Eğitim Sen’den LGS açıklaması

Bolu Eğitim Sen Başkanı Zehra Kulalı Gezici, LGS sonuçlarını ardından yaşanan olumsuzluk ve mağduriyetlere ilişkin bir basın açıklaması yaptı. Başkan Zehra, “Öğrencilerin iradesini yok sayarak yapılacak olan bu yerleştirme insan haklarına aykırıdır” dedi.

Eğitim Sen’den LGS açıklaması

Haber: Ceylan BEYKOZ

Zehra Kulalı Gezici, yeni sistemin öğrenci ve veli tercihlerine rağmen İmam hatip ve meslek lisesine zorunlu kaydı dayattığını belirterek, “Veli ve öğrenci tercihlerinin akademik eğitimden yana olduğunu bu değişiklikle öğrencilerin istediği okul türüne yerleştirilmesinin mümkün olmadığını söyledik. Bu sistemle istediği okul türüne giremeyen öğrencinin parası varsa özel okul yoksa da açık lise gibi çocuklarımızı örgün eğitimin dışında bırakacak sonuçları olacağını söyledik. Yaşanan süreç tüm uyarılarımızı maalesef haklı çıkardı. Veliler çaresiz ve öfkeli, çocuklarımız umutsuz kaldı. Bu durum en temel yurttaşlık hakkımız olan eğitim hakkının ihlalidir” ifadelerini kullandı.

“İNSAN HAKLARINA AYKIRI”

Gezici,  öğrencilerin ilgi, istek, gereksinim ve tercihlerine dayalı bir okullaşma politikası oluşturmak yerine, okullaşmayı siyasi iktidarın kendini yeniden üretebilmesinin aracı olarak kurguladıkları için bu olumsuzlukların ve mağduriyetlerin yaşandığını dile getirerek, “Yerleştirme Kılavuzu” aracılığı ile aynı okul türünden en fazla üç tercih yapma sınırı eklendiğinde durum daha da vahimleşmektir. Yerel yerleştirme sonucunda yerleşmeyen öğrenci sayısı 91.687’dir. Bu sayıya 4. ve 5. tercihine yerleşen 92.010 öğrenci de eklendiğinde öncelikle tercih ettiği lisede okuma şansını baştan kaybetmiş 183.697 öğrenciden bahsetmek mümkündür. Bunların 21.070 tanesi boş kalan Anadolu liselerine yerleşse dahi geriye 162.627 öğrenci kalmaktadır. Öncelikle hiç yerleşemeyen 91.687 öğrenci “Nakil ve Yerleştirme Komisyonu” tarafından, tercihleri dahi alınmadan boş kontenjanlara yerleştirilecektir. Öğrencilerin iradesini yok sayarak yapılacak olan bu yerleştirme çocuk haklarına da insan haklarına da aykırıdır” dedi.

“BOLU’DA EN AZ 350 ile 400 ÖĞRENCİ YERLEŞEMEDİ”

Gezici, Bolu ilinde en az 350 ile  400 arasında akademik başarısı ( Orta öğretim başarı puanı )yüksek öğrencinin herhangi bir okul türüne yerleştirilemediğini ve bu yerleştirmenin nasıl bir kriterle yapıldığı konusunda velilerin oldukça kaygılı ve öfkeli olduğunu dile getirdi.

“EĞİTİM HAKKI ENGELLENİYOR”

MEB yaşanan bunca soruna seyirci kalmamalı ve hızla adım atması gerektiğini ifade eden Gezici, “Öncelikle öğrencilerin tercihlerinin akademik eğitim almaktan yana olduğu gerçeğinden hareketle okulların kontenjanlarının artırılması sağlanmalıdır.”Yerleştirme Kılavuzu” ile tercihe getirilen sayı ve okul türü sınırlandırılması kaldırılarak, öğrencilere yeniden tercih hakkı verilmelidir. Tek bir öğrencinin bile istemediği bir okul türüne gitmesine izin verilmemelidir. Yerleşemeyen veya yerleştiği okuldan başka bir okula geçmek isteyen öğrencilerin tercihlerini sağlıklı şekilde yapabilmeleri için okulların açık olan kontenjanları ilan edilmelidir. Ayrıca “Öğrenci Nakil Ve Yerleştirme Komisyonu” tarafından 10-14 Eylül 2018 tarihleri arasında hiçbir ortaöğretim kurumuna yerleşememiş öğrencilerin başvuruları alınacaktır. Yayınlanan takvime göre bu başvuruların sonucunda yerleştirme işlemlerinin 16 Eylül 2018 tarihine kadar sonlandırılması gerekmektedir. “Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği” başvuru ve yerleştirme işlemlerinin öğrencilerin tercihlerine göre yapılmasını düzenlerken, “Ortaöğretime Geçiş, Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu” öğrencilerin tercih hakkını yok saymaktadır. Yönetmelik ile tanınan bir hakkın kılavuz ile sınırlandırılması hukuken mümkün değildir. Aksi durumda öğrenciler kendilerinin değil, komisyonun tercih ettiği okullara yerleşmek zorunda kalacaklardır. Bu durum eğitim hakkının engellenmesi anlamına gelir”  sözlerine yer verdi.

“ÖĞRENCİ İSTEDİĞİ OKULA GİTSİN”

En önemlisi ise öğrencilerin ilgi, istek, tercih ve gereksinimlerini yok sayan bu “Ortaöğretime Geçiş Sistemi Uygulamasının ” derhal sonlandırılmasıolduğunu  ve her öğrencinin istediği okul türünde ve okulda eğitim almasına olanak sağlayacak bir sistemin inşası için tartışma başlatılması ihtiyacının doğduğunu belirten Gezici “ Ancak bu ağır sorunların altından MEB’e yapılan çağrılarla kalkılamayacağı da ortadadır. Yaşanan bu vahim durum ve öğrencilerimizin mağduriyeti biz eğitim emekçilerine, öğrenci velilerine, eğitim alanında çalışma yürüten tüm kitle örgütlerine, derneklere, vakıflara ve diğer kesimlere ağır sorumluluklar yüklemektedir. Öncelikle yapılması gereken yaşanan mağduriyetleri kayıt altına almak ve kamuoyunun bilgilendirilmesini sağlamaktır. Bu nedenle tanık olduğunuz, sizlere iletilen tüm soru ve sorunları bizlere iletin. Emin olun ki Eğitim Sen sonuna dek bunların takipçisi olacaktır.Yapılması gereken tüm mağdurların ve yaşananlardan hoşnut olmayanların, itirazı olanların, başka bir dünya mümkün diyenlerin yan yana gelerek bu olumsuzluğa dur demesi ve çocuklarımızın çıkaramadığı ses olmasıdır. Çocuklarımızın düşleri ve umutları için sorumluluk bizdedir, hepimizdedir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2018, 13:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner133

banner129