E-Tebligat uygulaması açıklaması

Bolu Defterdarı Zekai Dede e-tebligat hakkında çeşitli açıklamalarda bulunarak; “Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığınca vergisel işlemlerde 01.01.2016 tarihinden itibaren Elektronik Tebligat uygulamasına başlanacağı bildirilmiş, daha sonra mükelleflerin bu geçiş sürecinde uyumu için Elektronik Tebligat uygulamasına başlama süresi 1.04.2016 tarihine kadar uzatılmıştır” dedi.

E-Tebligat uygulaması  açıklaması

Haber: Kasım ŞAHİN

Dede, konu hakkında açıklamasını şöyle sürdürdü; Elektronik Tebligat, 213 sayılı Vergi Usul Kanununa göre tebliği gereken belgelerin, E-Tebligat Sistemi ile mükelleflerin elektronik adreslerine tebliğ edilmesidir. Bu tebliğ fiziki ortamda yapılan tebligat ile aynı sonucu doğurmaktadır.

Kurumlar vergisi mükellefleri ile ticari, zirai ve mesleki kazanç yönünden gelir vergisi mükellefiyeti bulunanlar (Kazançları basit usulde tespit edilenlerle gerçek usulde vergiye tabi olmayan çiftçiler hariç), ve isteğe bağlı olarak kendilerine elektronik tebligat yapılmasını talep edenler e-tebligat kapsamında olan mükelleflerdir.

Kurumlar Vergisi ve Gelir Vergisi Mükellefleri, 01.04.2016 tarihine kadar Elektronik Tebligat Talep Bildirimini, internet vergi dairesinde elektronik ortamda doldurmaları ve elektronik tebligat sistemini kullanmaya başlamaları gerekmektedir. Vergi dairesi tarafından elektronik imza ile imzalanan evrak, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından muhatabın elektronik tebligat adresine iletilir. Mükellefler internet vergi dairesi (https://intvrg.gib.gov.tr) üzerinden e-tebligat sistemine girerek, internet vergi dairesi kullanıcı kodu, parola ve şifre/kimlik doğrulaması ile ulaşacakları elektronik tebligat adreslerinden tebliğ edilen evrakı görüntüleyebilir, kendisine hangi tarihte tebliğ edildiğini görebilir ve belgenin çıktısını alabilirler.

Mükelleflere e-tebligat yapıldığında, Elektronik Tebligat Talep Bildiriminde yer alan telefon numarası veya e-posta adreslerine; SMS veya e-posta ile bilgilendirme yapılacaktır. Muhatabın elektronik ortamdaki adresine ulaştığı tarihi izleyen beşinci günün sonunda tebliğ edilmiş sayılacaktır. E-Tebligat sistemi ile tebliğ edilen evrak ayrıca posta yoluyla gönderilmeyecektir. Elektronik tebligat sistemine dahil olması zorunlu olanlardan, bu Tebliğ ile getirilen yükümlülüklere uymayanlar için Vergi Usul Kanunun Mükerrer 355 inci maddesindeki cezai müeyyide uygulanır.

Mal müdürlüklerinin elektronik tebligat sistemine teknolojik uyum çalışmaları devam ettiğinden, mal müdürlüklerine bağlı mükellefler Elektronik Tebligat kapsamında değildir. Mükelleflerimizin cezai işlemlere maruz kalmamaları için 01.04.2016 tarihini beklemeden belirlenen usul ve esaslara uymaları ve bir an evvel Elektronik Tebligat adreslerini almaları yararlarına olacaktır.            Ayrıca, Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığınca yukarıda belirtilenlerin dışında mükelleflere e-tebligatla ilgili hiç bir şekilde SMS ve e-posta gönderilmemektedir.

             

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2016, 19:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128