banner120

Edebiyat varsa umutta var!

Türkiye’nin tanınmış şairlerinden Ali Ural Abant İzzet Baysal Üniversitesinde düzenlenen söyleşiye katılarak önemli tespitlerde bulundu.   Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Yaratıcı Drama...

Edebiyat varsa umutta var!

Türkiye’nin tanınmış şairlerinden Ali Ural Abant İzzet Baysal Üniversitesinde düzenlenen söyleşiye katılarak önemli tespitlerde bulundu.

 

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Yaratıcı Drama Topluluğu’nca edebiyat ve edebiyatın genel sorunları üzerine düzenlenen söyleşiye, şair-yazar Ali Ural konuk oldu. Kültür Merkezi Mavi Salon’daki söyleşide Ural, ülkemizdeki ve dünyadaki edebiyatın genel durumundan bahsettiği konuşmasında, ülkemizde, edebiyatın ve yazarlığın öğretilemeyeceği gibi bir algı olduğunu vurgulayarak, “Sanırım yazarlar böyle düşünülsün istiyorlar. Oysa edebiyatta usta-çırak ilişkisi vardır. Tanpınar, Yahya Kemal’in; dünya edebiyatında ise Gogol, Puşkin’in yolundan gitmektedir.” dedi. Konuşmasında Türk ve dünya şiirine de değinen Ural, her dönemde şiirin bittiğine dair söylentilerin çıktığını ifade ederek, “Günümüzde insanlar şiir okumuyor, doğru ama ben şiir yazılmaya devam edeceğini düşünüyorum. Şiir dinginlik ve içe dönüş ister ama günümüzde insanın içe dönüşe, kendisiyle buluşmaya vakti kalmıyor belki, ama yine de bunu başaranlar var. Geçmişte yazılmış şiirlerin değerini yeni anlıyoruz.” diye konuştu. Ali Ural, Şeyh Galip’in Hüsn-ü Aşk’ını okumayanın şiir okumuş sayılamayacağının altını çizerek, “Necip Fazıl’ı, Yahya Kemal’i ve Mehmet Akif’i okumalıyız. Mevlana’nın eserlerini, Dante’nin İlahi Komedya’sını, Baudelaire’i, Edip Cansever’i, Nazım Hikmet’i…Türk edebiyatı okurunu bekliyor.” dedi.Söyleşinin ardından, Topluluk Danışmanı Metin Akyüz, şair-yazar Ali Ural’a teşekkür plaketi verdi. Ural, daha sonra kitaplarını imzaladı.     

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124