banner120

Döşeklerimiz Zam, İyi uykular

Erol Yıldız'ın Kaleminden

Döşeklerimiz Zam, İyi uykular
Bayramı da geride bıraktık. Şimdi eski halimize döndük. Bayram öncesine. Bayram gelmeden artan manevi duygularımızın yerini şimdi kızgınlık aldı. Kızıyor insanlar çünkü, ceplerinde yangın var. Bayram günü yokmuydu diye sorarsanız, evet vardı da maneviyat ağır bastığından kimsenin gıkı çıkmadı. Bayram bitti herşey gitti. Kısacası öküz öldü, ortaklık bozuldu.

Bu öküz kelimesini son günlerde pek kullanmakta doğru olmuyor. Sebebine gelince bazıları kendilerine denildiğini sanarak alınabiliyorlar. Yalanda değil ya. Sen çocukları taciz et, kadınlara taciz ve darp uygula, sana ne diyecek bu millet. Aslan diyecek hali yok. Yakışan tek söz öküz.

Bu bayram hangimiz tatlı yedik ki, tatlı konuşalım. Alınan zamlarla yenen kazıklar arasında uçurum var. Kazıklar daha üstün ve ağır basıyor. Üstelik kazığın en alasını emekli, memur, işçi ve garibanların yediğini düşünürsek, denilecek kelimeler sığmıyor artık bu satırlara. Vatandaş çok tatlı yiyip, kötü sözü unutsun diye bayramın hemen öncesinde gelen zamlarla moraller sıfıra indi. Evinin direği koptu sanki. Cepteki yükü kaldıramaz oldu. Amperler tamamen düştü. Elektrik ve doğal gaz yangının en başta gelenleriydi. Hani bir zamanlar İçişleri bakanı olan Naim Şahin'in sözleri aklıma geldi. Hadi bakalım atın taklaları zam geldi. Şimdi de böylesi oldu. Zam geldi ve sanırım taklalar bile bu işin çözümünü zor bulacak. Cebe konan zamlı ücretler devede sinek değil, pire kadar olunca, deve de develiğini gösterip iyice büyüdü ve zam olarak karşımıza çıkmayı başardı. Sanki cephede savaşın ta kendisi. Bunlar arttı da ne oldu, vatandaş morali bozuk bayramı yaşadı. Çocuklarına yakınlarına belli etmeden daha fazla tatlı yedi ki, unutalım diye.

Fırıncıya üzüldüm doğrusu. Şimdi bu zamların ardından onlar yetim mi? Değil. Onların başlarında duranlar var. Onlarında yine başında duran daha ilerdekiler onları muhakkak düşüneceklerdir. O fırıncılar bu halkı o kadar çok düşünürler ki, onlara zam yapmayıp, aynı fiyattan belediyelerle anlaşıp, sadece anlamayacakları dilden gramajı indiriverirler. Yani ekmek midede artık yerini daha az alacak. Sen gelde yanma bu işe. Düşündükçe çıkan ve her sefer kafaları daha fazla yoran, hasta eden başka konu daha var. İlaç için ödenen paralar. Tam bayramlık bunlar. Al maaşını, ye iç keyfine bak. Zamlar ve sen başbaşa mutlu yıllar. 

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2014, 17:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124