DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ İLİMİZDE ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

Dünya Çevre Günü etkinlikleri 02 Haziran Perşembe günü düzenlenen uçurtma şenliğinin ardından 05 haziran 2016 Pazar günü saat 14.30’da kent meydanında düzenlenen programla sona erdi. Programa Bolu Valisi sayın Aydın BARUŞ, İl Müdürümüz Mehmet Süleyman KARA, Bolu İli Kamu hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op.Dr.Metin TAHAOĞLU, Başhekimler, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenci ve velilerin oluşturduğu yaklaşık 500 kişilik katılım sağlandı.

DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ İLİMİZDE ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

Haber: Aysun BEYKOZ

 Programda Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Süleyman KARA yaptığı açılış konuşmasında; “5 Haziran Dünya Çevre Gününün tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 1972  den bu yana çevre bilincini geliştirmek amacıyla çeşitli etkinliklerle kutlandığını belirterek, gelecek nesillere iyi bir çevre bırakmak için; kirliliğin önlenmesi, tabiatın korunarak tahribatının engellenmesi, yeşil alanların korunması ve artırılması ile kamuoyunun bilinçlendirilmesinin önem arz ettiğini söyledi. İl Müdürü Mehmet Süleyman KARA konuşmasına şöyle devam etti: “Toplumda çevre bilincinin ve duyarlılığının geliştirilmesi için, çevre eğitiminin ciddi olarak ele alınıp uygulanması gerekmektedir.

Bu kapsamda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzün koordinasyonunda Bolu Belediye Başkanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Bolu Bağışçılar Vakfı ve TEMA Vakfı Bolu İl Temsilciliği ile birlikte  okul öncesi, ilkokul ve ortaokullarda çevrenin korunması ve iyileştirilmesi, doğal kaynakların en uygun ve verimli şekilde kullanılması, her türlü çevre kirliliğinin önlenmesi ile atıkların yönetimi, tasarruf bilinci ve çocuklarda hijyen eğitimi konularında öğretmen ve öğrencilerin aktif katılımlarıyla ortak eğitim faaliyeti yapmak amacıyla Uygulamalı Çevre Eğitimi Projesi düzenlenmiştir. Proje Aralık ayında başlamış olup, Dünya Çevre Günü etkinlikleri çerçevesinde birazdan düzenlenecek ödül töreni ile sona erecektir.

Uygulamalı Çevre Eğitimi Projesi içerisinde yer alan kuruluşlar tarafından okullarımızda, çevre ile ilgili konularda seminerler verilmiş olup, atık toplama kampanyaları ile çeşitli yarışmalar düzenlenmiştir.

Bu Projede birlikte çalıştığımız az önce sözünü ettiğim kuruluşlarımıza, okullarımızın değerli idareci, öğretmen ve öğrencilerine çok teşekkür ediyorum.

Çevre bilincinin geliştirilmesi adına başlatmış olduğumuz projelerden biri olan “Çevre Dostu Hastane Projesi”nden de bahsetmek istiyorum.

Hastanelerde oluşan atıkların kaynağında daha doğru ayrıştırılmasını sağlamak için gerekli bilinci oluşturmak, sürdürülebilir sistemler kurmak, bu doğrultuda atıkları kaynağında azaltarak çevre kirliliğinin önlemesine katkıda bulunmak amacıyla Valiliğimiz öncülüğünde  Bolu İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ile birlikte “Çevre Dostu Hastane Projesi” başlamıştır.

Proje kapsamında hastane bazında gönüllüler seçilmiş olup, hastane personeline, hasta ve hasta yakınlarına eğitimler düzenlenmiştir. Nihai olarak Çevre Dostu Sertifikası Alma Kriterleri çerçevesinde gerekli değerlendirmeler yapılmış olup “ÇEVRE DOSTU SERTİFASI” verilecek hastaneler belirlenmiştir. Çevre Dostu Sertifikası alan hastanelere, sertifikanın geçerli olduğu süre içerisinde tıbbi atık toplama, taşıma ve bertaraf ücreti olarak Mahalli Çevre Kurulu tarafından belirlenen özel fiyat uygulanacaktır.

Çevre Dostu Sertifikası alan hastaneler arasından en yüksek puanı alan hastaneye ise  “ÇEVRE DOSTU HASTANE BELGESİ” verilecektir.

Bu projede de başta Bolu İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği olmak üzere emeği geçen tüm kesimlere çok teşekkür ediyorum.

İl Müdürlüğümüz  tarafından Çevre Dostu Projesi her yıl devam ettirilecek ve sanayi tesislerine, eğitim kurumlarına, konutlara ve kamu kurumlarına da uygulanacaktır.

 Değerli katılımcılar ve siz sevgili öğrenciler; bizlere emanet edilen bu topraklar üzerinde, sağlıklı ve güzel bir çevrede tüm canlıların yaşama hakkına saygılı bir anlayış içerisinde elinizden gelen her şeyi yapacağınıza gönülden inanıyor, Dünya Çevre Gününüzü kutlayarak hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”

 

Açılış konuşmasının ardından Canip Baysal İlkokulu öğrencileri tarafından şiirler okundu  ve halk oyunları gösterileri sergilendi.

Gösterilerin ardından Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Süleyman KARA tarafından düzenlenen programa ve gerçekleştirilen projelere katkı sağlayanlara teşekkür belgeleri verildi.

Daha sonra Çevre Dostu Hastane Projesi, Atık Pil Toplama Kampanyası, En Temiz Okul Yarışması, En Çevreci Bahçe Yarışması ve Çevre Eğitimi Projesini En İyi Uygulayan Okul Yarışmasında dereceye girenlere sertifika ve ödülleri verildi.

Teşekkür belgesi, sertifika ve ödül verilen kişi, hastane ve okullar aşağıda belirtilmiştir.

 

TEŞEKKÜR BELGESİ VERİLENLER

1.      Çevre Günü Etkinlikleri kapsamında vermiş oldukları desteklerden dolayı Canip Baysal İlkokulu adına Okul Müdürü Dilek ÖZER

2.      Uygulamalı Çevre Eğitimi projesine vermiş oldukları desteklerden dolayı,

-          Bolu Bağışçılar Vakfı Başkanı Şerafettin ERBAYRAM ve

-          Vakıf Genel Sekreteri Öznur AKKAYA

3.       Çevre Dostu Hastane Projesi kapsamındaki gayretli çalışmaları nedeniyle;

-          Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’nden  projenin değerlendirme komisyonu üyesi Seval DEĞER ve Fatma ETLEÇ

-          Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden Sema Nur GÜNEŞ ve Resul DEVECİ

 

BOLU ÇEVRE DOSTU HASTANE PROJESİ

Hastanelerde oluşan atıkların kaynağında daha doğru ayrıştırılmasını sağlamak için gerekli bilinci oluşturmak, sürdürülebilir sistemler kurmak, bu doğrultuda atıkları kaynağında azaltarak çevre kirliliğinin önlemesine katkıda bulunmak amacıyla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce Bolu İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ile birlikte uygulanan  “Çevre Dostu Hastane Projesi” kapsamında Çevre Dostu Sertifikası Alma Kriterleri çerçevesinde yapılan değerlendirme sonucunda;

 

ÇEVRE DOSTU SERTİFİKASI almaya hak kazan hastaneler;

1.İZZET BAYSAL DEVLET HASTANESİ

2.AİBÜ İZZET BAYSAL  FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ

3.AİBÜ İZZET BAYSAL EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ

 

ÇEVRE DOSTU HASTANE BELGESİ  almaya hak kazan hastane;

AİBÜ İZZET BAYSAL  FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ

BOLU BELEDİYE BAŞKANLIĞI ATIK PİL TOPLAMA KAMPANYASI SONUÇLARI

Bolu Belediye Başkanlığı tarafından okullarda düzenlenen “ATIK PİL TOPLAMA KAMPANYASI” sonucunda toplam 505,80 kg atık pil toplanmış olup, en fazla atık pil toplayan okullar;

 

1

Bolu

Merkez

Köroğlu Ortaokulu

97 Kg Pil

2

Bolu

Merkez

50.Yıl İzzet Baysal Ortaokulu

83,70 Kg Pil

3

Bolu

Merkez

100.Yıl Ortaokulu

58 Kg Pil


UYGULAMALI ÇEVRE EĞİTİMİ PROJESİ

 

            Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzün koordinasyonunda Bolu Belediye Başkanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Bolu Bağışçılar Vakfı ve TEMA Vakfı Bolu İl Temsilciliği ile birlikte  okul öncesi, ilkokul ve ortaokullarda düzenlenen Uygulamalı Çevre Eğitimi Projesi kapsamında yıl boyunca okullarımızda yapılan çalışmaların sonucu olarak “En Temiz Okul”, “En Çevreci Bahçe” ve “Çevre Eğitimi Projesini En İyi Uygulayan Okul” yarışmalarında dereceye giren okullar;

İlkokul-Ortaokul Kategorisi;

 

En Temiz Okul Yarışması Birincisi

Mengen Cezmi Bilgin İlkokulu-Ortaokulu

En Çevreci Bahçe Yarışması Birincisi

Atatürk İlkokulu

Çevre Eğitimi Projesini En İyi Uygulayan Okul Yarışması Birincisi

Mudurnu, Zafer Türk İlkokulu-Ortaokulu


Anaokulu Kategorisi;

 

En Temiz Okul Yarışması Birincisi

Bolu Bağışçılar Vakfı Anaokulu

En Çevreci Bahçe Yarışması Birincisi

Vali Mehmet Ali Türker Anaokulu

Çevre Eğitimi Projesini En İyi Uygulayan Okul Yarışması Birincisi

Mebrure-İlhan Bağışgil Anaokulu

 

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2016, 14:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128