Eğitim sisteminin çöküşü

Erdem ÖZÇELİK yazdı...

Eğitim sisteminin çöküşü
Son dönemde gerçekleşen olayları ibretle izlemeye devam ediyoruz sayın okuyucular. Zira meydana gelen olumsuzlukları görmemek mümkün değil kanımca. Bu olumsuzlukların en büyüğü ise eğitim alanında gelinen noktadır. Eğitimin yozlaştırılması, içinden çıkılmaz bir hale dönüştürülmesidir

 

Dün okuduğum ulusal gazetenin haberi de sözlerimi destekler nitelikteydi. Öyle ki 1205 öğrenci, veli ve öğretmen arasında yapılan ankette, okullarda mescit yapımına hız verildiğini, bazı okullarda mescit sayısının ikiye çıkarıldığını, öğrencilerin namaz kılma ve baş örtme telkinleri ile karşı karşıya kaldığını, cuma namazı saatlerinde derslerin boş geçtiğini, özellikle başarılı öğrencilerin namaza götürüldüğünü, anaokulu öğrencilerine velilerinin bilgisi ve istediği dışında yemek duası öğretildiğini ortaya koyuyordu. Ankete katılanların yüzde 92’si ise okulun din öğrenme yeri olmadığını ifade ediyorlardı. Rapor için 28 ilde, 112 okulda anket düzenlenmişti. Anketlere 810 veli, 301 öğretmen, 94 öğrenci yanıt vermişti.

 

Bu noktada en göze çarpıcı şey ise yeni gelen okul müdürlerinin okulun sorunları ile ilgilenmek yerine alelacele mescit açma yarışına girişmeleridir. Hatta bazı okullarda mescit sayısının ikiye çıktığı bile söylenmektedir. Öte yanda din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerinin namaz kılma, baş örtme gibi konularda telkinlerde bulunduğu tespit edilmiştir. Çoğu veli de okulun din öğrenme yeri olmadığını, eğitim ve bilim alanında uzmanlaşmak adına buluşulan bir kurum olduğunu anlatmaktadırlar.

 

Ama ne yazık ki okullarımız eğitimden başka her şeyin yuvası olmaya devam etmektedir. Bir çok okulun eğitim düzeyinin düşüklüğü gözler önündedir. Hatta milyonlarca öğretmen açığı olmasına rağmen bir çok mezun öğretmeni sırf derslerin boş geçmesine engel olmak ve anı geçiştirmek için ücretli öğretmen adı altında çalıştırıldığı herkes tarafından bilinmektedir. Ödenen ücretlerse askeri ücretin bile altındadır. Yani bir öğretmen maaşı fiyatı yerine iki öğretmen çalıştırılmaktadır. Hatta kimi okullarda üçü bile bulmaktadır. Verilen eğitimin kalitesizliğini ise konuşmaya bile gerek yok. Öyleyse bu tarz sorunlar dururken sizce de mescit açma yarışına girmek komik değil midir.

 

Diğer tarafta geçtiğimiz Pazar, yani 8 şubat günü ünlü sanatçılarımızdan Müzeyyen Senar hakkın rahmetine kavuşmuştu. İzmir’de zatürree teşhisiyle Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılan Senar,. 97 yaşında hayata gözlerini yummuştur. Son yıllarını felç olması dolayısıyla yürüme ve konuşma zorluğu yaşayarak geçirmiştir. Ünlü sanatçı, ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün de sevdiği isimlerdendi. 97 yıllık hayatına 30’dan fazla albüm sığdırmıştır. ‘’Cumhuriyetin divası’’ olarak da anılan Türk Sanat Müziğinin dev ismi, Bebek Camii’nde bugün düzenlenecek törenle Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedilecektir. Sayın Müzeyyen Senar’a bende Allah’tan rahmet diliyor, kederli ailesine ve sevenlerine baş sağlığı diliyorum.


Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2015, 09:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
erhan aşık
erhan aşık - 6 yıl Önce

sayın erdem bey;
güzel yazmışsınız fakat, eğitimin halini hepimiz biliyoruz ki maalesef bu sistemi kuranları başımıza bizler ( sen, ben vs... ) getirmedik mi bence bu sistemi getireni değil, onları buralara getirenleri sorgulamak gerekmez mi...

SIRADAKİ HABER

banner128