Dünyanın en uzun içme suyu tüneli olacak

Başkent’in içme suyu ihtiyacını karşılamak üzere Gerede’den Ankara’ya su taşıyacak olan “Ankara İçme Suyu 2. Merhale Projesi Gerede Sistemi” çalışmaları yüzde 90 oranında tamamlandı ve suyun Ankara’ya ulaşmasına son 3 kilometre kaldı.

Dünyanın en uzun içme suyu tüneli olacak

Yapım çalışmalarına 2010 yılında başlanan ve bu yılsonunda tamamlanması planlanan isale hattı Bolu Gerede Işıklı Regüratörü ile Ankara Çamlıdere Barajı arasında su taşıyacak 31 bin 592 metre uzunluğundaki, dünyanın en uzun içme suyu tünel hattı olma özelliğine sahip olacak. Çamlıdere Barajı’na yılda 226 milyon metreküp su getirilecek. Proje kapsamında özel olarak dizayn edilen ve sadece bu projede kullanılmak üzere üretilen 200 metre uzunluğunda ve 600 ton ağırlığında binlerce parçadan oluşan Tünel Delme Makineleri (TDM) kullanılıyor. Her bir parçası yurt dışından getirilen TDM’ler, sert zeminlerde hızlı imalat yapabilen, kazı ve kaplama yapma özelliğine de sahip.

Suyun Başkent’e ulaşmasına 3 kilometre kaldı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Akif Özkaya, Ankara’nın uzun yıllar su ihtiyacının karşılanacağı Gerede İçme Suyu Projesi’nde sona yaklaşıldığını ifade ederek, “Bolu il sınırlarında bulunan Işıklı Regülatörü’nden 31 bin 592 metre uzunluğunda tünelle Çamlıdere Barajı'na su getiriyoruz. Sadece bu projede çalışmak üzere üretilen 3 adet tünel delme makinesi (TDM) ile isale hattının yapımını gerçekleştiriyoruz” dedi.

“Heyelan nedeniyle projede aksamalar yaşandı”

İnşaat çalışmalarının çatlaklı, kırıklı ve su gelişlerinin yoğun olduğu zor zemin şartlarında devam ettiğini kaydeden Özkaya, oluşan heyelanlar nedeniyle çalışmalara zaman zaman ara vermek zorunda kaldıklarını ve bunun da inşaat çalışmalarını aksattığını bildirdi. Yıl sonunda tamamlanması planlanan proje kapsamında tünelin 28 bin 317 metrelik kısmının tamamlandığını açıklayan Özkaya, Çamlıdere bölümünde geriye kalan 3 bin 275 metrelik kısmın da yapım çalışmalarının son sürat devam ettiğini söyledi.

Çalışmaların yüzde 90’ı tamamlandı

Gerede Projesi yapım çalışmalarının yüzde 90 oranında tamamlandığını belirten Özkaya, “Tünel yapım çalışmalarında günde 14-14,5 metrelik ilerleme sağlıyoruz. Hesaplarımıza göre bir aksilik olmazsa inşallah yapım çalışmaları, 2018 yıl sonunda tamamlanacak. 2019 yılında Ankara’ya içme suyu sağlayacak bu tünel sayesinde uzun vadede Ankaramızın su sorunu çözülmüş olacak.”

Dünyanın en uzun içme suyu tüneli

ASKİ Genel Müdürü Cumali Kınacı , Ankara için en önemli su kaynaklardan biri olan Gerede Projesi’nin “Dünyanın en uzun içme suyu tüneli inşa ediliyor. 4,5 metre iç çapına sahip tünelde suyun iletim kapasitesi ise 40 metreküp saniye. Bu da bir günde Ankara’nın 3 günlük su tüketiminin karşılanması anlamına geliyor” dedi.

Gerede suyundan enerji üretilecek

Kızılırmak suyunun aksine Gerede sisteminde 104 metre yükseklikten akan suyu kontrol altına alarak, hidroelektrik santrali kuracaklarını ve bu sudan elektrik enerjisi üretileceğini açıklayan Kınacı, ASKİ tarafından kurulacak bu sistemin kendini 4yıl içinde amorti etmesini beklediklerini vurguladı.

Evsel atıkların kaynağından alınması için isale hattı boyunca 9 kilometre uzunluğunda kanal döşeneceğini ifade eden Kınacı, “Gerede sisteminde sanayi ve evsel atıklardan gelecek kirlilik su alma noktasında bertaraf edilecek. Bu yıl sonuna doğru tamamlanması planlanan bu kanal ile kirlilik, derenin mansap tarafında atılacak. Böylece Ankara, kirli sudan hiç etkilenmemiş olacak. Temiz su musluklardan akacak.”

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2018, 10:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128