Dövülen arkadaşları için alanlara çıktılar…

Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde öğrenim gören 4 arkadaşlarının ülkücüler tarafından sopalarla dövülmesini protesto etmek için İzzet Baysal Anıtı önündü bir araya gelen öğrenciler, yapılan şiddeti kınayıp, faillerinin derhal yakalanmasını ve cezalandırılmasını istediler. Öğrencilere, KESK, Komünist Partisi ve bazı CHP üyeleri de destek verdi.

 Dövülen arkadaşları için alanlara çıktılar…

Habere: Kasım ŞAHİN

Geçtiğimiz gün Belediye yakınlarında 4 arkadaşlarının ülkücüler tarafından dövüldüğünü ve bu suçu işleyenlerin yakalanması için hiçbir çabanın emniyet güçleri tarafından harcanmadığını iddia eden öğrenciler; “Sağ-Sol çatışması yok. Faşist saldırı var” adı altında bir pankart açtılar. Bolu Emek ve Demokrasi Platformu adına bir konuşma yapan üniversite öğrencisi Mehmet Karadağ şunları söyledi;

Geçtiğimiz pazartesi günü Gölköy kampüsünde kendini vatansever olarak niteleyen faşist bir güruh İBF standındaki öğrencilere sözlü tacizde bulunup, küfürler savurarak bir saldırıda bulunmuşlardır. Devrimci-demokrat öğrenciler tarafından püskürtülen bu saldırırının ardı arkası kesilmemiş, emniyet güçleri devrimci öğrencilere kimlik, üst taraması yaparak okula girmelerini ve eğitim-öğretim haklarını engellemişlerdir. Yaşananlardan güç bulan faşist çete güpegündüz Bolu'nun en kalabalık caddesinde sopalarla, bıçaklarla 4 öğrenciye saldırmışlardır. Ne resmi güvenlik güçlerinin ne de her gün caddede sözde devriye gezen sivil polislerin saldırı anında yakınlarda olmayışı, saldırının ne derece organize ve planlı bir biçimde gerçekleştirildiğinin bir göstergesidir. Devrimci öğrencilerin yaşama güvenliğinin olmamasına, güvenlik güçlerinin ve rektörlüğün bu konuda bilgilendirilmesine rağmen bu konuyla ilgili hiçbir önlem alınmamıştır.

Faşist saldırganlar öğrenci olmadığı halde bellerinde silah, ellerinde satır üniversiteye girebilmekte, 20 - 25 kişilik gruplar halinde ellerinde sopayla gezebilmektedirler. Bu durum sadece saldırıya göz yummak değil, bu düpedüz faşist saldırının planlanmasının parçası olmaktır. Yaşanan olayın sağ- sol çatışması değil, faşist saldırı olduğu ortadadır. Bolu'da bu saldırı devrimci siyaseti sindirmeye, zedelemeye dönük bir saldırıdır. Böyle saldırılar geçmişte de yaşanmıştır. Fakat bu saldırılar geçmişten günümüze devrimci mücadelemizi engelleyemeyecektir.

İç güvenlik yasasının sokakta, mecliste, kampüste konuşulduğu şu günlerde yasaya karşı meclisten başlayarak tüm kesimlere yayılan bu direniş AKP'yi sıkıştırmış durumdadır. AKP bu sıkışmışlığın karşısında tüm karanlık güçlerini devreye sokarak başta üniversiteler olmak üzere yükselen muhalefet ayağına müdahale etmek istiyor. Bunlardan güç bulan faşist çeteler hiçbir güvenlik gücü ve okul yönetimi tanımaksızın saldırılarını sürdüreceklerini dile getirerek bu saldırılarına kendilerince meşruluk kazandırıyorlar. Emniyet güçlerini ve savcıyı yaşanan saldırıların üzerini örtmeye değil bu olayların sorumlularını cezalandırmaya davet ediyoruz.

Biz kampüste ve merkezde yapılan tüm saldırılara karşı var gücümüzle direneceğiz. AKP'nin planladığı, üniversite yönetimlerince de desteklenen bu kanlı olayların bir parçası olmayacağız. Üniversitelerde, sokaklarda gerici -faşist çetelere geçit vermeyeceğiz.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2015, 19:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128