Eğitim Sen Çocuk tacizini kınadı

Geçtiğimiz günlerde Seben ilçesindeki bir lisede yaşanan cinsel taciz olayıyla ilgili Bolu Eğitim Sen Şube Yürütme Kurulu basın açıklamasında bulundu. Açıklamada “ Eğitimde gelinen noktada artık ne ile mücadele edeceğimizi şaşırdık” dedi.

Eğitim Sen Çocuk tacizini kınadı

Haber: Erdal TANRIVERDİ

Geçtiğimiz günlerde Seben İlçesindeki bir lisede yaşanan taciz olayı yaşandı.  Lisede yaşanan bu akıl almaz olay ile ilgili Bolu Eğitim Sen Şube Yürütme Kurulu basın açıklamasında bulundu.  Eğitim Sen’in yaptığı açıklamada “İlimizin bir ilçesinde bir okul müdürü 9 çocuğu istismar etmekten tutuklandı. Yıllardır idarecilik yapmış bu kişi bunca yıldır ilimizde öğrencilerimize ne vermiş olabilir, eğitimde neyi öncelemiş olabilir. Baktığımızda milliyetçi muhafazakar bir öz geçmişe sahip bu idareci hangi liyakat kriterine göre atanmıştır? Bizden olsun ne olursa olsun mu denilmiştir? Bir sendikaya üyeliği mi kriter olarak belirlenmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Olay ilgili olarak yetkililere seslenen Bolu Eğitim Sen “Her gün ülkemizin her yerinden okullarda işlenen cinsel saldırı haberlerine daha ne kadar tahammül edeceğiz? Sormayacak mıyız bunların nedenlerini? Bu kadar örselenmiş travmaya uğramış çocuklarımıza ne diyeceğiz, geleceğimizi nasıl kuracağız? Kamusal alanda koruyamadığımız çocuklarımızı sokaklarda hangi değerlerle korucağız?Hamaset mi yapacaksınız? Suçu çocuklara mı atacaksınız? Çocukların da okulda ne işi var mı diyeceksiniz? Yoksa çocukların yaşına bakıp rıza mı soracaksınız? Sadece sapkın bir kişinin münferit olayı mı diyeceksiniz?

Yoksa kadına, çocuğa, engelli bireye; okulda, sokakta, parkta hayatın her alanında yapılan her türlü şiddetteki devasa artışa fıtrat mı diyeceksiniz? İnsan hayatının en önemli dönemlerinden, çocukluk ve ergenlik çağında önceliği sağlıklı bireyler yetiştirmek olması gereken eğitim kurumlarının halinden kimi sorumlu tutacağız? Örselenmiş, tramvaya uğramış bu çocukların sağlıklı bir birey ve yurttaş olmasını nasıl sağlayacağız. Suçu her daim mağdura yıkan ahlakımızla mı, yoksa tacizde tecavüzde rıza arayan, iyi hal indirimi uygulayan hukukla mı iyileşeceğiz? Küçük bir taşra kasabasında çocukların ve ailelerin hayatlarını,ikiyüzlü bu ahlakla yeniden nasıl kuracağız?” sorularının cevaplandırılmasını istedi.

 Eğitim Sen açıklamasını “Bizler okullarda ve hayatın her alanında çocuklara ve kadınlara karşı yaşan bu şiddetin münferit bir olay olmadığını söyledik söyleyeceğiz.

Liyakati, aklı, bilimi öncelemeyen sorumluları, her türlü cinsiyetçi bakış açısını, sözdemuhafazakarahlakı ve erkek hukuk düzenini sebep gösterdik göstereceğiz.

  Kamu kaynaklarıyla finanse edilen,  kız çocukları 6 yaşında evlenebilir fetvalarını,

Çocuğun üstün yararı gözetilerek imzalanmış uluslar arası anlaşmaları dayatma olarak gören ve reşit sayılma yaşının 12 yaşında regl olmasına indirgeyip, ruhsal ve bedensel gelişimini hiçe sayan ve tecavüzcü aklamaya çalışan hasta beyinleri, saldırıların faili olarak gördük göreceğiz.

Kadının giyiminden kuşamından ve davranışları üzerinden ahlak tanımlayanlar, sapkınlıklarına referans arayanlar, ahlakı akılları ve vicdanlarıyla inşaetmeli ve hasta ruhlarını iyileştirmelidirler. Kadınları eşit bir yurttaş olarak değil, sadece cinsel bir obje ve arzu nesnesi gören ahlak ve hasta ruh iyileşmedikçe çocuklarımız, kadınlarımız, engellilerimiz ve hatta hayvanlarımız hiçbir zaman güvende olmayacaktır.

Bu taleplerimizi okulda, sokakta, parkta ve hayatın her alanında savunduk savunacağız.

Her daim çocuktan yaşamdan ve dayanışmadan yana taraf olan EĞİTİM SEN olarak  mağdur çocuklarımız ve ailelerinin yanında olduğumuzu,  davanın takipçisi olduğumuzu, kamuoyunu da  bu konu da göreve davet ettiğimizi saygıyla duyuruyoruz.” İfadeleriyle tamamladı

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2016, 15:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128