Dörtdivan’da Patates Skandalı Çiftçiyi “PATATES” ettiler

Uzun süren hastalık nedeniyle Dörtdivan’a patates ekimi 10 yıldır yasaktı. Aradan geçen yaklaşık 10 yıl sonrası hastalığın son bulmasıyla birlikte valilik üreticiye % 50 si özel idare müdürlüğünden destekli, % 50 si vatandaşın katkılarıyla patates tohumu dağıtımı yapılmak üzere harekete geçti. Geçti geçmesine ama öyle bir hata yapıldı ki çiftçi adeta patates oldu.

 Dörtdivan’da Patates Skandalı Çiftçiyi “PATATES” ettiler

ÖZEL HABER: KASIM ŞAHİN

Geçtiğimiz günlerde Valilik Gıda Tarım ve Hayvancılık il Müdürlüğüne Dörtdivan’a dağıtılmak üzere patates tohumu alımı yapması için özel idare müdürlüğün kaynaklı para aktardı. Aktarılan para ile alınan patates tohumları törenle çiftçilere dağıtıldı. Dağıtım sonrası ilginç gelişmeler yaşanmaya başladı. % 50 hibe ile dağıtılan patates tohumlarının çiftçiye dağıtımı ile ortaya ilginç gelişme çıktı. Dağıtılan patates tohumları hastalıklı idi. Patates tohumlarının hastalıklı olduğunu fark eden çiftçilerin bir kısmı tohumları almadılar. Tohum dağıtılan çiftçiler ise, almış oldukları tohumlardaki hastalığı fark edince, valiliğe gelerek ilgili makama teslim ettiler. Yapılan analizler sonrası, dağıtılan tohumların hastalıklı olduğu kesinlik kazandı. Bu aşamadan sonra valilik konu ile ilgili olarak soruşturma açtığı gelen bilgiler arasında. Kısa sürede ikinci skandalla çalkalanan Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde neler olduğunu anlamakta vatandaşlar zorluk çekiyor.

Yaklaşık 10 yıl tarlalarını ekemeyen çiftçilerin birçoğu göç etmek zorunda kalmıştı. Aradan geçen 10 yılsonunda yeniden ekim için çiftçiler heyecanla beklerken, hiçbir inceleme ve teknik analiz yapılmadan hastalıklı tohumların çiftçilere dağıtılması ilçede tansiyonu yükseltti. 10 yıldır zarar içinde olan çiftçilerin olayı erken fark etmeleri, yaşanacak daha büyük bir skandalın önlenmesini sağladı. Gözler şimdi valilik makamında… 

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2015, 18:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
dörtdivan
dörtdivan - 5 yıl Önce

para cimrilerde, silah korkaklarda ve idare zayıflarda olursa daha böyle basına çok malzeme verirler. böyle idarecilerde olmazsa iyi idarecilerin kıymeti kıymeti nasıl anlaşılacak.

Cemil Yavaş
Cemil Yavaş - 5 yıl Önce

hakkı fidan bu konuya bir el atsın bakalım. ne gibi bir yorumu olacak.15-20 gün önce cnn türk yayınına çıkmaya cesaret edememişti.ziraatten anlamayan ziraat odası başkanı başka hangi ilde var acaba ?

Muharrem İMAMOĞLU
Muharrem İMAMOĞLU - 5 yıl Önce

hastalıklı tohumu alıp satanlarane yapmalı. ceza da vermeli ve bir ilçeye bu zararı verenleri en azından uzak bir yerlere tayin edilmelşidirler.bu bolu tarımında bu yapılmamalıodır.dikkatlerimle

teknisyen
teknisyen - 5 yıl Önce

10 yıl değil, 17 yıldan beri patates ekilmiyor. hastalıklı patatesler ekilerek tekrar kirletilecek, bir 17 sene daha ekilmeyecek. yazık değil mi oradaki çiftçilere. allah sorsun bunlara. bütün sorumlularar hesabını vermelidir.

SIRADAKİ HABER

banner128