Eğitim-İş Bolu İl Başkanı Erkan Korkmaz’dan önemli açıklama

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun öğretmenlerin omuzlarındaki yükü arttıracağını ve mesleği itibarsızlaştıracağını belirten Eğitim-İş Bolu İl Başkanı Erkan Korkmaz, “Öğretmene saygı, öğretmenliğe itibar istiyoruz ve alacağız” ifadelerini kullandı.

Eğitim-İş Bolu İl Başkanı Erkan Korkmaz’dan önemli açıklama

İktidarın en önemli taktiği olan torba yasalarla öğretmenlere parmak salladığını dile getiren Korkmaz, “Öğretmene müjde olarak sunulan meslek kanununun aslında ne olduğunu sendikamız ilk günden beri en gür şekilde anlatmıştır” dedi.

BU KANUN HUKUKSUZDUR

Yaptığı basın açıklamasında Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun hukuksuz olduğunu vurgulayan Korkmaz, açıklamasında yeni kanunla ilgili şu ifadelere yer verdi:

“Öğretmenliğin bir uzmanlık mesleği olduğunun altını çizen ilgili yasalarla çelişmektedir. Hukuksuzdur çünkü her öğretmen uzmandır ve uzmanlık belgesi de diplomasıdır. Hukuksuzdur çünkü hayata geçerse eşit işe eşit ücret ilkesi okullarda tamamen tarihe karışacaktır. Hukuksuzdur çünkü hukukun temel ilkeleri gereğince kazanılmış haklar geri alınamaz. Nasıl bir gecede mühendislere artık teknikersiniz denemiyorsa, öğretmenlere de artık uzman değilsiniz denemez! Bu kanun adaletsizdir. Kanun zaten sözleşmeli, ücretli, kadrolu diye kategorize edilerek sömürülen öğretmenleri bu kez de uzman öğretmen, başöğretmen diye bölmeyi hedeflemektedir. Bu kanun tehlikelidir çünkü tahribatı sadece öğretmenlere değil tüm eğitim sistemine yönelik olacaktır. Öğrenciler ve veliler dahi, hangi unvana sahip öğretmenlerin sınıfında eğitim gördüğüne göre ayrışacaktır. Buradan suni bir rekabet ve muhtemeldir ki tıpkı bağış adı altında toplanan kayıt paraları gibi, illegal bir ekonomi doğacaktır.

kuco-kopya.jpg

BU KANUN HADSİZDİR

“Çünkü her şeyden önce bu ülkenin bir tane Başöğretmeni olduğu ve bizim muradımızın da o Başöğretmen’in unvanını paylaşmak değil O’nun mirasına sahip çıkmak olduğu gerçeğini hiçe saymaktadır. Hadsizdir çünkü daha eğitimci bile değilken Milli Eğitim Bakanı olmayı kabul etmiş, en yakın kadrolarına tahsili alakasız insanları atamış bir zatın, öğretmenin “yeterliliğine” dair ahkâm kesmesi kabul edilemez. Kanunun dayattığı bu sınavların adında “yeterlilik” kelimesinin kullanılması bile öğretmene üsten bakışın bir göstergesidir. Bu kanun hadsizdir çünkü Başöğretmen Atatürk’ün gelecek nesilleri emanet edecek kadar güvendiği öğretmenlerin yeterlilik adı altında ezberlerini ölçmeye çalışmaktadır.

ÖĞRETMEN BİTERSE GELECEK BİTER

Öğretmenlik mesleğine bu kanunla beraber hakaret, emeğe saldırı yapıldığına dikkat çeken ve emekçilerin taleplerini dikkate almak gerektiğini belirten Korkmaz, “Öğretmene saygı, öğretmenliğe itibar istiyoruz ve alacağız! Unutulmasın ki bu, sadece öğretmenlik için verilen bir mücadele değildir. Öğretmenin itibarlı olmadığı bir eğitim sisteminin itibarı olamaz. O yüzden çocuğu için itibarlı bir eğitim, ülkesi için itibarlı bir eğitim sistemi isteyen tüm yurttaşları Truva atını aratmayan bu meslek kanununa karşı verdiğimiz mücadelemize desteğe davet ediyoruz. Hayatımıza sokulan bu garabet, öğretmenlik meslek kanunu değil öğretmenlik mesleğini bitirme kanunudur. Öğretmen biterse gelecek biter!

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER