Eğitim Danışma Komisyonu toplandı

Bolu Valisi Aydın Baruş, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Danışma Komisyonu toplantısına katıldı. Toplantıda Milli Eğitim ile ilgili Bolu'daki bir çok konuya değinildi.

Eğitim Danışma Komisyonu toplandı
İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2015-2016 eğitim- eğretim yılı Danışma Komisyonu toplantısı yapıldı. Toplantıya Bolu Valisi Aydın Baruş, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Vali Yardımcısı Ayhan Kartlı, AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun,  Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çavuşoğlu, bazı daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, okul müdürleri, öğrenci velileri ve öğrenciler katıldı.

Toplantıda ilk olarak Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çavuşoğlu, 2015-2016 eğitim yılında yapılan çalışmalarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Brifing şeklinde yaptığı sunumda Çavuşoğlu, Bolu milli eğitiminin durum analizi,  il geneli öğretmen, öğrenci ve derslik sayıları, 2015 yılında yapılan TEOG sınavlarında kesin olmayan sonuçlara göre başarı oranı, üniversite sınavlarında Bolu'nun başarısı konusunda geçmiş yıllara göre kıyaslamalar, yetiştirme ve destekleme kurslarında yer alan öğretmen ve öğrenciler hakkında bilgi, okul ziyaretlerinin önemi, projeler, eğitim yatırımları, hedefler ve eğitim planlamaları konularında katılımcılara bilgiler aktardı. 
"BİLİM ÜRETECEK BEYİNLERİMİZİ ELİMİZDE TUTMALIYIZ"
Sunum ardından AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, eğitim alanında il olarak iyi gelişmeler yaşadıklarını kaydederek, ülkemizde bilim üretecek insanların yetişme potansiyelinin olduğunu söyledi. Büyük buluşlar yapacak kapasitede olan beyinleri ülkemizde tutmalı ve sahip çıkmamız gerektiğine vurgu yapan Rektör Coşkun, "Bilim üreten insan sayımızı artırmalıyız" dedi. 
"İL OLARAK EĞİTİM KONUSUNDA İYİ SEVİYELERDEYİZ"
Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz "Öncelikle eğitim, öğretim konusunda il olarak çok iyi seviyelere geldiğimizi ve bu seviyemizi çok çok daha yukarılara taşıyabileceğimizi söylemek istiyorum. Bu konuda hem müdürlüğümüz hem okul yöneticilerimizin ve özellikle öğretmenlerimizin büyük bir gayreti bulunuyor. Bu sebeple bu başarıda payı olan herkesi kutluyor ve onlardan daha da büyük bir gayret bekliyorum. Sanat okullarımız ile ilgili bir bilgilendirme yapmak istiyorum. Şehir merkezinde bulunan sanat okullarımızın toplam alanları 35’er bin m2 civarında ve organize sanayi bölgesindeki planladığımız okul alanında 3 tane böyle büyük okul yapabilme imkanımız doğuyor. Bunu şimdiden planlamamız gerekiyor çünkü bu proje Bolu’nun çok büyük bir avantajı. Bu konuda üzerimize düşen ne varsa emrinizde olduğumuzu ifade ediyor hepinize teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. 

"TOPLUMSAL KALKINMANIN ANAHTARI MUTLU VE BAŞARILI BİREY YETİŞTİRMEKTİR"
Milli Eğitimin temel amacının başarılı ve mutlu bireyler yetiştirmek olduğunu kaydeden Bolu Valisi Aydın Baruş,  "Başarılı ve mutlu bireyler bizim toplumsal kalkınmamızın yegane dayanağıdır. Dünyadaki yerimizi tayin edecek bir ülke haline gelmemizin temel dayanağı insan kaynağımızdır ve bu insan kaynağı da sizlerin çabasıyla , milli eğitimin temel amaçlarına uygun olarak yetiştirilen bireyler sayesinde olacaktır. Bugün ülkemiz bölgesinde ve dünyada büyük gelişmeler kaydeden ve örnek gösterilen ülkeler arasında yer alıyor. Ülkemiz bunu eğitimli ve deneyimli insan kaynağı ile başardı. Önümüzdeki yıllarda hedef aldığımız noktalara ulaşmak için bu insan kaynağımız yegane dayanağımız olacaktır. Çünkü biz ülke olarak, komşu ülkelerimize veya dünyanın diğer tarafında gelişme kaydetmiş ülkelere baktığımız zaman doğal kaynaklar bakımından çok zengin bir ülke değiliz ve doğal kaynaklarımızın önemli bir kısmını ithal ediyoruz. Bunun için de bazen önemli maliyetlere katlanmak zorunda kalıyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün belirttiği gibi, muasır medeniyet seviyesindeki ülkelerin seviyesine gelme ve bu seviyeyi aşmak için, dünyanın önemli güçlerinden biri haline gelmek için eğitim konusuna çok önem vermemiz gerekiyor" dedi. 

