Eğitim Sen hükümeti göreve çağırdı

Eğitim Sen Bolu şube başkanı Dursun Yenin geçtiğimiz günlerde görev yaptığı okulda bıçaklanarak öldürülen Öğretmen Sevilay Durukan’ın katilinin hükümetin uyguladığı politikalarda aranması...

Eğitim Sen hükümeti göreve çağırdı

Eğitim Sen Bolu şube başkanı Dursun Yenin geçtiğimiz günlerde görev yaptığı okulda bıçaklanarak öldürülen Öğretmen Sevilay Durukan’ın katilinin hükümetin uyguladığı politikalarda aranması gerektiğini söyledi.

Eğitim Sen Bolu başkanı Dursun Yenin bir eğitim emekçisinin daha AKP`nin şiddeti yaygınlaştıran politikalarının sonucu olarak saldırıya uğradığını söyledi. İzmir`de, Nazire Merzeci İlköğretim Okulu`nda, ders sırasında, bir öğrencisinin bıçaklı saldırısına uğrayan Sevilay Durukan’ın yaşamını yitirdiğini hatırlatan Yenin; “Başta öğretmenimizin ailesi ve yakınları olmak üzere tüm eğitim camiasına başsağlığı diliyoruz. Yaşanan bu üzücü olay, AKP`nin bugüne kadar uyguladığı politikaların bir sonucu olduğu kadar, bundan sonra yaşanacakların da habercisidir. Daha önce Gaziantep`te görev yapan bir doktorun yaşamını yitirmesine, onlarca eğitim emekçisinin bıçaklanmasına, darp edilmesine neden olan şiddetin, şimdi de eğitim emekçisi arkadaşımızın ölümüne neden olmasının tek sorumlusu siyasal iktidardır. Piyasanın ihtiyacını karşılamak üzere emekçileri her gün daha fazla yoksullaştıran, ucuz ve güvencesiz koşullarda çalıştıran AKP`nin politikaları, bugün kamusal alanda ortaya çıkan tüm sorunların sebebinin kamu çalışanı olarak görülmesine neden olmuştur. Hizmet alanın müşteri, hizmet üretenin köle olarak görüldüğü ülkemizde, ne yazık ki emekçilerin yaşam hakkı artık ciddi bir biçimde tehdit edilmektedir. Her gün gittikçe artan bu şiddet olaylarına yönelik hiçbir adım atılmaması, gün geçtikçe bu tehdidin büyümesine neden olmuştur.” Şeklinde konuştu.

4+4+4 EĞİTİM SİSTEMİ TEHLİKELİ BİR DÖNEMİN HABERCİSİDİR

Eğitim Sen Bolu şube başkanı Dursun Yenin sözlerini şu şekilde tamamladı;”Yeni eğitim sistemini, toplumun geniş kesimlerinin itirazlarına rağmen yürürlüğe koyan AKP, bu eğitim sistemi ile yaşanacak sorunların sorumlularının öğretmenler olacağını açıklamış; yaşanacak sorunlara ilişkin ‘biraz özveri` istediği öğretmenleri hedef olarak göstermiştir. İstenilen bu özveri ise AKP`nin çocukların yaşamını tehdit eden eğitim sistemine karşı öğretmenlerin kendi yaşamlarını ortaya koymalarıdır. Son kertede, hem çocuklarımızın hem de eğitim emekçilerinin yaşama hakkı, yeni eğitim sistemi ile büyük tehlike altındadır. 4+4+4 eğitim sistemi, daha fazla öğretmenin daha fazla şiddete maruz kalacağı, üzerine lavabo düşmesi nedeniyle yaşamını yitiren Efe Boz gibi örneklerin artacağı tehlikeli bir dönemin habercisidir. Bu tehlikeli dönemin tek sorumlusu, yeni düzenine uygun bir düzenleme ile eğitim alanını baştan aşağı değiştiren siyasal iktidardır. Eğitim Sen olarak, AKP`yi bir kez daha uyarıyoruz; çocuklarımızın ve öğretmenlerimizin yaşam hakkını tehdit eden, onların ölümüne neden olan politikalarınızdan artık vazgeçin!”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128