Dünya Kültür Merkezinde Demokrasi Ayıbı##hb_manset.gif

TDH Bolu il başkanı Maksut Beykoz Türkiye’nin 52 ilinden büyük olan Şişli ilçesinde geçtiğimiz Pazar günü büyük bir demokrasi ayıbının yaşandığını söyledi. Beykoz; “Bolu’da...

Dünya Kültür Merkezinde Demokrasi Ayıbı##hb_manset.gif

TDH Bolu il başkanı Maksut Beykoz Türkiye’nin 52 ilinden büyük olan Şişli ilçesinde geçtiğimiz Pazar günü büyük bir demokrasi ayıbının yaşandığını söyledi. Beykoz; “Bolu’da geçtiğimiz yıllarda köylerin mahalle olmasıyla ilgili referandumlar yapılmıştı. Türkiye’nin küçük ölçekte olan il ve beldelerinde bile demokrasi işlerken, Dünyanın Kültür Başkenti dediğimiz İstanbul’da, 52 ilden büyük ilçesinde yurttaşlar resmen yok sayılmıştır.” Dedi.

Türkiye Değişim Hareketi (TDH)  Bolu İl Başkanı Maksut Beykoz geçtiğimiz Pazar günü Şişlide yaşanan gelişmelerle ilgili olarak açıklama yaptı. TDH Bolu İl Başkanı Beykoz;”Şişli’de yapılanlar “Demokrasi Ayıbıdır”. Türkiye’nin 52 ilinden büyük olan Şişli ilçesine bağlı Ayazağa, Maslak ve Huzur Mahalleleri kimseye sormadan Sarıyer’e bağlanmıştır. Bu önemli mahallelerimizde referandum yapılmadığı gibi vatandaşın görüşü de sorulmadan Sarıyer’e bağlanmaları gerçekleşmiştir.“dedi. Beykoz; “Bilindiği üzerine Bolu’da da geçtiğimiz yıllarda köylerin mahalle olmasıyla ilgili referandumlar yapılmıştı. Yapılan referandum sonrası Bolu’da Karaköy, Kürkçüler mahalle olurken, Büyük Berk Köyü köy olarak kalmıştı. Ayrıca Taşkesti Beldemizde Karacasu, Mandıra, Tosunlar ve Yeldere’de referandum yapılmış 3 köy beldeye katılmıştı. Türkiye’nin küçük ölçekte olan il ve beldelerinde bile demokrasi işlerken, Dünyanın Kültür Başkenti dediğimiz İstanbul’da, 52 ilden büyük ilçesinde yurttaşlar resmen yok sayılmıştır. Bu alınan karar Türkiye’nin Demokrasi sayfalarına “kara leke” olarak sürülmüştür. Üstelik bu ayıpla birlikte, sembolik olarak yapılmak istenen referandum da kaymakamlık tarafından ret edilmiştir” dedi.

 

Haberin içinden


Büyükşehir Belediye Yasası’yla Sarıyer’e bağlanan Maslak, Huzur ve Ayazağa Mahalleleri’nde referandum yapmaya hazırlanan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün, Anayasa Mahkemesi savunmasında kullanmak üzere planladığı referandum, ‘yetkiniz yok’ gerekçesiyle Şişli Kaymakamı’nın engeline takılmıştı. Noter huzurunda yapılması planlanan referandum için, Ayazağa’da 4, Huzur ve Maslak’ta 1’er olmak üzere 6 sandık koyan Sarıgül’e kaymakamlıktan ilk olarak, ‘okullara sandık koyamazsınız’ yanıtı gelmişti. Okula izin çıkmayınca Sarıgül de okul bahçelerine ‘demokrasi’ adını verdiği çadırlar kurarak, sandıkları bu çadırlara yerleştirdi. Bu kez de gece geç saatlerde “Yetkiniz yok. Çadırları sökün aksi halde emniyet güçleri çadırları sökecek’ kararı belediye yetkililerine iletilince, Sarıgül, emniyet ve vatandaşların karşı karşıya gelmemesi için çadırları söktürdü. Yasaktan haberi olmayan ve sabah oy kullanmaya gelen vatandaşlar, Ayazağa’da toplandı. Referandumun iptal edilmesiyle sandıkları alan vatandaşlar, Ayazağa Caddesi’ni bir süre trafiğe kapatarak yasağı protesto etti. 

‘Vatandaşın özgür iradesine

tahammül edemediler’

Mustafa Sarıgül, referandum yasağının bir demokrasi ayıbı olduğunu belirterek, izin verilmemesini sert sözlerle eleştirdi. Sarıgül, yasal mücadeleye devam edeceklerini, kanunun Cumhurbaşkanın onaylamasıyla Ayazağalılarla Anayasa Mahkemesi’nde haklarını arayacaklarını kaydederek, “İleri demokrasi, ‘bireyin özgürlüğü’ diyenler, bu mahallelerde yaşayan binlerce yurttaşın iradesini hiçe saymıştır. Bu hukuki değil, siyasi bir karar. Her seçmene ayrı demokrasi uygulaması, görülmüş şey değil” demişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128