"BAŞARI ÇITAMIZI YÜKSELTMELİYİZ"
Bolu'nun eğitim faaliyetleri açısından önemli bir noktada olduğunu ifade eden Vali Baruş, "Bolu ili çerçevesinde değerlendirdiğimiz zaman eğitim faaliyetleri açsından önemli bir noktada olduğumuzu söyleyebiliriz. Ancak bu başarı bizler için yeterli değil. TEOG sınavlarındaki başarımız her geçen yıl artıyor. Bu başarıyı önümüzdeki sınavlarda daha üst noktaya taşımalıyız ve diğer taraftan da yıllar bazında çok önemli bir gelişme kaydedemediğimiz üniversite sınavlarındaki başarımız da ciddi oranda yükselmeli. Bunda da hepimizin üzerine yöneticiler olarak büyük sorumluluklar düşüyor. Yöneticiler olarak öğretmenlerimize, öğrencilerimize rahat fiziki mekanlar sağlamak, çağdaş koşullarda öğrencilerimizin eğitim görmesini sağlamak birinci önceliğimiz. Bunu sağladıktan sonra da, hedefimiz hem öğretmenlerimizde hem de öğrencilerimizde milli eğitimimizin hedefleri ve tarihsel sorumluluğumuzun gerektirdiği  hedeflere doğru gitme bilincini sağlamak olmalı" şeklinde konuştu.
"İYİ BİREYLER DE YETİŞTİRMELİYİZ"
"Öğrencilerimizin sınavlardaki başarısını artırırken aynı zamanda iyi bireyler de yetiştirmeliyiz" diyerek sözlerine devam eden Vali Baruş,  "Biz tarihi binlerce yıllara dayanan büyük bir medeniyetiz. Tarih içerisinde gerilediğimiz ve bizim geri kaldığımızı zannettiğimiz dönemler olabilir. Ancak hiçbir büyük millet aşağılık kompleksi ile bir yere varamaz. Onun için biz üzerimizdeki bu tembelliği ve çalışma azmimizin azlığını üzerimizden atmalıyız. Kendimize olan özgüvenimizi ve daha sonra da öğrencilerimizin kendine olan özgüvenini artırmamız gerekiyor. Öğrencilerimizin, büyük bir medeniyetin mirasçıları olduğunu ve bu mirasın gerektirdiği özgüvene sahip olduklarını bilmeli, dünyanın en ileri milletlerinden olma potansiyelimizi bilmeleri, bu potansiyelin kendilerinde olduğunu bilmeleri ve bunu başarabilecek özgüvene sahip olduklarını bilmeleri gerekir. Bunu çocuklarımıza aşıladığımız taktirde aşamayacağımız bir engel kalmaz. Görüyoruz, önemli imkanlara sahip olunduğu zaman ve özgüven sahibi olunduğu zaman Türk insanı dünyanın en önemli ödüllerinden biri olan Nobel ödülünü kazanabiliyor ve bilimsel anlamda batılı ülkeler gibi çok önemli başarılar elde edebiliyor. Bu başarıları biz ülke olarak niye sergilemeyelim. Özgüven sahibi olarak çocuklarımız ile birlikte bir aile ortamında onlara anne-baba ve ağabey-kardeş şefkati göstererek, beraber yol alarak Bolumuzu çok daha iyi yerlere taşıyabiliriz. Fiziki imkanlar bakımından Bolu iyi bir durumda ancak daha iyi duruma getirmek mümkün. Bunun için çalışmalarımızı yapıyoruz, gayret sarf ediyoruz. Bu çalışmaları yaparken en büyük destekçimiz Bolu Belediye Başkanlığımız ve Üniversite Rektörlüğümüz olacaktır. Burada Milli Eğitimimize sağlamış oldukları imkanlardan, kaynaklardan ve desteklerinden dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Bu işbirliği sayesinde Bolu önümüzdeki yıllarda bu başarısını çok daha ileriye taşıyarak Türkiye'de her zaman en üstlerde yer alan bir il olacaktır. Bu olumlu çalışmalarda büyük pay sahibi olan Milli Eğitim Müdürlüğümüzün çalışanlarına, ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Bizler sizlere güveniyoruz ve bu güven sayesinde önümüze gelebilecek zorlukları açarız ve eğitimimizi çok daha olumlu noktalara taşıyabiliriz" ifadelerini kullandı. 

Yapılan konuşmaların ardından toplantının son bölümünde katılımcıların soru ve istekleri alındı. 

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2015, 18:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER