun uyarınca acık ihale usulü ile yapılması gerekmektedir. Bu hususta gereken özenin gösterilmesi gereğini rica ederim” şeklindeki resmi yazısına rağmen, bu yılda Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ihaleye çıkılmaması kafalarda soru işaretleri oluşturdu.

SEKTÖRDE RAHATSIZ

Yemek fabrikası üretim ruhsatları olmayan ve gıda mühendisi çalıştırması mümkün görünmeyen kurum mutfaklarında üretilen yemeklerin okullara sevkiyatı için ilçe milli eğitim müdürlüklerine tahsis edilmiş hizmet araçları kullanan, hijyenik olmayan, insan taşıma amaçlı ilimize tahsis edilen araçların yemek sevkiyatında kullanılması ise ayrı bir usulsüzlüğü beraberinde getiriyor. Tüm bu olumsuzlukları birçok dilekçe ile vilayet ve milli eğitim müdürlüğüne bildirmelerine rağmen, usulsüz uygulamaya devam eden yetkililerin suç işlediğine dikkat çeken sektör firmaları, “milli eğitimin işi eğitim, bizim işimiz yemek yapmak. Her kes kendi işini yapmalı ve işini yapana kanunlar çerçevesinde müsaade etmeli” görüşünde birleşiyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2016, 16:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bolu beyiii
Bolu beyiii - 4 yıl Önce

memurlar devleti soyuyor işte himmet paraları ne güzell iş kes faturayı kapp parayı öğretmen olmak varmış diğer namuslu öğretmenlerin adını kirletmeyin bari yazık

Recep cebi
Recep cebi - 4 yıl Önce

bu konuda yeni yayınlanan resmi gazetede yönetmelik cıktı ihalesiz yapılamaz dediği halde bu işi nasıl oluyorda yapıyorlar nerde kaldı adalet

 x
x - 4 yıl Önce

merak ediyorum bu olayı hangi yemek fabrikası karıştırıyor ve işine gelmiyor okullara yemek veren bazı yemek fabrikalarının verdikleri yemeğide görüyoruz eğer milli eğitimin bu uygulamadaki verdiği yemek bunların verdiği yemekten demekki güzelki iş karıştırılmaya çalışılıyor

Çağalı
Çağalı - 4 yıl Önce

sayın editör: daha önce okullara gelen yemekleri hiç yiyip haber yaptınız mı? allah'a şükür iki yıldır çocuklar yemek yemeğe başladı. kaynaklar kişilere değil kurumlara gidiyor. lutfen konu yanlış yonlere kaydırılmasın.

SIRADAKİ HABER

banner128