Düşünce özgürlüğü demokratik Anayasanın Mihenk taşıdır

“Demokratik Anayasanın Çerçevesi” AİBÜ’de tartışıldı. Oturumda konuşan Southern Hukuk Üniversitesi Rektörü Dr. Freddie Pitcher, demokratik anayasa için, konuşma özgürlüğü,...

Düşünce özgürlüğü demokratik Anayasanın Mihenk taşıdır

“Demokratik Anayasanın Çerçevesi” AİBÜ’de tartışıldı. Oturumda konuşan Southern Hukuk Üniversitesi Rektörü Dr. Freddie Pitcher, demokratik anayasa için, konuşma özgürlüğü, özgür ve bağımsız seçimler, sosyal ve politik haklar, özgür basın, kanun üstünlüğü ve bütün bunları sağlayacak objektif bir kurumun olması gerektiğine dikkati çekti.

 

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nce “Demokratik Anayasanın Çerçevesi” konulu seminer düzenlendi. Semineri, Southern Hukuk Üniversitesi Rektörü Dr. Freddie Pitcher verdi. AİBÜ Kültür Merkezi Mavi Salon’da düzenlenen seminerin açılış konuşmasını Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Bahar yaptı. Southern Hukuk Üniversitesi Rektörü Dr. Freddie Pitcher’ın “Demokratik Anayasanın Çerçevesi” konusunda verdiği semineri Türkçeye, Southern Üniversitesi Türkiye Temsilcisi ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü öğretim üyesi Dr. Osman Kandara ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kamer Kasım çevirdi.  Southern Hukuk Üniversitesi Rektörü Dr. Freddie Pitcher, Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun’a, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Bahar ile öğretim üyeleri ve öğrencilere teşekkür ederek, AİBÜ’de olmaktan büyük mutluluk ve onur duyduğunu söyledi . Dr. Pitcher, demokratik anayasanın nasıl olması gerektiğini anlatarak, demokratik anayasa için, konuşma özgürlüğü, özgür ve bağımsız seçimler, sosyal ve politik haklar, özgür basın, kanun üstünlüğü ve bütün bunları sağlayacak objektif bir kurumun olması gerektiğine dikkati çekti. Demokratik anayasanın aynı zamanda içinde bulunduğu toplumun özel şartlarını da kapsaması gerektiğini ifade eden Dr. Pitcher, Kanada ve Almanya anayasalarından örnekler verdi.

“21. Yüzyılda Kalıcı ve Demokratik bir Anayasa oluşturmanın temel şartı: Katılımcılık”

Bu şartlara uygun hazırlanan anayasaların uzun ömürlü olacağını kaydeden Dr. Pitcher, “21. yüzyıl anayasacılığı, anayasa yazmayı yeniden tanımlıyor ve demokratik katılımcılığı da anayasa hazırlama sürecine katıyor. Halkın hem içerik hem de oylamada katılımı sağlanmalı. Katılım olmazsa birey bu süreci ve anayasayı sahiplenmez.” diye konuştu. Konuşmasında ABD anayasasından da bahseden Dr. Pitcher, 18. yüzyılda hazırlanmış bu anayasanın değiştirilmesinin çok zor olduğunu ifade ederek, günümüze kadar anayasanın sadece 27 maddesinin değiştirilebildiğini söyledi. Dr. Pitcher, seminerin ardından, öğrencilerden gelen soruları da yanıtladı. Seminerin sonunda, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Bahar, Dr. Freddie Pitcher’a çiçek ve üzerinde üniversitenin logosunun bulunduğu çini bir tabak hediye etti. Dr. Pitcher ise, Prof. Dr. Mehmet Bahar ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kamer Kasım’a üniversitelerinin resmi kravatını takdim etti.   

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128