Dostluk Sevmeyle Başlar

Erol Yıldız'ın kaleminden

Dostluk Sevmeyle Başlar
Epey zamandır yerel yazı yazmamıştım. Bugün niyetlendim ve yazmaya karar verdim. Bayağı da iyi oldu. Caddede dolaşırken iki güzel insanla karşılaştım. Biri Ömer Aşık, diğeri ise Muhammet Ali Kıvrak. Arkadaşlarım öyle bir görev paylaşmışlar ki, biri özürlüler derneği başkanı, diğeri ise yardımcısı. Ne güzel bir görev. Onlarla birlikte olmak ve yaşamlarını aynı düşüncelerle süsleyebilmek. Bence sizlerde bir düşünün.

Türkiye Sakatlar Derneği olarak geçen bu derneğin Bolu şubesinde yaptığımız söyleşide, ilk itirazım derneğin ismine olduğunu vurgulamakta yarar görüyorum. Neden mi? arz edeyim hemen. İçlerinde değişik rahatsızlıkların barındığı üyelerle oluşan bu dernek, bence özürlüler derneği olmalıydı. Aramızda zaten bu dostlarımıza uzak kalıp, destek yerine köstek olmaya çalışan, onları sadece kendi özel zamanlarında arayıp soran çok sakat var. Asıl sakatlar bence o köstek olanlar diye düşünüyorum. Yalanmı beyler.

Her seferinde dile getirmeye çalıştığım kaldırımlar, bu dostlarla tanışınca daha bir anlam taşımaya başladı. Şöyle bir inceleyin isterseniz. Kaldırıma çıkmak suç teşkil eder gibi yapılsa da, yapılmış olanların önüne çekilen araçlar ve onları denetleyenlerin vurdum duymazlıkları, onlara karşı duyulan tavrın göstergesi değilmidir. Şehir içinde dolaşmak onların da hakkı olmasına rağmen, hangi araca rahat binebiliyorlar? Hiç düşünen oldu mu? Olmaz efendiler. İşinize gelmeyen hiç bir şey olmuyor maalesef.

Derneğin yeri o kadar ilgimi çekti ki, orada saatlerce oturarak dertleşmek ve gerçek hayatın kesitlerinden bana düşecek kadar örnek alabilme olgusunu yaşama şansını yakaladım. Bizim için bir çay için pankartındaki yazılanlar, sizlerden biraz daha beden almak amacı gütmüyor. Orada yazılan sadece yaşamlarındaki o sıcaklığı orada bir bardak çay içinle paylaşmak ve içimizden biri olduklarını bizlere öğretmek amacı güdüyor. Bence, bizlerden daha düşünceli ve atak olan gençlerimizin onlara yaklaşarak, orada içecekleri bir çay ve sohbet onları sevgiyle donatmaya yetecektir. Ülkede bir çok konu için yapılan onlarca yatırıma karşın, özürlülere henüz istenilen düzeyde ödenek aktarılamıyorsa, bu başta bizleri yöneten doymazların, ardından toplumun her ferdinin ayıpıdır. 

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2014, 18:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER