DÜNYA RESSAMLARI VALİ ZAHTEROĞULLARI İLE BULUŞTU

Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları “Dünya Ressamları Bolu’da Buluşuyor” projesi kapsamında ilimize gelen ressamlar ile bir araya geldi. Yurt içinden ve yurt dışından gelen 20 ressam Vali Zahteroğulları’nın daveti üzerine ilk önce Güzel Sanatlar Lisesi’ne ardından da Valilik Makamına geldiler.

 DÜNYA RESSAMLARI VALİ ZAHTEROĞULLARI İLE BULUŞTU

Haber Merkezi

Ressamların Güzel Sanatlar Lisesi’ni ziyaretinde ilk olarak Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümü öğrencileri tarafından oluşturulan koro tarafından mini bir konser düzenlendi. Ressamların ilgi ile izledikleri mini konserde Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları ile Eşi Mahire Zahteroğulları zaman zaman koroya eşlik ettiler.

 

Güzel Sanatlar Lisesi’ni gezen ressamlar daha sonra resim atölyesinde öğrencilerle bir araya gelerek yapılan çalışmaları incelediler ve  öğrencilere resim sanatı hakkında tavsiyelerde bulundular.

 

Ayrıca Bulgaristanlı ressam Angelina Nedin öğrencilerin yanında kara kalem çalışması yaparak çizdiği resmi modellik yapan öğrenciye armağan etti.

 

RESSAMLAR VALİLİĞİ DE ZİYARET ETTİLER

 

Bolu Valiliği tarafından düzenlenen 9 ülkeden 20 ressamın bir araya geldiği “Dünya Ressamları Bolu’da Buluşuyor” isimli proje için ilimize gelen ressamlar, Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları’nı makamında ziyaret etti. Ziyarette Vali Zahteroğulları yapılan çalışmalar ve etkinlikle Bolu’nun spor ve sanatın merkezi olacağını ifade etti.

 

“Dünya Ressamları Bolu’da Buluşuyor” etkinliği için ülkemizden 6 ressam, Bulgaristan, Hollanda, Makedonya, Karadağ, Mısır, Rusya Federasyonu, Lübnan ve Bosna Hersek’ten 14 ressam Vali Zahteroğulları’nı makamında ziyaret etti.

 

Bolu ve Bolu Valilik binası hakkında ziyarete gelen ressamlara bilgiler veren ve ziyaretten dolayı memnuniyetini dile getiren Vali Zahteroğulları, “Tekrar hoş geldiniz.  Yaptığımız çalışmalar ve etkinlikle Bolu sporun Kamp Merkezi ve aynı zamanda sanatın merkezi olacak” dedi.

 

Ziyarette ressamlar adına konuşan Bosna Hersek Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fehim Huskoviç, “Hepimiz Modern Türk Sanatı’nın bir parçasıyız. Türkiye’de bir çok etkinliklerde yer aldık. Türkiye çok güzel geçmişi, geleneği olan zengin bir ülke. Benim gördüğüm bir eksiklik var. Modern sanatın gerekli yerde olmaması. Üzülerek ifade ediyorum. Diğer ülkelerle kıyaslandığında Türkiye’nin daha uygun şartlara rağmen çok daha alt seviyede olmasına üzülüyorum. Türkiye dünya genelinde büyük ve zirvelerde olan bir ülke olduğu için çok az bir şeye ihtiyacı var ki sanatta diğer ülkelerle eşitlenebilsin. Bizim buraya gelip bir eser bıraktığımızı göreceksiniz. Ancak onu bir eser olarak görmeyin. Biz kendimizden bir parça, bir düşüncemizi, emeğimizi ve kalbimizi onların içinde sizlere sunmuş oluyoruz. Sanatı ve sanatçıyı bu ülkenin ve belki de dünyanın en duyarlı insanları olarak hak ettiği yere sizin gibi üst düzey insanların yardımı ile sağlayacağımıza inanıyorum. Bir ülkenin kendini tanıtması sanatla daha anlamlı olur. Türkiye ekonomisi buna müsait. Türkiye’de bunu başarmak çok kolay ve bunu başaracağına inanıyorum” dedi.

 

Türkiye’nin geçmişte yaşanan savaşlarda bir çok sanatçısını, eğitimli genç nüfusunu ve ekonomisini kaybettiğini ifade eden Vali Zahteroğulları, Türkiye’nin Avrupa’nın en genç nüfusuna sahip bir ülke olduğunun altını çizerek, “Eğitim alanlarında önemli adımlar attık. Ancak geçmişten bu güne kültür aktarımı konusunda çok başarılı olamadık. Kısa bir sürede yeni bir sanat oluşturabilmek mümkün değil tabiki. Ancak biz eski ile yeniyi geleneğimizden gelen birikimimizle dünyadaki güncel gelişmeleri de takip ederek bugünü ve moderinliği de kullanarak yeni bir sanat anlayışı yarattık. Devletimizin de desteği ile bu alanda çok güzel çalışmalar yapıldı ve önemli mesafeler alındı. Mesela bugün gezdiğiniz Güzel Sanatlar Lisesi gibi ülkemizin bir çok yerinde okullarımız var. Halkın sanata olan ilgisi giderek artıyor. Bu da tatbiki iki türlü oluyor. Ya devletin kaynak aktararak yönlendirmesiyle ya da   insanların  ilgisi,  karakterleri ve ekonomik güçleri ile oluyor.    ” ifadelerine yer verdi.

 

Ziyarete gelen ressamlar Vali Zahteroğulları’na ziyaret anısına bütün ressamlar adına Makedonyalı ressam Bilgaip Kocitsa tarafından yapılan tabloyu hediye ettiler.

 

Vali Zahteroğulları ayrıca, makam odasında bulunan Köroğlu Heykelinin yanına ressamlar ile birlikte giderek, “Bu da bizim gerçek Robin Hood’umuz. Köroğlumuz bizim gerçekten haksızın ve muhtacın yanında olmuş gerçek bir kahramanımız. Dışarıya baktığınızda her kahramanın elinde silah yada kılıç yer alırken, bizim Köroğlumuzun elinde ise sazı vardır. Bu da onu diğerlerinden ayıran bir özelliktir” diyerek, geçmişte de insanlarımızın sanata ne kadar ilgi değer verdiğini ressamlara bir kez daha vurguladı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2014, 20:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER