Dünyaca ünlü aşçılar Bolu’da buluşacak

1.Uluslararası Bolu Mutfak Günleri Başlıyor…

 Dünyaca ünlü aşçılar Bolu’da buluşacak

03-04-05 Nisan 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 1. Uluslararası Bolu Mutfak Günleri kapsamında 6 farklı ülkeden Bolu'ya gelecek 400 aşçı, 13 kategoride yarışacak ve hünerlerini sergileyecek.

Dünyaca ünlü aşçılar Bolu’da buluşacak. Bolu Valiliği, Bolu Belediyesi, Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Dünya Şefler Birliği (WACS), Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) ve Yeniçağa Profesyonel Aşçılar Derneği’nin (YEPAD)  ortaklaşa düzenlediği 1.Uluslararası Bolu Mutfak Günleri,  3 Nisan Cuma günü başlıyor.

1. Uluslararası Bolu Mutfak Günleri kapsamında düzenlenecek ve 3 gün sürecek yarışmada aralarında Almanya, Fransa ve Slovenya’nın olduğu toplam 19 ülkeden ünlü şefler, Türkiye’de görev yapan beş yıldızlı otel şefleri ve gastronomi dünyasının tanınmış simaları jüri üyesi olarak yer alacak. Türkiye’den Zeki Açıköz, Mehmet Gök, Mehmet Soykan, Eyüp Kemal Sevinç, Fikret Özdemir, Vedat Başaran’ın yanı sıra ve yurt dışından Dünya Şefler Birliği’nden (WACS) Afrika Başkanı Thomas Andreas Gugler, Thomas Haller, Uve Micheil, Iztok Legal, Karl Heinz Haase’nin de katılacağı 1.Uluslararası Bolu Mutfak Günleri’nde yurt içinden ve dışından birçok ünlü isim Bolu’da buluşacak. 

Jüri Başkanlığını Dünya Şefler Birliği Afrika Başkanı Thomas Andreas Gugler'in yapacağı yarışmaya 6 ülkeden 400 aşçı katılacak ve 13 ayrı kategoride yarışacak. Profesyonel şeflerden aşçılık öğrencilerine kadar geniş bir katılım yelpazesi olan yarışma kapsamında yarışmacılar, Orijinal Osmanlı Mutfağı,  Uzakdoğu Mutfağı, Bireysel Engelliler, Dekoratif ürünler, Yılın Altın Türk Şefi, Canlı Performans Meze Yarışması, Restoran Tatlı Tabağı, Siyah Kutu kategorilerinde yarışacaklar. Ayrıca öğrencilere özel Canlı Performans Yemek Yarışmaları da düzenlenecek.

Bolu Belediye Meydanı’nda gerçekleştirilecek etkinlikte 19 ülkeden jüri üyesi yarışmacıların hünerleri değerlendirecek ve yaptıkları yemeklerine not verecek. 3 Nisan’da başlayacak yarışmalar 5 Nisan akşamı verilecek Gala Yemeği ve ödül töreni ile son bulacak.

Bolu’nun Osmanlı Saray Mutfağına aşçı yetiştirdiğini ve Bolulu aşçıların dünyaca ünlü olduğunu hatırlatan Bolu Belediyesi Başkanı Alaaddin Yılmaz, 1. Uluslararası Bolu Mutfak Günleri’ne başta ev sahibi Bolu halkı olmak üzere tüm Türkiye’yi davet etti.

Öztiryakiler ve Nestle Professional Türkiye'nin ana sponsor olduğu Bolu Mutfak Günleri’ne gastronomi sektörünün birçok lider firması da destek veriyor.

Konu ile ilgili 02 Nisan 2015 Perşembe günü sabah saat 09.00’da Bolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü İmarethane Sosyal Tesisleri’nde, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Yeniçağa Profesyonel Aşçılar Derneği Yönetimi ve Nestle Genel Müdürünün’de katılacağı bir basın toplantısı gerçekleştirilecektir. HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2015, 10:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128